Komoditní index GSCI vzrostl na 2,5leté maximum (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 47. týden 2017)
28. 11. 2017, Jan Železník
Ve zkráceném obchodním týdnu (skrze svátek Dne díkůvzdání) cena zlata nepatrně klesla (- 0,5 %). Pokles ceny stříbra byl o něco větší a dosáhl 1,7 %. Z pohledu posledních 2 měsíců se ale ceny vzácných kovů pohybují do strany a čeká se na impuls, který by poslal trh jedním či druhým směrem.
Aktuální vývoj
V minulé týdenní zprávě jsem k trhu se zlatem uváděl: „Dokud zlato neprorazí cenu 1.309 USD na horní straně, nebo cenu 1.262 USD na straně dolní, zůstane trh uzavřen v bočním obchodování – tzv. range. Tento „range“ je typickým soubojem býků a medvědů, což dokládají extrémní denní objemy na burze COMEX.“
Ani minulý týden nepřinesl rozřešení, zda se ceny vzácných kovů vydají směrem vzhůru, nebo naopak propadnou dolů. Cena zlata se pohybuje v rozmezí 20 bodů a osciluje kolem 50denního a 100denního průměru. Domnívám se, že tato situace již nebude trvat dlouho a že dojde k významnějšímu prolomení rezistence či podpory. Jaké faktory hovoří pro růst a které naopak pro pokles ceny zlata?
Růst:
- na začátku října mohlo nastat roční cenové dno,
- zlato se drží nad 200denním průměrem,
- americký dolar vytvořil korekci směrem vzhůru a začal opět klesat,
- obchodníci z Managed Money nejsou zatím ochotni prodávat (nenastala velká likvidace LONG pozic a vůbec neotevírají nové SHORT pozice).
Pokles:
- komerční obchodníci (commercials) drží docela vysoké „net SHORT“ pozice (zejména „Velká 4“ má hodně „naShortováno“),
- indexy těžařů zlata jsou slabé,
- nízká poptávka po fyzickém kovu (ETF fondy stagnují, tak jako prodeje mincí Americkou mincovnou),
- nové historické rekordy na akciích a kryptoměnách odčerpávají pozornost a kapitál vzácným kovům.
Co se týče teorie primární cyklů, i zde je stále nejasno, v jaké fázi tohoto cyklu se trhy nacházejí. Primární cykly fungují velmi dobře v trendujícím trhu. Avšak v trhu, který se pohybuje do strany, je jejich použití komplikovanější. Pokud by měl 6.10. začít nový primární cyklus, pak má velmi neobvyklý průběh. Na začátku primárního cyklu trh zpravidla roste 2 – 5 týdnů a následně se rozhoduje, zda bude mít býčí či medvědí vývoj. Cena zlata však rostla pouze 6 obchodních dnů a poté se pohybuje cca 30 dnů do strany.
Denní graf zlata 7/2017 - 11/2017 |
Denní graf US Dollar Indexu 1/2017 - 11/2017 |
Zlato v CZK
Přestože je cena zlata v USD výše, než byla na začátku července, je cena zlata v CZK nyní nejníže v letošním roce. Minulý týden poklesla cena zlata v CZK na 27.500,- za trojskou unci. Toto je nejnižší cena zlata v CZK od počátku roku 2016. Za nedávným poklesem ceny zlata v CZK stojí především posilující česká koruna. K americkému dolaru je koruna nejsilnější od listopadu 2014.
4-5leté dno na zlatě v CZK se tak nadále vytváří. V polovině roku jsem se domníval, že toto dno již mohlo nastat na začátku letošního července na ceně 27.600 za unci, ale současně jsem uvedl, že časové okno pro toto dno zůstává otevřené až do roku 2018. Více v analýze GOLD OUTLOOK 2017 (aktualizovaná verze).
Vývoj CZK/USD za posledních 5 let |
Vývoj zlata v USD a v CZK za posledních 5 let |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Minulý týden jsem narazil na článek, jehož autor si pokládal otázku, zda mohou vzácné kovy růst, přestože struktura COT není zatím zcela „vyčištěna“. Odpověď zněla – ano, mohou! Někdy je jasné a zcela zřejmé, že cenová rally je na základě COT struktury nevyhnutelná. To jsou případy, kdy commercials drží velmi nízké „net SHORT“ pozice. V minulosti se ale vyskytly situace, kdy zcela „vyčištěná“ COT struktura nebyla podmínkou pro cenové dno a následnou rally.
Níže několik příkladů struktury COT a následného cenového pohybu. Všimněte si zejména prosince 2015, kdy commercial držely nejnižší „net SHORT“ pozice od roku 2001 – jednalo se o zcela „vyčištěnou“ COT strukturu - ideální vstup pro nákup. Jednotlivé datum představuje vždy konkrétní cenové dno nebo cenových vrchol.
