Týdenní přehled stavu otevřených pozic na burze COMEX (31. týden 2013)
6. 8. 2013, Jan Železník
Cena zlata skončila minulý týden o 20 USD níže (1,5 %) a stříbro kleslo o 10 centů (0,5 %). Zveřejněná data minulého týdne (HDP a stav nezaměstnanosti v USA) nebyla tolik potěšující, jak investorská veřejnost očekávala. A tato skutečnost se promítla i na vývoji ceny zlata. Ve středu i v pátek bylo zlato nejprve pod prodejním tlakem, ale vzápětí se cena vytočila a uzavřela poblíž otevíracích hodnot. Nicméně cenový vývoj je zatím neutrální, avšak report COT potvrdil, že 4 největší obchodníci na LONG straně na burze COMEX drží již přes 140.000 kontraktů.
Zlato
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
K datu 30.7.2013 (včetně) snížily commercials své čisté SHORT pozice o 8.900 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje 25.800 kontraktů. Opět se budeme opakovat, že toto je skutečně historicky velmi nízký stav SHORT pozic commercials. „Velká 4“ uzavřela 6.000 SHORT kontraktů a Raptors navýšily své LONG pozice o 4.000 kontraktů. „Velká 5-8“ navýšila SHORT pozice o zhruba 1.100 kontraktů.
Hlavním aspektem současného reportu bylo potvrzení, že již v předešlém reportu došlo k navýšení LONG pozic u 4 největších obchodníků na LONG straně o 10.000 kontraktů. Aktuálně drží tito obchodníci již přes 140.000 kontraktů. Znamená to, že momentálně jsou koncentrované pozice 4 největších obchodníků na LONG straně doposud na nejvyšší úrovni ve srovnání s pozicemi 4 největších obchodníků na SHORT straně.
Pro upřesnění pojmů opakujeme, že kdykoliv se v našich reportech objevuje a objevoval výraz „Velká 4“, vztahoval a vztahuje se tento pojem ke 4 největším obchodníkům na SHORT straně. V minulosti se vyskytovali tito největší obchodníci pouze na SHORT straně. Ale v současnosti (již před několika týdny), vzhledem k extrémně nízké ceně vznikla velká 4 i na LONG straně. Avšak nadále budeme používat pojem „Velká 4“ a „Velká 5-8“ pouze pro největší obchodníky na SHORT straně.
Naopak menší obchodníci (small speculators) v kategorii non-reporting traders drží aktuálně nejvyšší stav čistých SHORT pozic od 13.2.2001.
V současnosti je stále silná rezistence na ceně 1350 USD, avšak zde neprodávají obchodní banky (bullions bank), ale naopak prodejci jsou hegeové fondy a drobní spekulanti. Podle komoditního obchodníka Dana Norciniho, který poskytuje rozhovory pro zpravodajsou stanici KWN jsou drobní spekulanti nyní ve fázi "sell the rally" (prodávájí nárůsty cen) a naopak obchodní banky jsou ve fázi "buy the dip" (kupují při poklesu ceny).
Stříbro
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
K datu 30.7.2013 (včetně) snížily commercials své čisté SHORT pozice o 1.800 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje skutečně neuvěřitelných 8.300 kontraktů.
„Velká 4“ uzavřela 1.400 SHORT pozic a pozice Raptors zůstaly téměř nezměněny – 41.200 kontraktů.
LBMA vs. COMEX
Na trhu se zlatem působí současně několik aspektů a vynořují se různé zprávy o aktuálním dění na fyzickém trhu, především v Londýně. Tyto zprávy nemohou být zcela potvrzeny, ale ani vyvráceny. Např. poslední velkou novinkou je informace, že Bank of England zásobovala trh zlata množstvím 1.300 tun při poklesu ceny od začátku roku 2013. Tuto skutečnost podrobně rozebírá Alasdair Macleod, jehož některé články byly na našich stránkách již zveřejněny.
Bezesporu je jisté, že hlavními trhy zůstávají nadále LBMA v Londýně a COMEX v New Yorku. Avšak LBMA poskytuje oproti COMEXU velmi omezená data k analýze. Ale bez ohledu na skutečnost, zda jsou zveřejněnovány informace o HDP, stavu nezaměstnanosti, či o backwardation, na cenový vývoj bude mít hlavní vliv rozhodnutí banky JP Morgan. Víme, že se o této bance zmiňujeme poměrně často, avšak v současnosti drží podle COT a Bank Participation Report banka JP Morgan 85.000 LONG pozic ve zlatě, a to znamená, že drží 25,3 % celého futures trhu se zlatem. V historii regulovaného futures trhu zatím neexistovala tak koncentrovaná pozice, jako nyní LONG pozice banky JP Morgan. Dokonce ani Hunt Brothers na stříbře v roce 1980 nedrželi tak velké procentuelní pozice nebo obchodníci s mědí při Sumitomo aféře (Sumitomo copper affair). V obou případech se tehdy hovořilo o skutečné manipulaci trhu, kdy jsou „medvědi či býci“ zahnáni do kouta. Agresivní obchodník Yasuo Hamanaka, který obchodoval měď ve výše zmiňované společnosti Sumitomo, měl tehdy přezdívku „Mr. Cooper“, „Mr. five procent“, jelikož přesně tolik procent roční světové nabídky mědi kontroloval. Pro srovnání JP Morgan drží 1/4 veškerých futures kontraktů na trhu zlata na COMEXu.
