Oficiální zásoby stříbra banky JP Morgan dosáhly 100 mil. uncí (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 15. týden 2017)
18. 4. 2017, Jan Železník
Cena zlata navázala v minulém týdnu na předešlý 4týdenní růst a zlato tak zakončilo o 33 USD výše (+2,6 %). Také cena stříbra v minulém týdnu rostla a zvýšila se o 50 centů (+ 2,8 %). V letošním roce si zlato doposud připsalo zhodnocení ve výši 11,9 % a stříbro ve výši 16,6 %.
Aktuální vývoj
Zlato v minulém týdnu prolomilo vrchol ze 7. dubna, o kterém jsem se domníval, že by mohl být cenovým vrcholem aktuálního primárního cyklu. Můj poslední odhad vycházel z toho, že na trhu nastaly následující skutečnosti:
- vznikla medvědí vnitřně-tržní divergence mezi trhem zlata a stříbra, jelikož zlato vytvořilo nový vrchol, avšak stříbro nikoliv (cena stříbra nedokázala prorazit vrchol z 27.2.);
- vznikla divergence na pomocném indikátoru Slow Stochastic (SSTO), kdy trh šel výše, avšak indikátor již začal klesat;
- navýšily se net SHORT pozice komerčních obchodníků, a to především na trhu se stříbrem (více v části COT).
První skutečnost byla hned v následujícím týdnu (v minulém obchodním týdnu) porušena, neboť stříbro nakonec také nepatrně prorazilo vrchol ze 27.2. a dokázalo uzavřít na nejvyšší ceně od listopadu 2016. Druhé dvě skutečnosti však porušeny nebyly. Na technickém indikátoru SSTO je stále divergence, kdy trh pokračuje výše, ale indikátor již nikoliv. A „net SHORT“ pozice komerčních obchodníků se nadále navyšují. Tvorba vrcholu současného primárního cyklu tedy pokračuje, ale vrchol může být již blízko.
Cenu zlata dostaly v minulém týdnu nahoru bezesporu nákupy technických obchodníků na burze COMEX, jelikož zlato dokázalo uzavřít nad 200denním průměrem, podle něhož většina těchto technických fondů obchoduje. Tyto fondy byly motivovány k nákupu zejména zvýšeným geopolitickým napětím v souvislosti se Sýrii a Severní Koreou a také výrokem prezidenta Donalda Trumpa, který v minulém týdnu ve čtvrtek uvedl, že „americký dolar je příliš silný“. Dolar se dostal okamžitě pod prodejní tlak a cena zlata a stříbra naopak rostla. Uvedené 2 faktory mají zpravidla krátkodobý vliv na cenu, a jakmile poleví resp. ustoupí do pozadí, projeví se to i na ceně samotné.
Cenový vývoj zlata, denní graf, 7/2016 - 4/2017 |
Včera v nočním obchodování se zlato dostalo na dosah psychologické ceny 1.300 USD za unci a současně se růst zastavil těsně pod rezistenční linií, která je tvořena na aktuálním obchodním kontraktu spojnicemi mezi cenovými vrcholy z konce července a počátku listopadu 2016. Pokud bychom tuto linii protáhli ještě dále do minulosti, pak zjistíme, že se jedná o velmi dlouhodobou sestupnou rezistenční linii, tvořenou vrcholem z roku 2011, 2012 a již zmiňovanými vrcholy z roku 2016 (viz měsíční graf). Zlato se tedy nachází na velmi kritickém bodu, ze kterého cena může prudce akcelerovat vzhůru, nebo naopak zahájit pokles menšího či většího významu. Osobně se přikláním spíše ke druhé variantě, a to z toho důvodu, že zlato je v pozdní fází svého primárního cyklu a nadále se navyšují čisté prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků, jejichž vysoký počet dříve či později nakonec vždy vyvolal výprodej na trhu (více v části COT).
Cenový vývoj zlata, měsíční graf, 2006 - 2017 |
Aktuální primární cyklus na zlatě je ve svém 18. týdnu, což je zpravidla jeho průměrná délka, neboť v minulosti nastalo nejvíce cyklů v rozmezí 15 – 21 týdnů. Několikrát se objevily však i tzv. distorzní cykly, kdy se délka primárních cyklů zkrátila (pod 15 týdnů), nebo naopak prodloužila (na 24 – 26 týdnů). Zkrácený cyklus na zlatě nastal naposledy hned před současným primárním cyklem a trval od 7. října do 15. prosince 2016. Jeho délka byla jen 10 týdnů, což bylo samo o sobě velmi neobvyklé. Proto je možné, že se současný cyklus na zlatě protáhne, což odpovídá i tomu, že se jeho primární vrchol stále tvoří a zatím nenastal pokles ke konečnému cenovému dnu tohoto cyklu.
Jak jsem se zmiňoval již výše, stříbro také vytvořilo nejvyšší cenu aktuálního primárního cyklu, ale skutečně jen nepatrně výše, než byl vrchol z 27.2. Podle mě to souvisí s velkým prodejním tlakem na COMEXu, kdy komerční obchodníci drží historicky nejvyšší množství „net SHORT“ pozic a v minulém týdnu je opět navýšili a svými agresivními prodeji nepustili cenu stříbra příliš výše.
