Na trhu se zlatem je nejnižší volatilita od roku 2005 (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 30. týden 2017)
31. 7. 2017, Jan Železník
V minulém týdnu se nekonalo žádné velké překvapení na americkém dolaru. FED ponechal sazby beze změny a cena zlata pokračovala v růstu třetím týdnem v řadě. Zlato přidalo 1,1 % a stříbro vyrostlo o 1,5 %.
Aktuální vývoj
V poslední týdenní zprávě jsem se více soustředil na vývoj ostatních světových měn, které od počátku roku silně posilují oproti americkému dolaru. V závěrečné části jsem uváděl: „Pokud FED podpoří americký dolar, zlato může udělat „poslední“ větší korekci. Pokud se ale dolar nezvedne, pak čekám od vzácných kovů příjemné překvapení směrem vzhůru.“
Americký dolar ve středu mírně posílil, ale vzápětí ke konci týdne veškeré zisky vrátil a US Dollar Index propadl na nejnižší úroveň od května 2016. Index ztratil od počátku roku 10 % a jeho vývoji zajisté nepřispěla ani páteční zpráva, kterou vydal Mezinárodní měnový fond, a sice, že „dolar je nadhodnocen o 10 až 20 %, zatímco euro, juan a japonský jen jsou v souladu s fundamenty“.
US Dollar Index se ale nadále nachází na velmi silné podpoře a i přes všechny negativní fundamentální zprávy by mohl nyní tvořit dočasné cenové dno, ze kterého se zvedne krátkodobě směrem vzhůru.
US Dollar Index, týdenní graf, 2014 - 2017 |
Velmi býčí struktura pozic na trhu zlata i stříbra stojí za 3týdenním růstem obou kovů. Na zlatě i stříbře byly nejvíce býčí struktury za poslední rok a půl a minulý týden byl krásnou ukázkou toho, jak takové struktury fungují (více v části COT).
Situace ohledně správného posouzení primárních cyklů je stále nejasná. S ubíhajícím časem je pravděpodobnější, že na začátku července (10.7.) nastalo neobvyklé primární dno jak na zlatě, tak i na stříbře. Neobvyklé proto, že bylo vytvořeno 10 týdnů po posledním primárním cenovém dně. Pokud zlato ani stříbro v následujících 2-3 týdnech prudce neklesnou pod toto cenové dno (u prosincového kontraktu zlata nyní cena 1.211 USD), což by znamenalo pokračování původního medvědího cyklu z 9. května, pak jsou oba kovy v nových cyklech a mohou ještě několik týdnů růst.
Z technického pohledu jsou kovy již v překoupených oblastech, neboť indikátor SSTO se dostal nad 80 %, ale pokud by byl trh v novém primárním cyklu, není to tak zásadní faktor, jelikož počátky cyklů bývají vždy doprovázeny silnějším růstem, a SSTO může zůstat v překoupené oblasti i několik dnů (dokonce i týdnů).
Denní graf ceny zlata | Denní graf ceny stříbra |
Na týdenním grafu lze vidět, že zlato se opět vrátilo na 6letou sestupnou linii, kterou na začátku června mírně prorazilo, ale cena poté korigovala dolů. Je možné, že zlato bude opět atakovat cenu 1.300 USD a následně zamíří zase níže. V grafu jsem vyznačil dvě červené linie, které ukazují, že trh se pohybuje od poloviny března v podstatě do strany, kde silná podpora je na ceně 1.200 USD a rezistence na ceně 1.300 USD. Během posledních 4 měsíců činí obchodní rozpětí 7,6 %, což je nejméně za posledních 10 let, a 120denní volatilita je nejníže od roku 2005.
Týdenní graf ceny zlata 12/2015 - 7/2016 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V posledním reportovaném týdnu (od 19. do 25.7.) cena zlata rostla, a proto se počítalo s nárůstem čistých prodejních (net SHORT) pozic commercials a s nárůstem čistých nákupních (net LONG) pozic Managed Money. Nakonec takový scénář nastal a překvapením bylo, že MM nakoupili dokonce o 50 % více kontraktů, než commercials prodaly.
