Skončilo oslabování čínské měny, a tudíž i zlata? (report z trhu zlata a stříbra - 35. a 36. týden 2018)
4. 9. 2018, Jan Železník
Poslední 2 týdny se nesly v duchu mírného návratu ceny zlata k hodnotě 1.200 USD za unci a stabilizace ceny stříbra nad 14,00 USD za unci. Stále je ale brzy na to hodnotit, zda 5měsíční pokles cen vzácných kovů již skončil.
Aktuální vývoj
Ve čtvrtečních hospodářských novinách se objevil krátký článek o tom, že Čína svou měnu dál padat nenechá. Autorem článku byl hlavní ekonom komerční banky (viz obrázek č. 1).
Obrázek č.1 - zdroj Hospodářské noviny, 30.8.2018 |
Čtenáři těchto reportů zřejmě vědí, že jsem na konci července vydával zprávu o tom, jak je cenový vývoj zlata nyní úzce propojen s vývojem čínského juanu. Tato korelace se objevila po zavedení čínské měny do měnového koše Zvláštních práv čerpání (SDR) v říjnu 2016. V letošním roce se hodnota čínské měny propadla o zhruba 10 % a stejný procentuální pokles jsme mohli zaznamenat i u zlata.
Pokud by byla výše uvedená úvaha správná a hodnota renminbi by již neklesla pod 7 RMB za dolar, pak je současně vysoce pravděpodobné, že ani cena zlata by již více neoslabila (myšleno pod nedávné minimum 1.160 USD za unci). Tuto myšlenku navíc podporují absolutně monstrózní COT reporty z americké burzy COMEX. U zlata jsme totiž v předminulém týdnu mohli vidět nejnižší čisté prodejní pozice komerčních obchodníků od konce roku 2015 a u stříbra jsou dokonce po posledním reportu komerční obchodníci „net LONG“, což se v historii COT reportů ještě nikdy nestalo (historická data mám k dispozici od roku 1987, takže minimálně od této doby jsem nenašel lepší strukturu COT).
Z technického pohledu se cena zlata poměrně slušně odrazila – z úrovně 1.160 na 1.215 USD.
Týdenní graf ceny zlata, 12/2015 - 9/2018 |
Také euro mohlo vytvořit tzv. falešný průlom směrem dolů. Měnový pár EUR/USD se 2 měsíce konsolidoval nad úrovní 1,1500, poté přišel 10.8. průlom směrem dolů a euro propadlo až na hodnotu 1,1300. Následně se však trh vytočil a euro se vrátilo až na horní hranici původní konsolidace. Nyní euro opět mírně koriguje dolů, ale pokud se tento trh vrátí k růstu a prolomí horní rezistenci 1,1750 – 1,1850, znamenalo by to, že i na euru nastalo dlouhodobější cenové dno.
Denní graf páru EUR/USD, 12/2017 - 9/2018 |
Avšak otočení trhů bude zřejmě ještě nějakou dobu trvat. Dolar má totiž stále fundamentálně navrch kvůli zvyšování úrokových sazeb a další nejbližší zasedání FEDu se koná 25.-26.9.2018. Avšak nejvíce bičovaným trhem je nyní stříbro, které z kraje tohoto týdne kleslo na nové několikaleté minimum, avšak cena zlata se udržela nad minimem z 16.8., čímž vznikla býčí vnitřně-tržní divergence mezi trhem zlata i stříbra.
Týdenní graf ceny stříbra (2015 - 2018) |
Máme zde tedy několik signálů, které naznačují, že důležité cenové dno na zlatě mohlo nastat v polovině srpna a konkrétně se jedná o již několikrát zmiňované 34měsíční (3leté) dno. K tomu jsem v minulé týdenní zprávě uváděl: „Co se týče cyklů na zlatě, pak zlato stále hledá dno 34měsíčního cyklu (3letého), které má nastat v červnu 2018 (+/- 5 měsíců). Je možné, že se tento cyklus zkrátil na 30měsíců a nyní jsme již v časové zóně pro takové dno. Zkrácení tohoto cyklu není tolik zásadní, ale zásadní je vývoj tohoto cyklu od jeho počátku, který nastal v prosinci 2015 na ceně 1.045 USD. Pokud se na tento cyklus podíváme čistě technicky (viz týdenní graf), pak je zřejmé, že vrchol tohoto cyklu nastal hned v jeho první třetině na ceně 1.375 USD. Poté zde byly další pokusy o průraz uváděného vrcholu, avšak cena se nikdy nedostala výše, než byl vrchol v červnu 2016. Pokud bych měl být skutečně striktní, pak dosažení vrcholu v první třetině cyklu není ideální pro býčí vývoj. To se nakonec ukázalo, neboť cena klesla pod Fibonacciho linii 61,8 % a také prolomila trendovou linii od konce roku 2015. Avšak z teorie cyklů víme, že jejich poslední fáze bývají extrémně býčí, mírně býčí, anebo silně medvědí. V tomto případě zvítězila poslední varianta, kdy zlato během několika týdnů vymazalo 1,5letý růst ceny. Jakmile nastane dno tohoto 34měsíčního cyklu (je možné, že již nastalo na ceně 1.160 USD), bude velmi důležité, jak se trh zachová ihned v první fázi nového 34měsíčního cyklu. Pokud má být zachován dlouhodobý býčí vývoj, mělo by zlato zamířit výše, ideálně přes vrchol 1.375 USD, a to v následujících 10 – 14 měsících. Pokud tato varianta nenastane, pak hrozí stagnace ceny v pásmu 1.130 – 1.360 USD. Jako velmi negativní signál bych vnímal pokles ceny pod dno z prosince 2016 – tj. cena 1.125 USD.“
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Až do předminulého týdne (reportovaný týden do 21.8.) prodávali obchodníci z kategorie Managed Money na trhu se zlatem jako zběsilí. Jejich celkové SHORT pozice se vyšplhaly na historický rekord 197.000 kontraktů. Tím téměř dvojnásobně překonali původní rekord z poloviny roku 2015, kdy měli prodáno cca 120.000 kontraktů. Jejich prodeje ustaly podle reportů COT až v posledním reportovaném týdnu (do 28.8.2018), neboť snížili své SHORT pozice na 182.000 kontraktů. I to mohl být jeden z důvodů, proč se cena zlata zvedla z minima 1.160 USD o téměř 60 USD. Theodore Butler, který detailně analyzuje struktury COT na vzácných kovech již více než 20 let, uvedl, že dno na trhu nastane tehdy, jakmile přestanou MM prodávat. V minulém týdnu jsme mohli po několika měsících zaznamenat, že MM začali kupovat zpět své SHORTy.
