Týdenní přehled stavu otevřených pozic na burze COMEX (24. týden 2013)
18. 6. 2013, Jan Železník
Cena zlata uzavřela v minulém týdnu o 0,4 % výše (+ 6 USD) a cena stříbra o 1,6 % výše (+ 35 centů). Aktuální data COT, která v sobě zahrnují větší pokles cen z pátku 7.6.2013, kdy byly zveřejněny informace o stavu nezaměstnanosti v USA, potvrdila předpokládaný vývoj struktury COT. V kategorii commercials došlo opět ke snížení SHORT pozic na historická minima.
Zlato
Aktuální struktura COT
K datu 11.6.2013 (včetně) snížily commercials své čisté SHORT pozice o 3.300 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje 58.300 kontraktů, což je nejnižší stav těchto pozic od 31.5.2005.
„Velká 4“ zvýšila SHORT pozice dohromady s „Velkou 5-8“ o více než 3.000 kontraktů a původní „Raptors“ zvýšily naopak LONG pozice o téměř 7.000 kontraktů. Jak jsme zmiňovali již v poslední zprávě, ve skupině Raptors se nyní objevují pozice banky JP Morgan, které se po aktuálním reportu odhadují na 53.000 LONG kontraktů, a zbylý Raptors (menší obchodní banky) drží cca 35.000 LONG kontraktů.
Naopak kategorie non-commercials navýšila své hrubé SHORT pozice o 2.500 kontraktů a kategorie non-reportable (menší obchodníci) je nyní opět „net SHORT“, což je historicky také ojedinělá situace (naposledy v roce 2001).
Stříbro
Aktuální struktura COT
K datu 11.6.2013 (včetně) snížily commercials své čisté SHORT pozice o 3.400 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje 5.000 kontraktů, což je nejnižší stav těchto pozic za posledních 16 let !!! (naposledy 29.7.1997).
Banka JP Morgan přetočila na zlatě své SHORT pozice na LONG pozice a zřejmě se snaží o provedení podobné mini verze i na trhu stříbra. Aktuálně se odhaduje, že tato banka drží přibližně 10.000 – 12.000 čistých SHORT pozic na stříbře. Zároveň jak banka ustupuje ze svých SHORT pozic, nastupuje na její místo ve skupině „Velká 4“ jiný velký obchodník na SHORT straně.
Počet dnů světové produkce jednotlivých komodit k pokrytí short kontraktů. |
Kupující vs. prodávající
Proč jsou nízké stavy SHORT pozic kategorie commercials tak důležitým faktorem při současném vývoji ceny? Investiční banky, které tvoří převážnou část této kategorie, drží nejnižší stav SHORT pozic na COMEXu za posledních 8 let u zlata a 16 let u stříbra. Proto nyní zažíváme tak negativní sentiment na trhu. Pojďme si nyní zrekapitulovat vývoj v posledních měsících. Na COMEXu změnilo své majitele přibližně 11,5 mil. uncí zlata a 15 mil. uncí ve fondu GLD. Na trhu stříbra to bylo 250 mil. uncí a cca 500 mil. uncí ve fondu SLV a OTC derivátových trhů.
Na jedné straně to byli prodejci, kteří se zbavili svých LONG kontraktů (pravděpodobně se ztrátou) a buď vystoupili z obou trhů nebo nyní drží extrémní množství SHORT pozic při rekordně nízkých cenách. Na straně druhé kupující (předně největší a nejmocnější finační instituce na světě) nakoupili zpět své SHORT pozice (se slušným ziskem) a nyní drží rekordní množství LONG pozic (u zlata) a rekordně nízký počet SHORT pozic (u stříbra) při nejnižších cenách za několik posledních let.
Většina bank souhlasně pokyvuje, že cena zlata bude v nadcházejících měsících či letech klesat, ale zároveň některé banky využívají tohoto prostředí a samy se staví do pozice čistě LONG, tedy na růst ceny. Proto nyní můžeme být skutečně svědky tvoření 8letého dna na zlatě a 16letého dna na stříbře.
Mohli bychom se radovat z toho, jak je struktura COT extrémně býčí, avšak budeme potřebovat ještě určitou dávku trpělivosti. Současná cenová korekce probíhá v podstatě již 22 měsíců. Historie nás může uklidnit v jedné věci – po velkých cenových korekcích vždy nastala ohromná růstová vlna, která trvala v průměru 3 – 4 roky.
Další rally na zlatě a stříbře přijde dle našeho názoru tehdy, až se skupině commercials nepodaří vtáhnout další spekulanty na SHORT stranu.
Cenový vývoj zlata s procentuelním vyjádřením největších růstů a poklesů 2006 - 2013 |
Oscilátor na trhu zlata vyjadřující přeprodanou či překoupenou oblast 2003 - 2013 |
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch, gata
Detailni popis struktury COT, kterou tvoří 3 hlavní kategorie:
- Commercials (banky, producenti) – commercials jsou obchodní banky, které obchodují na burze buďto na vlastní účet a na účet klientů za účelem vlastní spekulace, nebo zastupují producenta, který skrze ně prodává své zboží – v konkrétním případě rafinér. Aktuálně se jedná o cca 40 bank.
- Non - commercials /Large speculators/ (investiční a technické fondy) – jsou to fondy nejrůznějšího typu, obchodují za účelem spekulace a dosažení zisku, tyto fondy zpravidla obchodují pouze technicky a téměř nikdy nepožadují či nedodávají fyzickou komoditu, jedná se z velké části o papírové obchody.
- Non – reporting traders /Small speculators/ (drobní investoři) - obchodující také za účelem spekulace, někteří mohou požadovat i fyzické dodání komodity.
Vzhledem k tomu, že commercials jsou většinou na správné straně trhu, sledujeme především změnu stavu jejich pozic na významných cenových úrovních. Členění commercials je následující:
- „velká 4“ (skupina 4 největších obchodních bank či obchodníků)
- „velká 5 – 8“ (druhá skupina 4 velkých obchodních bank či obchodníků)
- Raptors (zbylé menší obchodní banky).
Pokud vstupujete na burze COMEX do pozice, můžete otevřít buď LONG pozici (spekulujete na vzestup, kupujete termínový kontrakt) nebo SHORT pozici (spekulujete na pokles, prodáváte termínový kontrakt). Znamená to, že v jeden daný moment se otevírají vždy 2 pozice současně, long i short. Na burze COMEX se obchodují termínové kontrakty (futures contracts) a to znamená, že vypořádání těchto obchodů nastává v budoucnu (podle měsíce dodání). Tento typ kontraktů vám umožňuje komoditu na burze prodávat, i když ji přímo nevlastníte. 1 kontrakt na zlato obsahuje 100 uncí zlata. 1 kontrakt na stříbro obsahuje 5.000 uncí stříbra.
Pokračování článku je uzamčeno
Pro odemknutí článku můžete využít jeden z níže uvedených způsobů:
Pokud již využíváte jednu z výše uvedených služeb, prosíme, přihlaste se prostřednictvím odkazův pravé horní části stránek.