Týdenní přehled stavu otevřených pozic na burze COMEX (20. týden 2013)
20. 5. 2013, Jan Železník
Minulý týden přinesl pro investory do zlata a stříbra spoustu pochmurných zpráv, které se však netýkají těch, kteří hodlají nakupovat. Cena zlata klesla o 88 USD (6,1 %) a cena stříbra o 1,6 USD (6,7 %). Ceny se tak dostaly na úroveň z poloviny dubna a mnohokrát zmiňovaná V-formace na zlatě se změnila spíše na formaci dvojité dno. Nyní budeme očekávat, zda bude aktuální cenové dno na hodnotě 1320 USD / unce udrženo. Vzhledem k tomu, že největší pokles cen v minulém týdnu nastal až po uzávěrce dat COT - Commitments of Traders (tj. úterý na konci obchodní seance), došlo jen k menší změně ve struktuře COT.
Zlato
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
K datu 14.5.2013 (včetně) snížily commercials své čisté SHORT pozice o 3.600 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje 84.100 kontraktů, což je další nejnižší stav těchto pozic od konce roku 2008.
„Velká 4“ snížila SHORT pozice o 5.500 kontraktů a „Velká 5-8“ o 2.400 kontraktů. Naopak Raptors (menší obchodní banky) snížily své čisté LONG pozice o 4.300 kontraktů na celkový počet 42.800.
Za posledních 5 let najdeme pouze jednu situaci, kdy držela „Velká 4“ méně než 83.000 čistých SHORT kontraktů. Bez ohledu na to, jak se bude cena vyvíjet v nejbližší době, je struktura pozic silně býčí. Podle informací pana Butlera drží 4 největší obchodníci na LONG straně dohromady více kontraktů než 4 největší obchodníci na SHORT straně. Podle něj snad taková situace v historii ještě nenastala. Zdá se, že pozice banky JP Morgan ve zlatě se poprvé po mnoha letech přetočily na „net LONG“ (čisté nákupní pozice).
Stříbro
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
K datu 14.5.2013 (včetně) snížily commercials své čisté SHORT pozice o 1.200 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje 13.200 kontraktů, což je další nejnižší stav těchto pozic od prosince 2011. Nesmíme zapomenout, že pokles ceny z konce minulého týdne není v aktuálních pozicích zahrnut. Pan Butler očekává, že v příštím reportu klesnou u zlata SHORT pozice commercials o dalších 20.000 kontraktů a u stříbra o 5.000 kontraktů. Pokud budou tyto odhady správné, celkový stav SHORT pozic commercials na trhu stříbra bude nejnižší za poslední dekádu.
Počet dnů světové produkce jednotlivých komodit k pokrytí short kontraktů. |
Závěr
Banka JP Morgan drží stále přibližně 18.000 – 18.500 čistých SHORT kontraktů. Pravděpodobně zredukovala jejich další část při cenovém poklesu z konce minulého týdne, event. začátkem tohoto týdne, kdy cena stříbra klesala od nedělního nočního obchodování již 4 %. A pokud k této větší redukci snad nedojde, zdá se, že banka JP Morgan využila jiného způsobu, jak své pozice zredukovat. To zahrnuje nákup fyzického stříbra skrze fond SLV nebo nákup na OTC derivátových trzích. Podobně se zachovala zřejmě i u zlata, kdy nakoupila fyzické zlato přes fond GLD (tato situace bude podrobně rozebrána ve II. kapitole technické části GOLD OUTLOOK 2013).
Všechna běžná média totiž informují o tom, kdo prodává své pozice ve zlatě a předhánějí se ve výčtu investičních fondů a známých investorských tváří. Ale nikdo nereportuje o tom, kdo nakupuje. A je třeba mít na paměti, že každá jednotlivá transakce má stranu prodávajících i kupujících. Přesun tak ohromného množství kontraktů od jedné strany ke druhé se neděje každým rokem. Proto ani ceny nebudou věčně klesat, i když aktuální situace může působit zcela jinak. A pokud se ukáže (a již se ukazuje), že při poklesu cen byly největší nakupující investiční banky, můžeme si být jisti tím, že ceny se v určitém momentě „nečekaně“ obrátí a půjdou stejným způsobem vzhůru, jak klesaly. Nakonec jde těmto bankám především o zisk. A toho dosáhnou jedině tehdy, pokud nechají ceny opět vyrůst.
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch
Detailni popis struktury COT, kterou tvoří 3 hlavní kategorie:
- Commercials (banky, producenti) – commercials jsou obchodní banky, které obchodují na burze buďto na vlastní účet a na účet klientů za účelem vlastní spekulace, nebo zastupují producenta, který skrze ně prodává své zboží – v konkrétním případě rafinér. Aktuálně se jedná o cca 40 bank.
- Large speculators (investiční a technické fondy) – jsou to fondy nejrůznějšího typu, obchodují za účelem spekulace a dosažení zisku, tyto fondy zpravidla obchodují pouze technicky a téměř nikdy nepožadují či nedodávají fyzickou komoditu, jedná se z velké části o papírové obchody.
- Small speculators, non – reporting traders (drobní investoři) - obchodující také za účelem spekulace, někteří mohou požadovat i fyzické dodání komodity.
Vzhledem k tomu, že commercials jsou většinou na správné straně trhu, sledujeme především změnu stavu jejich pozic na významných cenových úrovních. Členění commercials je následující:
- „velká 4“ (skupina 4 největších obchodních bank)
- „velká 5 – 8“ (druhá skupina 4 velkých obchodních bank)
- Raptors (zbylé menší obchodní banky).
Pokud vstupujete na burze COMEX do pozice, můžete otevřít buď LONG pozici (spekulujete na vzestup, kupujete termínový kontrakt) nebo SHORT pozici (spekulujete na pokles, prodáváte termínový kontrakt). Znamená to, že v jeden daný moment se otevírají vždy 2 pozice současně, long i short. Na burze COMEX se obchodují termínové kontrakty (futures contracts) a to znamená, že vypořádání těchto obchodů nastává v budoucnu (podle měsíce dodání). Tento typ kontraktů vám umožňuje komoditu na burze prodávat, i když ji přímo nevlastníte. 1 kontrakt na zlato obsahuje 100 uncí zlata. 1 kontrakt na stříbro obsahuje 5.000 uncí stříbra.