Trh se zlatem hledá roční dno (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 22. týden 2018)
28. 5. 2018, Jan Železník
Máme za sebou další obchodní týden, ve kterém byla konečná cenová změna vzácných kovů zanedbatelná. Zlato vyrostlo o 0,7 %, cena stříbra se změnila o nepatrných 0,4 % výše. Také poměr ceny stříbra a zlata zůstává již několik týdnů téměř nezměněn a dosahuje 79:1.
Aktuální vývoj
Není to tak dávno, kdy bylo stříbro jednou z nejvíce volatilních komodit. Pokud bychom však porovnávali zavírací cenu stříbra na burze COMEX v posledních 17 týdnech, pak bychom zjistili, že vyjma jediné situace nedosahovala změna zavírací ceny více než 40 centů a po většinu času dokonce ne více než 20 centů. Co stojí za tak sníženou volatilitou na trhu stříbra?
Největší podíl na tom má burza COMEX a změny pozic v jednotlivých kategoriích. Abych to uvedl na pravou míru, musím zdůraznit, že na stříbře je velmi býčí struktura již několik týdnů, ale přesto se stříbro nepohnulo významně výše. Pokud byste analyzovali COT report velmi důkladně, pak byste zjistili, že důvodem mohou být změny pozic uvnitř kategorie komerčních obchodníků (commercials). A poslední report potvrdil, že podobné je to na trhu se zlatem. Detaily rozeberu v části COT a nyní přejdu rovnu k posouzení trhu zlata a stříbra z pohledu cyklické a technické analýzy.
Cena zlata se minulé pondělí dostala na nejnižší úroveň od prosince 2017, když nejaktivnější červnový kontrakt na zlato klesl na hodnotu 1.281 USD. Na této ceně se zlato ale dlouho neohřálo a ještě tentýž den zavíral trh o 10 bodů výše. Celých 7 obchodních dnů zlato zavíralo kolem ceny 1.292 USD. Ke konci týdne cena zlata poskočila výše, ale trh se zarazil na 200denním průměru ze spodní strany (viz kontinuální graf ceny zlata). Proto není stále potvrzeno, že 21.5.2018 již nastalo primární dno na zlatě (poznámka: mezi kontinuálním a aktuálním kontraktem ceny zlata jsou mírné rozdíly v cenových úrovních a jednotlivých klouzavých průměrech).
Aktuální graf červnového kontraktu zlata na COMEXu, 12/2017 - 5/2018 |
Kontinuální denní graf ceny zlata, 11/2017 - 5/2018 |
Trh se stříbrem pokračoval v mírně pozitivním směru, avšak zásadní cenová změna nenastala. Aktuálně stříbro balancuje kolem 50denního průměru. Zatím stále platí býčí vnitřně-tržní divergence mezi zlatem a stříbrem, na kterou jsem upozornil v poslední týdenní zprávě: „V současnosti je povzbudivým faktorem pro býky fakt, že na trhu se vytvořila vnitřně-tržní divergence mezi zlatem a stříbrem, jelikož zlato kleslo pod cenové dno z 1.5.2018, avšak cena stříbra se nad cenou z 1. května udržela.“
Aktuální graf červencového kontraktu stříbra na COMEXu, 12/2017 - 5/2018 |
Americký dolar pokračoval v posilování, když v pátek vyrostl US Dollar Index na nejvyšší úroveň od listopadu 2017. Ve středu v minulém týdnu zveřejnila komise FOMC zápis z posledního jednání FEDu, který vyzněl dosti holubičím tónem. Je proto evidentní, že nedávné posilování amerického dolaru je zejména výsledkem oslabujícího eura, která v současnosti také hledá primární dno i dno nadřazenějšího (17měsíčního) cyklu. Posilování dolaru by mělo tedy v brzké době skončit, ale je možné, že úplné otočení trhu bude ještě nějakou dobu trvat.
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Na trhu se zlatem klesly v reportovaném týdnu (16. - 22.5.) čisté prodejní pozice komerčních obchodníků o nepatrných 2.500 kontraktů na celkový počet 115.600, což je nejnižší stav od července 2017. Cenová změna na zlatě byla v reportovaném týdnu minimální, a proto i změna v celkových pozicích byla velmi nízká.
NET pozice commercials a non-commercials a non-reportables na zlatě za poslední 3 roky |
V rámci kategorie commercials však došlo k rozdílnému chování jednotlivých subjektů. Určitě nebylo příliš pozitivním znamením, že „“Velká 4“ (alias JP Morgan) zvýšila SHORT pozice při nezměněné a „nízké“ ceně o 6.500 kontraktů. V minulosti totiž zvyšovala tato skupina SHORT pozice pouze při rostoucí ceně a zejména na cenových vrcholech. Proti „Velké 4“ šly Raptors (menší obchodní banky), které zvýšily své LONG pozice o 8.600 kontraktů na celkový počet 104.700, což je nejvyšší stav těchto pozic od loňského července.
