Týdenní přehled stavu otevřených pozic na burze COMEX 38. týden 2013
24. 9. 2013, Jan Železník
Minulý týden byl bezesporu jeden z nejdivočejších za posledních 5 měsíců, když cena zlata ve středu večer po prohlášení FEDu nejprve vyrostla 70 bodů až k hodnotě 1370 USD (+ 5 %), aby vzápětí v pátek veškeré zisky opět vrátila. Stříbro vyletělo během několika hodin dokonce o 2 USD (téměř + 10 %). Aktuálně se pohybuje opět u své cenové podpory 21,50 USD. V reportovaném týdnu do 17.9.2013 (tedy den před prohlášením FEDu) však ceny obou komodit klesaly dokonce i pod úroveň 1300 USD u zlata a 21,50 USD u stříbra. A kategorie commercials při poklesu ceny opět nakupovala (tedy snižovala SHORT pozice), jak již bývá při takovém průběhu zvykem.
Je zřejmé, že takové cenové výkyvy nesouvisí s fyzickým trhem zlata a stříbra a že faktory jako poptávka a nabídka po fyzickém stříbře nebo zlatě aktuálně příliš neovlivňují vývoj ceny. Ceny jsou tedy nadále dosti pod taktovkou burzy COMEX a určují je pozice dominantních hráčů – commercials (především investiční banky) a non-commercials (což jsou „managed money“ – obchodující s vlastními finančními prostředky nebo s financemi ostatních investorů; jsou to zejména technické fondy a velcí spekulanti - large speculators.)
Zlato
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
K datu 17.9.2013 (včetně) snížily commercials své čisté SHORT pozice o 14.900 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje 65.300 kontraktů, což je z historické perspektivy dosti nízký stav těchto pozic.
V této kategorii snížila „Velká 4“ své čisté SHORT pozice o 3.700 kontraktů a Raptors (včetně JP Morgan) nakoupily 11.200 nových LONG kontraktů. Jistým překvapením bylo, že banka JP Morgan nakoupila „pouze“ 2.000 nových LONG kontraktů. Ted Butler odhaduje, že banka nyní drží 62.000 LONG pozic ve zlatě, což představuje po odečtení spreadových obchodníků 19,3 % z celkových otevřených pozic (open interest) na COMEXu.
V kategorii managed money byly naopak navýšeny SHORT pozice o 10.000 kontraktů (technické fondy uzavřely 4.000 LONG pozic a navíc vytvořily 6.000 nových SHORT pozic).
Po středečním výroku předsedy FEDu však byla zřejmě většina těchto SHORT pozic technických fondů uzavřena, což byl také jeden z důvodů tak dramatického růstu ceny. A navíc některé fondy také poté otevřely nové LONG pozice kolem ceny 1340 až 1350 USD a tyto pozice byly opět v pátek z velké části „vystopovány“. Zda budou ceny opět dále klesat, závisí tedy na tom, kolik LONGů technických fondů zůstalo ještě k dispozici a na jakých cenách. Avšak pokud pokles nastane, měl by mít jen dočasné trvání.
Stříbro
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
K datu 17. 9. 2013 (včetně) snížily commercials své čisté SHORT pozice o 1.200 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje 22.300 kontraktů, což je stále velmi býčí stav pozic.
„Velká 4“ (včetně JP Morgan) snížila SHORT pozice o 800 kontraktů a Raptors nakoupily 500 nových LONG pozic. Jejich LONG pozice nyní dosahují 29.000 kontraktů.
Ted Butler odhaduje, že čisté SHORT pozice banky JP Morgan činí 14.000 kontraktů, což je jedna z nejnižších úrovní těchto pozic, kterou tato banka držela. Avšak tyto pozice mohou být stále kvalifikovány jako „corner of the silver market“ na SHORT straně, jelikož představují 15 % ze všech otevřených pozic (open interest) na trhu stříbra na COMEXu, jestliže odečteme pozice spreadových obchodníků.
Závěr
Jim Rickards (geopolitický analytik a autor knihy Měnové války) uvedl ve včerejším rozhovoru pro stanici Kitco, že FED ví, že cena zlata musí jít vzhůru. Avšak cílem FEDu je, aby cena zlata nešla příliš rychle (viz článek Dimitriho Specka). Rickards dále uvedl, že pokud sledujeme pozorně prohlášení FEDu, zjistíme, že FED se konstantně mýlí ve svých předpovědích. Bylo zde mnoho povyku kolem „zužování (tapering)“ odkupu státních dluhopisů, a podle většiny bylo rozhodnutí FEDu překvapením. Rickards však upozorňuje, že FED zdůrazňoval jednu skutečnost. „My budeme „zužovat“, pokud budou data z ekonomiky povzbuzující." Tato skutečnost se však neděje a většina mainstreamových analytiků zřejmě druhou část věty nevnímala.
Možná se bude objevovat podobná hysterie kolem „zužování“ opět při říjnovém zasedání. To může znovu vyvolat turbulence na trhu zlata avšak cenové dno z konce června na úrovni 1.180 USD je dle našeho názoru dlouhodobým významným cenovým průsečíkem, který by neměl být s ohledem na aktuální fundamentální skutečnosti již pokořen.
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, kitco
Detailni popis struktury COT, kterou tvoří 3 hlavní kategorie:
- Commercials (banky, producenti) – commercials jsou obchodní banky, které obchodují na burze buďto na vlastní účet a na účet klientů za účelem vlastní spekulace, nebo zastupují producenta, který skrze ně prodává své zboží – v konkrétním případě rafinér. Aktuálně se jedná o cca 40 bank.
- Non - commercials /Large speculators/ (investiční a technické fondy) – jsou to fondy nejrůznějšího typu, obchodují za účelem spekulace a dosažení zisku, tyto fondy zpravidla obchodují pouze technicky a téměř nikdy nepožadují či nedodávají fyzickou komoditu, jedná se z velké části o papírové obchody.
- Non – reporting traders /Small speculators/ (drobní investoři) - obchodující také za účelem spekulace, někteří mohou požadovat i fyzické dodání komodity.
Vzhledem k tomu, že commercials jsou většinou na správné straně trhu, sledujeme především změnu stavu jejich pozic na významných cenových úrovních. Členění commercials je následující:
- „velká 4“ (skupina 4 největších obchodních bank či obchodníků)
- „velká 5 – 8“ (druhá skupina 4 velkých obchodních bank či obchodníků)
- Raptors (zbylé menší obchodní banky).
Pokud vstupujete na burze COMEX do pozice, můžete otevřít buď LONG pozici (spekulujete na vzestup, kupujete termínový kontrakt) nebo SHORT pozici (spekulujete na pokles, prodáváte termínový kontrakt). Znamená to, že v jeden daný moment se otevírají vždy 2 pozice současně, long i short. Na burze COMEX se obchodují termínové kontrakty (futures contracts) a to znamená, že vypořádání těchto obchodů nastává v budoucnu (podle měsíce dodání). Tento typ kontraktů vám umožňuje komoditu na burze prodávat, i když ji přímo nevlastníte. 1 kontrakt na zlato obsahuje 100 uncí zlata. 1 kontrakt na stříbro obsahuje 5.000 uncí stříbra.