Týdenní přehled stavu otevřených pozic na burze COMEX (14. týden 2013)
8. 4. 2013, Jan Železník
S tím, jak ceny v minulém týdnu klesly na 10mesíční minima, se také očekávaným způsobem změnila struktura otevřených pozic. Zlato zakončilo týden o 16 bodů níže (- 1 %) a cena stříbra klesla dokonce o 1,1 bodu (-3,9 %). Na konci týdne jsme však byli svědky solidního otočení ceny a oba kovy zavřely seanci na nejvyšší denní ceně, což je situace, která je k vidění pouze několikrát do roka.
Zlato
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
K datu 2.4.2013 (včetně) snížily commercials své čisté SHORT pozice o 16.000 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje 142.500 kontraktů, což je jedno z nejnižších čísel za několik posledních let.
Jak už bývá v posledních týdnech zvykem, byly to především Raptors (menší obchodní banky), které koupily 19.700 LONG kontraktů. Při posledním reportu držely Raptors naopak 14.500 SHORT kontraktů. Tímto velkým nákupem se zbavily všech SHORTů a aktuálně tedy drží 5.200 čistých LONG kontraktů.
„Velká 4“ navýšila SHORT pozice o 1000 kontraktů a aktuálně drží 97.200 kontraktů (27,7 % z veškerých SHORT pozic na COMEXu) a „Velká 5-8“ navýšila SHORT pozice o více než 2.500 kontraktů a aktuálně drží 50.500 kontraktů (14,4 % z veškerých SHORT pozic na COMEXu). Přestože obě skupiny navýšily své SHORT pozice, stále drží rekordně nízké množství těchto kontraktů, a proto je struktura COT považována nadále za býčí a ceny mohou kdykoliv začít růst.
8 největších obchodních bank drží tedy 42,1 % SHORT pozic a 57,9 % zbylých SHORT pozic je rozděleno mezi dalších 42 obchodníků, tzn. něco přes 1 % na každého.
Technické fondy navýšily své hrubé SHORT pozice o dalších 11.000 kontraktů.
Stříbro
Aktuální struktura otevřených pozic (COT)
K datu do 2.4.2013 (včetně) snížily commercials své SHORT pozice na stříbře o 5.500 kontraktů a celkový stav těchto pozic nyní dosahuje 18.500 kontraktů, což je další nejnižší stav od loňského léta.
Raptors (menší obchodní banky) nakoupily 2.900 kontraktů a tím zvedly své LONG pozice na doposud nejvyšší počet v historii - 31.200 kontraktů. Banka JP Morgan snížila SHORT pozice o 2.700 kontraktů. Jak se dalo očekávat, technické fondy utvořily také nový rekord a poprvé v historii drží největší pročet hrubých SHORT pozic.
V této souvislosti musíme uvést skutečnost, že v minulém týdnu se na některých investičních portálech objevily zprávy, že stříbro vstoupilo do medvědího trhu a že investiční fondy (technické fondy, managed money apod.) zvýšily své sázky na pokles ceny nejvíce od srpna 2007. To je sice pravda, ale zároveň to neznamená, že cena musí z této úrovně výrazně klesnout. Naopak, když se podíváte, co následovalo poté, co investiční fondy držely tak veliké množství SHORT pozic v minulosti, uvidíte, že cena naopak razantně rostla.
Minulý týden padal jeden rekord za druhým a proto níže v grafu můžete vidět, že palladium předstihlo stříbro v rekordu týkajícím se počtu dnů světové produkce k pokrytí SHORT kontraktů. U palladia má 8 největších obchodníků prodány kontrakty v objemu 128 dnů světové produkce, u stříbra 118 dnů, u platiny 113 dnů a u zlata „pouhých“ 62 dnů světové produkce.
Počet dnů světové produkce jednotlivých komodit k pokrytí short kontraktů. |
Dobrou zprávou posledního propadu je tedy skutečnost, že se odehrával na základě klasického scénáře (tzn., že commercials rekordně nakupovaly a naopak fondy rekordně prodávaly). A navíc s tím, jak jsme zažili několikanásobně nové nejnižší ceny na trhu stříbra a rekordní prodeje technických fondů, pravděpodobnost dalšího poklesu ceny na nová minima je velmi nízká.
Podmínky na trhu s fyzickým stříbrem nadále vykazují nedostatek tohoto kovu. Některé zprávy sice uvádějí, že na trhu stříbra dochází aktuálně k převisu nabídky nad poptávkou a jako důvod uvádějí nárůst zásob na COMEXu (viz graf níže) nebo nárůst tun kovu ve fondu SLV. Avšak podle Teda Butlera je právě velký pohyb „z a do“ skladu burzy COMEX důvodem, proč se domnívá, že na trhu stříbra panuje jeho jistý nedostatek. Celkový stav zásob totiž neznamená, že jsou všechny k dispozici na okamžitý prodej na volném trhu.
Vývoj stavu zásob stříbra na burze COMEX (2003 - 2013) |
Měď
Za několik posledních měsíců se struktura otevřených pozic značně změnila nejen na trhu zlata a stříbra, ale také mědi. Víme, že vývoj mědi není zcela relevantní v souvislosti s nabídkou našich služeb, ale vývoj struktury je třeba zmínit proto, že COMEX má skutečně zásadní význam na krátkodobý vývoj ceny.
Na trhu s mědí navýšily technické fondy zcela razantně své SHORT pozice. Za poslední 2 měsíce prodaly 50.000 kontraktů a commercials těchto 50.000 kontraktů koupily. Toto je jedna z největších změn v historii během tak krátké doby.
COMEX trh s mědí je mnohem menší než Londýnský trh London Metal Exchange (LME). Navíc Londýnský trh neposkytuje tak detailní data ohledně struktury pozic jako COMEX. Přestože inventář zásob Londýnského trhu s mědí je přibližně 6x větší něž inventář COMEXu, ekvivalent 50.000 kontraktů, který se na COMEXu protočil, činí 625.000 tun mědi, což převyšuje celkovou zásobu LME. Dle názoru pana Butlera má enormní množství papírových kontraktů s mědí, které změnily své majitele během posledních 8 týdnů, mnohem větší vliv na cenu, než cokoliv co se děje na trhu LME. Zde máte další příklad toho, jak papírové obchodování na COMEXu ovlivňuje světové ceny.
Závěr
Podle Teda Butlera se všechny 3 trhy chystají na rally historických proporcí. Přičemž trh stříbra skýtá největší potenciál. Pokud ceny začnou růst, Raptors pravděpodobně prodají veškeré své LONG kontrakty na trhu stříbra, avšak uzavírání SHORT pozic ze strany technických fondů a další nové nákupy budou vyžadovat více prodejů na protistraně, než pouhých 30.000 kontraktů, které drží Raptors.
A proto drží v rukou karty stále banka JP Morgan a čeká se, zda bude agresivně zvyšovat SHORT pozice v případě zmiňované rally, jak tomu bylo již 2x – v prosinci 2011 a srpnu 2012. Naopak na podzim roku 2010 banka JP Morgan nezvyšovala SHORT pozice, ale naopak se zbavovala SHORT pozic ve velkém množství. Ne náhodou tehdy cena stříbra „vyletěla“ z 18 USD / unce až na 49 USD / unce během pouhých 8 měsíců.
JAN ŽELEZNÍK
hlavní analytik společnosti ZLATÉ REZERVY
Zdroj: butlerresearch, caseyresearch