SHORT pozice "Velké 4" na zlatě vs cena zlata |
LONG pozice Raptors na zlatě vs cena zlata |
Na prodejní straně byli obchodníci z kategorie Managed Money, kteří prodali celkem 2.467 kontraktů. Tato kategorie zlikvidovala 11.845 LONGů, což bylo zřejmě způsobeno tím, že zlato v pondělí propadlo na cenu 1.281 USD. Celkové LONG pozice (91.411) jsou nejnižší od ledna 2016 a jejich další velká likvidace je tudíž málo pravděpodobná. Současně však MM uzavřeli (snížili) SHORT pozice o 9.378 kontraktů, což znamená, že určitá část MM vybrala zisky na aktuálních SCHORTech. Podle Theodora Butlera (experta na struktury COT) to mohl být jeden z důvodů, proč „Velká 4“ SHORTovala při nízkých cenách. Jestliže MM vybírali zisky tím, že kupovali zpět SHORTy, musel proti nim někdo prodávat, jinak by cena zlata vyletěla mnohem výše. A pokud neprodávaly Rapotrs nebo jiní obchodníci, musela to vzít na sebe „Velká 4“.
Spekulativní LONG, SHORT a NET pozice Managed Money na zlatě |
Z reportu COT je tak evidentní, že „hráči“ s největším vlivem na cenu (Velká 4) zatím nechtějí pustit ceny vzácných kovů výše. Jaký k tomu mají důvod, to opravdu netuším, ale velmi podobná situace panuje na trhu se stříbrem.
Na stříbře došlo v reportovaném týdnu k navýšení „net SHORT“ pozic commercials o vysokých 13.400 kontraktů na celkový počet 31.400. Toto jsou nejvyšší čisté prodejní pozice za poslední měsíc. V rámci kategorie comnmercials zvýšila „Velká 4“ své SHORT pozice o 3.000 kontraktů, Raptors odprodaly LONGy v objemu 7.500 kontraktů a „Velká 8“ zvýšila SHORT pozice o 2.900 kontraktů. Na stříbře se tedy chovaly commercials v duchu „Tří mušketýrů“ - jeden za všechny, všichni za jednoho.
NET pozice commercials a non-commercials a non-reportables na stříbře za poslední 3 roky |
Celkové net SHORT pozice commercials jsou stále býčí, ale také není jako v případě zlata pozitivní, že „Velká 4“ navyšuje SHORT pozice při nezměněné ceně. Navíc na stříbře navyšuje „Velká 4“ své SHORTy již třetím týdnem v řadě.
SHORT pozice "Velké 4" na stříbře vs cena stříbra |
LONG pozice Raptors na stříbře vs cena stříbra |
Na nákupní straně byli na trhu stříbra Managed Money. Tito obchodníci koupili 16.023 kontraktů. Nákupy byly rovnoměrně rozděleny mezi otevírání nových LONGů (7.347 kontraktů) a mezi zpětný odkup SHORTů v objemu 8.676 kontraktů. Extrémně býčí struktura na stříbře z pohledu MM již neplatí, neboť již nedrží 40.000 net SHORT kontraktů jako v dubnu, ale net SHORT pozice dosahují jen 1.000 kontraktů. Z historické perspektivy se však stále jedná o poměrně býčí strukturu, neboť v minulosti byli MM jen výjimečně „net SHORT“ a pokaždé když měli více prodáno než koupeno, nastalo na stříbře cenové dno. Stříbro takové dno již vykazuje po dobu 4 měsíců na hodnotě 16 – 16,20 USD.
Spekulativní LONG, SHORT a NET pozice Managed Money na stříbře |
Závěr
Je evidentní, že nejbližší osud zlata a stříbra zůstává v rukou čtyř největších obchodníků na COMEXu. Dokud oni nerozhodnou, že je čas pustit vzácné kovy výše, cena zlata i stříbra může stagnovat. Stříbro takovou stagnaci ukazuje již několik měsíců. Současně však zůstává světová geopolitická situace nadále napjatá, což bude vzácné kovy podporovat, nebo minimálně limitovat další velký pokles.
V tomto týdnu bude hlavní makroekonomickou událostí páteční zveřejnění statistik z trhu práce v USA za měsíc květen.
DALŠÍ TÝDENNÍ ZPRÁVA BUDE ZVEŘEJNĚNA ZA 2 TÝDNY: 11.6.2018
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.