Cenový vývoj stříbra, denní graf, 9/2016 - 4/2017 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Na trhu se zlatem vzrostly v reportovaném týdnu od 5. do 11.4. čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o 16.300 kontraktů na celkový počet 187.500 kontraktů. Toto jsou nejvyšší pozice od konce listopadu 2016, kdy zlato zahájilo větší cenový pokles. V klesajícím trhu v letech 2013 – 2015 znamenaly „net SHORT“ pozice ve výši 200.000 kontraktů již dosti medvědí strukturu. Loni jsme však viděli, že cena zlata dokázala růst dále i při takové výši kontraktů a struktura byla nakonec medvědí až při výši 300.000 „net SHORT“ kontraktů. Podobný stav se ale nemusí nutně opakovat, jelikož loni „natekla“ do trhu spousta spekulativních peněz, což byly pozice krátkodobých traderů okolo Brexitu apod.
Net pozice komerčních a nekomerčních obchodníků na zlatě za poslední 3 roky |
Aktuální struktura na zlatě je tedy neutrální, ale s jistou tendencí k neutrálně-medvědí struktuře. Po uzávěrce dat totiž cena dále rostla, a proto se dá počítat s dalším navýšením „net SHORT“ pozic commercials.
Na straně kupujících na trhu zlata byli opět obchodníci z Managed Money (MM), kteří koupili ještě více kontraktů, než commercials prodali. Celkem se jednalo o téměř 24.000 kontraktů, a to ve formě 16.413 nových LONG pozic a zpětným odkupem 7.472 SHORT pozic.
Rozdíl mezi nákupy MM a prodeji commercials vyrovnala skupina Other reportables, která prodala cca 7.000 kontraktů.
Na trhu se stříbrem vzrostly v reportovaném týdnu od 5. do 11.4. čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o 2.100 kontraktů na celkový počet 114.400 kontraktů, což je další historické maximum!!
Net pozice komerčních a nekomerčních obchodníků na stříbře za poslední 3 roky |
Také LONG pozice obchodníků z MM jsou na novém historickém maximu a dosahují 114.249 kontraktů. Struktura pozic na stříbře je velmi medvědí, a pokud nebudou držitelé net SHORT kontraktů „převálcováni“, kdy se jedná v podstatě jen o 8 obchodních subjektů, kteří mají dohromady „naSHORTováno“ 540 mil. uncí stříbra, pak se dá očekávat spíše pokles ceny stříbra než její další růst. Nutno ale zdůraznit, že struktura pozic COT nebyla nikdy o načasování, ale o maximálním či minimálním množství jednotlivých kontraktů. Jakmile bylo v minulosti dosaženo maximálního počtu „net SHORT“ kontraktů commercials, cena začala poté klesat. A naopak - když byly „net SHORT“ pozice commercials nejnižší, trh nalezl své dno a cena začala růst.
Trh s fyzickým kovem a ETF fondy
Banka JP Morgan byla opět při chuti a její oficiální zásoby stříbra, které drží na COMEXu, se poprvé v historii přehouply přes 100 mil. uncí. Toto množství je skutečně enormní a nemělo by být přehlíženo, jelikož odpovídá např. 2 letům produkce stříbrných mincí American Eagle Americkou mincovnou. Jen dva investoři (spekulanti) drželi v historii větší množství stříbra. Byli to bratři Huntovi v 80. letech min. století. Ti však kupovali převážně futures kontrakty na stříbro a nikoliv fyzický kov. Druhým investorem byl Warren Buffet, který koupil v roce 1997 celkem 130 mil. trojských uncí stříbra.
Podle experta na trh se stříbrem Theodora Butlera však drží banka JP Morgan mnohem více stříbra, než oficiálně uvádí. Jeho odhady uvádějí 450 – 550 mil. uncí, které tato banka naakumulovala postupně od roku 2011.
Vývoj zásob stříbra na COMEXu 6 největších držitelů |
Zásoby kovu v největších ETF fondech se příliš nezměnily. Ve fondu SPDR Gold Shares (GLD) se nachází celkem 848,92 tuny, což znamená, že oproti minulému týdnu se zvýšily zásoby o cca 12 tun.
Fond se stříbrem SLV nehlásí za minulý týden žádnou změnu a k 17.4. se v něm nachází 10.208,13 tuny stříbra.
Závěr
Můj názor na trh se zlatem a stříbrem se od minulého týdne nijak zásadně nezměnil. Stále se domnívám, že oba kovy by měly zahájit fázi menšího či většího poklesu, která však může být jen dočasná (v řádu několika týdnů). Tato fáze je zatím oddalována zvýšeným geopolitickým napětím. V dlouhodobém výhledu jsou oba kovy v býčím směru, což podporuje i hypotéza, že americký dolar (US Dollar Index) dosáhl v lednu 2017 svého vrcholu a nyní by měl několik let oslabovat (více v analýze GOLD OUTLOOK 2017).
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.