Týdenní přehled stavu otevřených pozic na burze COMEX (16. týden 2013)
23. 4. 2013, Jan Železník
Aktuální týdenní report, který se zajisté zapíše do historie, co se týče pohybu ceny zlata a stříbra, přinesl velmi šokující data ohledně struktury otevřených pozic (COT) na burze COMEX.
Podle Teda Butlera (butlerresearch) a Eda Steera (caseyresearch) byl tento report tak překvapující, že se domnívají, že obsahuje vážné chyby nejenom na datech ohledně trhu stříbra, ale i zlata a mědi. Zajisté to nemá nic do činění s tím, že by odhady pana Butlera byly mylné, jelikož trhy sleduje již dosti dlouho, aby se tak zásadně mýlil. Je také možné, že burza CME (Chicago Mercantile Exchange) poskytla komisi CFTC, která data vydává, záměrně špatné údaje. Tuto informaci však nemůžeme potvrdit, ani vyvrátit. Pan Butler nemá totiž příliš valné mínění o burze CME, jelikož byla za nejasných okolností zavlečena do kauzy ohledně krachu největšího světového komoditního brokera – MF Global. Může se tedy stát, že v nejbližší době dojde k jisté opravě či úpravě dat o stavu otevřených pozic v minulém týdnu (do 16.4.2013).
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
Při tak velkém cenovém propadu očekával pan Butler redukci 40.000 SHORT kontraktů ze strany commercials na trhu zlata a přibližně 10.000 – 15.000 SHORT kontraktů na trhu stříbra.
Aktuální report však ukázal, že commercials snížily své SHORT pozice na zlatě pouze o 1.900 kontraktů na celkový počet 141.900 a u stříbra commercials dokonce navýšily své SHORT pozice o 4.600 kontraktů na celkový počet 22.500 kontraktů. Vzhledem k nejasnosti těchto dat nebudeme tentokrát změny v jednotlivých skupinách kategorie commercials detailně rozebírat.
Především neobvyklé bylo ale chování technických fondů a těch obchodníků, kteří patří do kategorie „managed money“. Podle reportu na trhu zlata navýšily tyto 2 skupiny LONG pozice o více než 9.000 kontraktů a snížily SHORT pozice o více než 9.000 kontraktů.
Další zvláštností je kategorie non-reporting traders (drobní investoři). Tato skupina zredukovala poměrně velkou část svých LONG pozic a také přidala impresivní množství nových SHORT pozic. Výsledkem je poměrně historicky nízký stav LONG pozic této skupiny. Non-reporting traders však mají mnohem menší podíl na trhu než big reporting traders (velcí investoři), avšak množství kontraktů, které non-reporting traders tentokrát zobchodovali, zastiňuje množství, které zobchodovali big traders.
Pokud by však data v reportu byla správná, potom by bylo velice udivující, že by ceny mohly tak dramaticky klesnout, přičemž by zároveň došlo jen k tak nepatrné změně ve struktuře pozic. Pokud by klesly ceny akcií či dluhopisů v řádu dnů o 20 %, můžete si být jisti, že každý oficiální regulátor by se chytl slova a snažil by se vysvětlovat veřejnosti, z jakého důvodu ceny padaly a jak tomu do budoucna zabránit. Srovnejte tuto skutečnost se současným propadem cen zlata a stříbra, u kterých příslušné instituce (CFTC, CME) zcela mlčí.
Závěr
Co můžeme tedy očekávat, pokud jsou udaná data správná. Může být na aktuální report nahlíženo jako na medvědí? Tím si nejsme tak zcela jistí, vzhledem k tomu, co tento cenový pokles vyvolal na fyzickém trhu s těmito komoditami. Poptávka po fyzickém zlatě a stříbře je v současnosti tak enormní, že zákon skutečné poptávky, nabídky a ceny nakonec vždy vítězí (viz článek Poptávka po mincích Krugerrand prudce stoupá).
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch, gata