Výpočet procentuelního vyjádření pozic banky JP Morgan
Celkový open interest (397.035) mínus pozice spreadových obchodníků (60.802) = čistý open interest (336.233).
Pozice banky JP Morgan (85.000) děleno čistý OI (336.233) = 25,3 %.
V prosinci 2012 držela banka JP Morgan 75.000 SHORT kontraktů na COMEXu. Při klesající ceně se banka veškerých těchto pozic zbavila a naopak při nejnižších cenách postupně otevřela 85.000 LONG kontraktů (8,5 mil uncí). Podle Teda Butlera získala banka i velkou část fyzického zlata z fondu GLD (odhadem 12 mil. uncí), o jehož snížení stavu zásob se tak vehementně píše. JP Morgan tak podle odhadů drží min. 20 mil. uncí zlata v celkové hodnotě přes 25 mld. USD. Proto se pan Butler domnívá, že JP Morgan drží trh zlata pevně ve svých rukou a očekává vzhledem k pozicím této banky „nečekanou“ cenovou explozi. V komoditní světě platí jedno ověřené pravidlo: nejprve všechny „vyštípat“ z trhu ven, nachystat si pozice a následně nedat nikomu „nažrat“ – tj. vyvolat nečekaný skokový růst, nejlépe přes noc, tak aby téměř nikdo nemohl nastoupit do pozice. Víceméně něco podobného, jako při poklesu ceny.
V minulé zprávě jsme se zmiňovali o gapech (mezerách v trhu). Následně došlo k vyplnění gapu č.2 před pátečním reportem o stavu nezaměstnanosti, cena si sáhla až na hodnotu 1283 USD za unci. Cena prozatím tancuje pod 50denním průměrem (aktuálně 1320 USD) a chybí jí velice málo k jeho proražení. Tato situace může ještě nějakou chvíli trvat, ale až dojde k zásadnímu protnutí tohoto průměru, budou se s velkou pravděpodobností uzavírat SHORT pozice technických fondů v kategorii managed money. Z technického pohledu hovoří prozatím proti zásadnímu růstu ceny pouze jedna divergence, a to je AD průměr vs. vývoj ceny v grafu. AD průměr je velmi dlouhodobý indikátor a v současnosti již poukazuje na možný pokles ceny (cena v grafu roste od nejnižšího bodu, ale AD indikátor klesá). Avšak žádný indikátor není zárukou budoucího vývoje. Pro dlouhodobé investory je tedy rozhodující, že kategorie commercials drží historicky nízké stavy SHORT pozic na obou trzích – zlata i stříbra.
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch, KWN
Detailni popis struktury COT, kterou tvoří 3 hlavní kategorie:
- Commercials (banky, producenti) – commercials jsou obchodní banky, které obchodují na burze buďto na vlastní účet a na účet klientů za účelem vlastní spekulace, nebo zastupují producenta, který skrze ně prodává své zboží – v konkrétním případě rafinér. Aktuálně se jedná o cca 40 bank.
- Non - commercials /Large speculators/ (investiční a technické fondy) – jsou to fondy nejrůznějšího typu, obchodují za účelem spekulace a dosažení zisku, tyto fondy zpravidla obchodují pouze technicky a téměř nikdy nepožadují či nedodávají fyzickou komoditu, jedná se z velké části o papírové obchody.
- Non – reporting traders /Small speculators/ (drobní investoři) - obchodující také za účelem spekulace, někteří mohou požadovat i fyzické dodání komodity.
Vzhledem k tomu, že commercials jsou většinou na správné straně trhu, sledujeme především změnu stavu jejich pozic na významných cenových úrovních. Členění commercials je následující:
- „velká 4“ (skupina 4 největších obchodních bank či obchodníků)
- „velká 5 – 8“ (druhá skupina 4 velkých obchodních bank či obchodníků)
- Raptors (zbylé menší obchodní banky).
Pokud vstupujete na burze COMEX do pozice, můžete otevřít buď LONG pozici (spekulujete na vzestup, kupujete termínový kontrakt) nebo SHORT pozici (spekulujete na pokles, prodáváte termínový kontrakt). Znamená to, že v jeden daný moment se otevírají vždy 2 pozice současně, long i short. Na burze COMEX se obchodují termínové kontrakty (futures contracts) a to znamená, že vypořádání těchto obchodů nastává v budoucnu (podle měsíce dodání). Tento typ kontraktů vám umožňuje komoditu na burze prodávat, i když ji přímo nevlastníte. 1 kontrakt na zlato obsahuje 100 uncí zlata. 1 kontrakt na stříbro obsahuje 5.000 uncí stříbra.