Týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra (10. týden 2014) - pokles nebo pokračování růstu?
10. 3. 2014, Jan Železník
Cena zlata v minulém týdnu mírně vzrostla (+ 0,9 %), přičemž trh se pohyboval v pásmu 1.330 – 1.355 USD. Stříbro naopak kleslo o 1,4 %.
Aktuální vývoj - technická analýza
Stříbro započalo již před 2 týdny poklesovou fázi téměř k velmi silné linii podpory – 20,50 USD. Tento pokles jde v souladu s naší cyklickou analýzou a také podle technické analýzy.
Naopak trh se zlatem se prozatím drží poblíž svých cenových maxim, přičemž geopolitické napětí na Ukrajině má na tuto situaci poměrně velký vliv. Z technického pohledu by totiž měla nastat na trhu se zlatem korekce ceny. Zatím se tak ale neděje. Trh je uzavřený v pásmu 1.330 – 1.355 USD. Pokud se však podíváme na pomocné indikátory ve střednědobém časovém úseku, vidíme, že např. indikátor CCI je mnohem výše, než byl v srpnu 2013, nicméně trh je o 70 bodů níže, je zde tedy značná divergence. Dále indikátor SSTO je již delší dobu v překoupené oblasti. Indikátor RSI již dvakrát utvořil prodejní signál. Zároveň je trh nad 200denním i 50denním průměrem. Je zde tedy mnoho technických faktorů k poklesu ceny. Také podle cyklické analýzy by měl v tomto týdnu nastat pokles.
Naopak na týdenním grafu vidíme, že se trh dostal až k hlavní sestupné trendové linii, která se tvořila od října 2012. Prolomení této linie a zároveň ceny 1.360 USD by mohlo mít skutečně explozivní charakter. Tato situace by však dle mého názoru nastala opět za přispění podpůrného fundamentálního faktoru.
Trh nám tedy aktuálně nedává příliš jasné signály. Pokud by měla být cena 1.355 USD dočasným cenovým vrcholem, pak může pokles trvat déle (1-2 měsíce) a hlouběji, než by všichni očekávali (1.250 USD). Pokud ale bude trh pod napětím a geopolitické problémy budou eskalovat, může dojít pouze k rychlému poklesu do úrovně 1.290 – 1.300 USD (k úrovni 200denního průměru), trh se může vytočit a pokračovat agresivně vzhůru.
COT – Commitment of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Osobně jsem očekával větší nárůst prodejních (SHORT) pozic z kategorie commercials, když cena zlata v minulém týdnu v pondělí „vylétla“ až na 4měsíční maximum. Nakonec však nárůst pozic nebyl tak vysoký.
Na trhu zlata vzrostly v reportovaném týdnu do 4.3.2014 čisté SHORT pozice kategorie commercials o 4.500 kontraktů na celkový počet 121.100 kontraktů, nejvyšší úroveň od loňského dubna. Banka JP Morgan prodala 5.000 LONG kontraktů a tím snížila počet svých nákupních (LONG) pozic na 53.000 kontraktů.
Na trhu stříbra vzrostly v reportovaném týdnu do 4.3.2014 čisté SHORT pozice kategorie commercials o 800 kontraktů na celkový počet 39.800 kontraktů.
Počet dnů světové produkce jednotlivých komodit k pokrytí SHORT kontraktů u 4 a 8 největších obchodníků |
Závěr
Jakým směrem se cena v nejbližších dnech a týdnech vydá, určí zřejmě opět burza COMEX. Od 4. února, kdy cena zlata vyrostla o 100 USD, koupily technické fondy přibližně 55.000 kontraktů, přičemž commercials prodaly stejné množství. To se rovná ekvivalentu 5,5 mil. uncí, přibližně 70 % světové měsíční těžby zlata.
Na trhu se stříbrem je situace ještě kurióznější. Od 4. února, kdy cena stříbra vyrostla o 2,5 USD, koupily technické fondy přibližně 25.000 kontraktů, přičemž commercials prodaly stejné množství. To se rovná ekvivalentu 125 mil. uncí, přibližně 200 % světové měsíční těžby stříbra.
Pokud by tedy commercials neprodávaly takové množství kontraktů, zřejmě by se ceny dostaly mnohem výše. Přičemž z velké části se nejedná o zajišťovací prodejní pozice pro těžaře či producenty zlata. Ti naopak tvrdí, že se při současných cenách nehodlají hedgeovat (jistit), jelikož očekávají strmý nárůst ceny v následujících letech (viz rozhovor s výkonným ředitelem největšího těžaře na světě BarrickGold – Jamie Sokalsky).
Avšak v posledních letech jsme byli svědky situace, jak commercials ovládají trh se zlatem pomocí většího či menšího počtu SHORT pozic. Aktuálně jsme na takových úrovních těchto pozic, kdy ceny mohou ještě vyrůst, nicméně jistá fáze poklesu by mě zdaleka nepřekvapila.
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch, mmacycles
Detailni popis struktury COT, kterou tvoří 3 hlavní kategorie:
- Commercials (banky, producenti) – commercials jsou obchodní banky, které obchodují na burze buďto na vlastní účet a na účet klientů za účelem vlastní spekulace, nebo zastupují producenta, který skrze ně prodává své zboží – v konkrétním případě rafinér. Aktuálně se jedná o cca 40 bank.
- Large speculators (investiční a technické fondy) – jsou to fondy nejrůznějšího typu, obchodují za účelem spekulace a dosažení zisku, tyto fondy zpravidla obchodují pouze technicky a téměř nikdy nepožadují či nedodávají fyzickou komoditu, jedná se z velké části o papírové obchody.
- Small speculators, non – reporting traders (drobní investoři) - obchodující také za účelem spekulace, někteří mohou požadovat i fyzické dodání komodity.
Vzhledem k tomu, že commercials jsou většinou na správné straně trhu, sledujeme především změnu stavu jejich pozic na významných cenových úrovních. Členění commercials je následující:
- „velká 4“ (skupina 4 největších obchodních bank)
- „velká 5 – 8“ (druhá skupina 4 velkých obchodních bank)
- Raptors (zbylé menší obchodní banky).
Pokud vstupujete na burze COMEX do pozice, můžete otevřít buď LONG pozici (spekulujete na vzestup, kupujete termínový kontrakt) nebo SHORT pozici (spekulujete na pokles, prodáváte termínový kontrakt). Znamená to, že v jeden daný moment se otevírají vždy 2 pozice současně, long i short. Na burze COMEX se obchodují termínové kontrakty (futures contracts) a to znamená, že vypořádání těchto obchodů nastává v budoucnu (podle měsíce dodání). Tento typ kontraktů vám umožňuje komoditu na burze prodávat, i když ji přímo nevlastníte. 1 kontrakt na zlato obsahuje 100 uncí zlata. 1 kontrakt na stříbro obsahuje 5.000 uncí stříbra.