Lednový nárůst inflace v USA byl nejvyšší za poslední 4 roky (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 7. týden 2017)
20. 2. 2017, Jan Železník
Po zveřejnění lednového vývoje indexu spotřebitelských cen (CPI) v polovině minulého týdne cena zlata nejprve oslabila, avšak vzápětí své ztráty vymazala a vrátila se k růstu. Zlato zakončilo minulý týden nepatrně výše (+ 0,2 %) a za poslední 2 měsíce to byl již sedmý růstový týden. Cena stříbra rostla již 8. týdnem v řadě, tentokrát však stříbro posílilo jen o 0,3 %.
Aktuální vývoj
Zlato v minulém týdnu opět otestovalo podporu kolem ceny 1.220 USD, o které jsem se zmiňoval již v poslední zprávě. Cena klesla ve středu na týdenní minimum 1.217 USD, ale ještě tentýž den se trh vytočil. Trh nejprve reagoval na vysoký růst indexu CPI (2násobně vyšší, než se očekávalo), což bezprostředně podpořilo zvýšení úrokových sazeb na březnovém zasedání FEDu a podle obecného konsensu je růst nominálních úrokových sazeb negativní pro zlato. Současně se však ukázalo, že roční inflace může dosáhnout až 2,5 %, což je o 0,5 % výše za inflačním cílem FEDu. Reálné úrokové sazby by tak byly stále nízké a to je skvělé prostředí pro zlato.
O přicházející inflaci se zmiňoval i bývalý předseda FEDu Alan Greenspan, jehož názory zveřejnila naše redakce v krátké zprávě s názvem „Zlatý standard je nyní zapotřebí více než kdykoliv v minulosti“.
Nyní ale zpět ke zhodnocení vývoje na trhu z hlediska technické a cyklické analýzy. Cena zlata si udržuje růstový směr již od 15.12.2016, kdy začal nový primární cyklus na ceně 1.124 USD. Nyní je trh v jeho 10. týdnu. Během této doby utvořilo zlato jednu „větší korekci“, a to přesně v 1. třetině primárního cyklu (resp. mezi jeho 6. – 7. týdnem). Zatím je tento cyklus dosti býčí a může to souviset i s tím, že na konci loňského roku nastalo souběžně roční cenové dno na zlatě. Tomuto cenovému dnu předcházel velmi neobvyklý 10týdenní primární cyklus, během něhož se konaly v USA prezidentské volby. Zlato v tomto období zažilo divokou jízdu, kdy cena nejprve prudce vzrostla a následně se trh vytočil a klesal nepřetržitě 5 týdnů. Pokud se primární cykly zkrátí na neobvyklou délku (jako v posledním případě), s pravděpodobností 50% poté nastává velmi býčí primární cyklus a zatím můžeme něco podobného sledovat. Velmi podobně je na tom struktura COT na zlatě (více v části COT).
Technicky se trh nachází na denním grafu v mírně překoupených oblastech, což naznačují pomocné indikátory SSTO a RSI. Současně je ale trh mezi 50denním a 200denním průměrem s tím, že 50denní průměr se začíná stáčet směrem vzhůru a může tak tvořit podporu v aktuálním růstovém trendu. Momentálně je na úrovni 1.190 USD.
Cenový vývoj zlata od poloviny loňského roku, denní graf |
Z hlediska analýzy cyklů je zlato zhruba v polovině primárního cyklu, a tudíž krátkodobá korekce k 50dennímu průměru není vyloučena. Od 8. února je zlato v medvědí vnitřně tržní divergenci vůči stříbru, kdy stříbro razí nové vrcholy, ale zlato již nikoliv. Může se ale jednat jen o dočasný stav. Jestliže cena zlata vyroste přes 1.247 USD, bude tato divergence zrušena.
Trh se stříbrem nyní balancuje na 200denním průměru a jeho obchodní rozpětí se nadále snižuje. Vzhledem k tomu, že jeho struktura COT je více medvědí než u trhu se zlatem, může přijít kdykoliv korekce ceny k 50dennímu průměru. Aktuálně je stříbro v 9. týdnu svého primárního cyklu.
Cenový vývoj stříbra od poloviny loňského roku, denní graf |
US Dollar Index
Nyní vyvstává zásadní otázka, zda je posilování amerického dolaru již u konce. US Dollar Index roste v podstatě již od roku 2008, přičemž hlavní nárůst jeho hodnoty nastal od poloviny roku 2014. Na začátku ledna vzrostl na úroveň 103,81 bodu, což mohl být vrchol 16,5letého cyklu (více o tomto cyklu v nedávno zveřejněné analýze GOLD OUTLOOK 2017). Pokud nastávají dlouhodobé vrcholy či cenová dna, nestane se to ze dne na den. Trhy se většinou otáčejí několik týdnů i měsíců. Pokud se podíváme detailněji na graf US Dollar Indexu, lze vypozorovat, že se na něm začíná dotvářet známá formace rameno-hlava-rameno (LS-H-RS), jejíž význam je o to větší, nastane-li na cyklickém vrcholu či dně. Pokud tento index již nevyroste přes hodnotu cca 102,5 a zamíří opět níže, pravděpodobnost 16,5letého vrcholu se bude zvyšovat. Další zvýšení pravděpodobnosti vytvořeného vrcholu by nastalo tehdy, pokud by index klesl pod 200denní průměr a vzestupnou trendovou linii od května 2016. Obě podpory se nyní nacházejí na přibližně stejné úrovni (97,80 – 98,20 bodu). Časové okno pro vrchol dolaru je ale otevřeno až do července 2017.