Pozice MM na zlatě v týdnu do 21.8.2018 |
Pozice MM na zlatě v týdnu do 28.8.2018 |
Také „net SHORT“ pozice komerčních obchodníků klesly v předminulém reportovaném týdnu na neuvěřitelně nízkou úroveň – 1.685 kontraktů, čímž překonaly i minimum z konce roku 2015. V týdnu do 21.8. jsme tedy mohli zaznamenat nejvíce býčí strukturu od roku 2001. A proto není divu, že cena zlata klesla tak nízko, neboť nízké ceny jsou daní za extrémně býčí struktury COT.
Detailní tabulka pozic commercials na zlatě |
Pozice commercials a non-commercials od roku 1987 |
Na trhu se stříbrem dosahovaly k poslednímu reportovanému týdnu čisté prodejní pozice komerčních obchodníků kladných hodnot, což znamená, že commercials měly tentokrát více nakoupeno než prodáno. Jak jsem uvedl výše, taková situace se na trhu ještě nikdy nestala, a jestli tento extrém není známkou významného cenového dna, pak skutečně nevím, čím by to mělo být. K 28.8.2018 jsou commercials na stříbře „net LONG“ 1.417 kontraktů, přičemž na začátku roku byly „net SHORT“ 80.000 kontraktů. Commercials tedy snížily (nakoupily) své SHORTy o 400 mil. uncí stříbra (tj. téměř polovina roční světové těžby).
Dlouhodobý vývoj net pozic commercials na stříbře (od 1987) |
Vývoj pozic MM na stříbře |
Sektor vzácných kovů
Celý sektor se vzácnými kovy je letos v červených číslech. Největší úder obdržely akcie těžařů zlata. Měřeno indexem HUI, klesla jejich hodnota o 25,5 %. Je pozoruhodné, že akcie těžařů stříbra nezaznamenaly tak hluboký propad, přestože cena stříbra padala letos dvojnásobně než cena zlata. Měřeno indexem Silver7, klesly akcie těžařů stříbra „jen“ o 15,7 %. Ze vzácných kovů si letos nejhůře vede platina (oslabení o 16,1 %), cena paladia byla také pod velkým tlakem, ale tento kov se v posledních dnech vzpamatoval a aktuálně ztrácí 7,6 %, což je zhruba stejný pokles jako u zlata (- 7,8 %).
%změna v sektoru se vzácnými kovy v letošním roce - zlato, stříbro, platina, paladium, index těžařů zlata HUI, index těžařů stříbra Silver7 |
Trh s fyzickým kovem
Americké mincovně se v srpnu podařilo téměř zdvojnásobit prodeje stříbrných investičních mincí American Eagle oproti předešlému měsíci. Celkem bylo v srpnu prodáno 1.530.000 uncí vs. 885.000 uncí v červenci. Naopak prodeje zlatých investičních mincí se propadly na 21.500 uncí v srpnu vs. 35.000 uncí v červenci. Mince Buffalo byly prodány v objemu 20.000 uncí v srpnu vs. 24.500 uncí v červenci.
Prodeje zlatých a stříbrných mincí American Eagle v letošním roce |
Nadále pokračuje vyskladňování největšího světového ETF fondu se zlatem, kdy aktuálně se v něm nachází 755 tun zlata vs. 870 tun na začátku května.
Vývoj ceny akcií a zásob fondu GLD za poslední 2 roky |
Závěr
Jak jsem uvedl v úvodu dnešního reportu – není stále jisté, že to nejhorší na trhu se vzácnými kovy je již za námi. V pátek budou navíc zveřejněny údaje z trhu práce v USA za měsíc srpen. A jak dobře víme, report o nezaměstnanosti dokáže často značně pohnout kurzy zlata i stříbra. Avšak kterým směrem? Budeme si muset počkat na překvapení do 7.9. ve 14.30 SEČ.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.