„Net SHORT“ pozice commercials vzrostly o 29.700 kontraktů na celkový počet 103.300. Toto byl první růst SHORT pozic commercials po 6 týdnech. Stále jsou tyto pozice o 113.000 kontraktů níže, než byl jejich vrchol na začátku června.
Všechny 3 skupiny commercials prodávaly - „Velká 4“ zvýšila své SHORT pozice o 8.800 kontraktů, „Velká 5-8“ o 8.900 kontraktů a Raptors (menší obchodní banky) odprodaly 12.000 LONG kontraktů.
Na straně kupujících byli obchodníci z kategorie Managed Money, kteří koupili celkem 45.000 net LONG kontraktů, a to formou 9.331 nových LONG pozic a zpětným odkupem 35.380 SHORT pozic. Určitě si vzpomenete, že SHORT pozice MM byly třetí nejvyšší v historii a že takové pozice jsou zárukou „short covering rally“. Zde máme jasnou ukázkou toho, jak zpětný odkup 35tis kontraktů zvedne cenu zlata.
Ještě donedávna se točilo velké množství kontraktů převážně mezi commercials a Managed Money. V posledních týdnech ale začaly vstupovat více do obchodů i obchodníci z kategorie Other reportables. A v tomto týdnu to byli také oni, kteří prodávali společně s commercials proti Managed Money. Tito obchodníci totiž prodali zbylých 14.000 kontraktů, které MM nakoupili. Other reportables snížili LONGy o 6.264 a zvýšili SHORTy o 7.754 kontraktů. Jejich celkové SHORT pozice jsou nyní vyšší než SHORT pozice Managed Money. A jelikož v této kategorii obchodují také především techničtí obchodníci, kteří nedodávají fyzickou komoditu, pak potenciál pro další „short covering rally“ zůstává – pouze se rozprostřel více na 2 obchodní kategorie – MM a Other reportables.
Detailní tabulka pozic COT na trhu se zlatem k datu 25.7.2017 |
Struktura pozic na zlatě tak zůstává nadále býčí a je to částečně i tím, že jedinými agresivními prodávajícími nejsou jen commercials, ale také Other reportables.
Na trhu se stříbrem došlo v reportovaném týdnu také k nárůstu „net SHORT“ pozic commercials o 7.600 kontraktů na celkový počet 29.500. Vyjma posledních dvou reportovaných týdnů se jedná stále o nejnižší prodejní pozice komerčních obchodníků za poslední rok a půl.
I na trhu se stříbrem došlo ke stejnému jevu jako na zlatě. Kupující (Managed Money) koupili dvojnásobně více kontraktů, než commercials prodali. MM celkem koupili 15.300 kontraktů, a to formou 3.138 LONG pozic a zpětným odkupem 12.168 SHORT pozic. SHORT pozice MM byli před posledním reportovaném týdnu na historickém maximu, a i když je jejich redukce o 12.000 kontraktů docela značná, stále jsou dosti vysoké a v případě růstu ceny stříbra budou pravděpodobně nadále odkupovány zpět.
Spekulativní LONG, SHORT a NET pozice MM na stříbře, 2014 - 2017 |
Na straně prodávajících byli vyjma commercials také obchodníci z kategorie Other reportables, kteří prodali celkem 5.200 kontraktů.
ETF fondy
Na trhu s fyzickým kovem pokračoval v minulém týdnu velmi neobvyklý jev – pokles stavu zásob největších světových ETF fondů se zlatem i stříbrem při rostoucí ceně. V pátek naše redakce k této skutečnosti zveřejnila krátkou zprávu, kterou si můžete přečíst zde.
Závěr
Z posledního vývoje vzácných kovů mám takový pocit, že potenciál pro velký propad se vyčerpává, ale na druhou stranu zde ještě nevznikl katalyzátor pro velký růst cen (nad 1.300 USD). Důležitým faktorem ale je, že struktury pozic na COMEXu zůstávají nadále solidně býčí a že jedinými prodávajícími při růstu cen nejsou již jen commercials, ale také Other reportables.
V tomto týdnu bude hlavní ekonomickou událostí páteční zveřejnění stavu zaměstnanosti v USA za měsíc červenec.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.