Vývoj US Dollar Indexu, 5/2016 - 2/2017, denní graf |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Změny ve struktuře pozic COT jsou od počátku roku jedno překvapení za druhým. V případě trhu se zlatem jsou to více příjemná překvapení, v případě stříbra méně pozitivní překvapení.
V reportovaném týdnu od 8.2. do 14.2. klesla cena zlata o 14 USD a současně s tím se snížily čisté prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků (commercials) o 6.400 kontraktů na celkový počet 127.800, což je jeden z nejnižších stavů za poslední rok. Jak jsem se již zmiňoval v poslední zprávě a musím to i nyní zdůraznit – cena zlata vyrostla za poslední 2 měsíce o 110 USD, ale „net SHORT“ pozice commercials zůstaly nezměněny. Něco podobného jsem v posledních 3 letech nezaznamenal. To je zásadní býčí indikátor. Navíc „Velká 4“ opět zredukovala své SHORT pozice, a to o 6.000 kontraktů, a nyní drží 109.179 SHORT kontraktů, což je nejméně od února 2016, kdy cena zlata započala rapidní růst.
Net SHORT pozice commercials na trhu se zlatem za poslední 3 roky |
Množství kontraktů, které commercials v minulém týdnu nakoupily (ve formě redukce net SHORT pozic), odpovídalo téměř stejnému množství kontraktů, které obchodníci z Managed Money prodali (6.524). LONG pozice MM se zredukovaly na stejnou úroveň jako na konci roku, kdy zlato utvořilo minimum na ceně 1.125 USD. Jejich další velká likvidace jako ve druhé polovině 2016 se snížila, a tudíž i riziko velkého poklesu ceny zlata je menší. Toto je zásadní faktor, který naznačuje, že zlato může pokračovat v započatém růstovém trendu, který nastolilo od začátku roku, nebo, že se cena bude nějakou dobu udržovat v pásmu 1.180 – 1.240 USD.
Na trhu stříbra není struktura pozic COT zdaleka tolik býčí jako na trhu se zlatem. Zde zvýšily commercials v reportovaném týdnu své „net SHORT“ pozice o 6.300 kontraktů na celkový počet 99.000 kontraktů, což je nejvyšší stav od konce září 2016!! Tyto „net SHORT“ pozice commercials na stříbře jsou téměř na vrcholu z poloviny roku 2016, ale u zlata jsou o 186.000 kontraktů nižší.
Jedná se v podstatě o bezprecedentní záležitost, a to zejména kvůli tomu, že jak zlato, tak i stříbro rostou v posledních 2 týdnech společně, avšak pozice commercials a non-commercials na obou trzích nikoliv.
Net SHORT pozice commercials na trhu se stříbrem za poslední 3 roky |
LONG pozice Managed Money na stříbře dosahují 84.040 kontraktů, což je zhruba o 27.000 kontraktů výše než na konci roku 2016. Stále hrozí likvidace těchto pozic, pokud nejsou drženy netechnickými obchodníky, kteří uvažují dlouhodobě. Drží-li tyto pozice techničtí spekulanti, začnou je s případným poklesem ceny stříbra prodávat. Struktura pozic na stříbře je tedy spíše medvědí.
ETF fondy a trh s fyzickým kovem
Na trhu s fyzickým kovem nenastaly v minulém týdnu příliš velké změny. Zásoby zlata ve fondu GLD vzrostly o cca 5 tun na celkový počet 841,17 tuny. Zásoby stříbra ve fondu SLV nevykázaly opět žádnou změnu, ale banka JP Morgan navýšila své oficiální zásoby stříbra, které drží na COMEXu, o 570tis. uncí a nyní dosahují celkem 90,7 mil. uncí.
Vývoj zásob a ceny akcií GLD za poslední rok | Vývoj skladových zásob stříbra banky JP Morgan |
Závěr
Mé obavy ohledně většího výprodeje na zlatě s blížícím se březnovým zasedáním FEDu se podstatně snížily. Důvodem je velmi býčí struktura pozic COT a také signalizující nárůst inflace v USA. Historie nám již několikrát ukázala, že zlato si vede ve vyšším inflačním prostředí velmi dobře. Není náhodou vyšší inflace přáním většiny centrálních bankéřů západního světa? Problém by nastal tehdy, pokud by růst inflace „nečekaně“ zrychlil, ale růst nominálních sazeb by zaostával za inflací, jelikož zotavující se ekonomiky by mohlo příliš vysoké zvednutí sazeb opět ochromit. Proto by mělo být pečlivě zvažováno, co si ve skutečnosti přát a o co usilovat, abychom nedopadli jako hlavní představitelé nedávného komediálního seriálu Trpaslík na ČT, ve kterém se splněná přání hlavních hrdinů nakonec ukázala jako velmi neblahá pro okolí, a zejména nepříjemná pro ně samotné.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.