Tabulka č. 1 - datum, cena zlata a výše "net SHORT" pozic commercials |
Ve výše uvedené tabulce je zcela evidentní, že pokud jste čekali na konci května 2016 na zcela „vyčištěnou“ strukturu, zmeškali jste následně 160dolarový pohyb na zlatě směrem vzhůru. Nutno však podotknout, že v první polovině roku 2016 explodovala cena zlata silně vzhůru, jelikož v prosinci 2015 nastalo 8leté cenové dno. Tento růst byl nakonec završen skokovým 10% růstem ceny zlata přes noc, kdy se na konci června 2016 hlasovalo o brexitu.
Druhá tabulka z roku 2017 nám ukazuje, že změna v pozicích commercials nebyla mezi jednotlivými daty tak veliká jako v roce 2016. Hlavní pozornost je potřeba věnovat docela nízkým „net SHORT“ pozicím commercials v červenci 2017 (73.916 kontraktů) při ceně 1.210 USD, přičemž cena byla tehdy výše než v prosinci 2016, kdy commercials držely dokonce 134.022 kontraktů při ceně 1.150 USD. Jednalo se o velkou divergenci a opět nám to ukazuje, že struktura nemusela být zcela „vyčištěna“, aby nastala 120dolarová rally, která vrcholila v polovině září.
Tabulka č. 2 - datum, cena zlata a výše "net SHORT" pozic commercials |
COT struktura tak musí být pokaždé zcela individuálně interpretována a to zejména v souvislosti s aktuální situací na trhu. Podle autora je složité odhadovat cenové dno na základě COT struktury. Podle něj je COT struktura mnohem užitečnějším nástrojem pro určení cenového vrcholu.
Co se týče stříbra, pak u tohoto trhu sleduje autor poměr mezi celkovými SHORT a celkovými LONG pozicemi „velkých spekulantů“ (Large Spec – to jsou pozice Managed Money a Other reportables). Pokud je tento poměr pod 2:1, jedná se o býčí strukturu, poměr 3:1 znamená neutrální strukturu a nad 4:1 se jedná o medvědí strukturu.
Tabulka č. 3, datum, cena, poměr SHORT a LONG pozic Large Spec |
Pointa tohoto článku je v tom, aby vyvrátila mýtus o tom, že kovy mohou růst jen tehdy, pokud je struktura COT zcela „vyčištěna“ - tj., když commercials drží velmi nízké „net SHORT“ pozice. Pokud by se při současné struktuře rozvinula cenová rally, pak autor očekává, že by byla docela limitovaná co do její velikosti, síly a trvání, neboť struktura COT je podle něj neutrální, podle jiných analytiků je spíše medvědí.
Nyní ale zpět k aktuální COT struktuře, která byla včera zveřejněna a zahrnuje data v týdnu od 15.11. do 21.11.2017. Na trhu se zlatem vzrostly čisté prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků (commercials) o 9.300 kontraktů na celkový počet 225.100. Pointa struktury je ale v tom, že „net SHORT“ pozice commercials se za poslední 2 měsíce téměř nezměnily, tak jako se nezměnila cena zlata. V rámci kategorie commercials zvýšila „Velká 4“ své SHORT pozice o 3.800 kontraktů a nyní drží celkem 186.064 SHORT pozic – druhé nejvyšší množství v letošním roce. Také „Velká 8“ zvýšila SHORT pozice o 4.100 kontraktů a na procentuelní bázi drží stejně vysoké SHORT pozice jako při ceně 1.350 USD.
Na nákupní straně nebyli tentokrát největší skupinou obchodníci z Managed Money, ale obchodníci z kategorie Other Reportables, kteří koupili celkem 9.686 kontraktů.
Na trhu se stříbrem se snížili „net SHORT“ pozice commercials o zcela zanedbatelných 12 kontraktů. Jejich celkové pozice tak zůstávají téměř beze změny oproti minulému týdnu a dosahují 80.400 kontraktů. V rámci kategorie commercials navýšila „Velká 4“ SHORT pozice o 1600 kontraktů a Rapotrs (menší obchodní banky) navýšily ve stejném množství LONG pozice o 1.600 kontraktů. Z tohoto důvodu byla celková změna u SHORT pozic commercials téměř nulová. Butlerresearch odhaduje, že banka J.P. Morgan nyní drží celkem 40.000 SHORT kontraktů – nejvíce v letošním roce. Přesnou kalkulaci SHORT pozic této banky bude moci udělat za 14 dnů, jakmile bude zveřejněn Bank Participation Report. Pokud by banka držela takto vysoké pozice, jednalo by se o jedny z nejvyšších SHORT pozic několika posledních let, což zpravidla vedlo k následnému poklesu ceny stříbra, neboť banka J.P.Morgan se doposud nikdy nezbavovala vysokých SHORT pozic při rostoucí ceně kovu.
Závěr
Dlouhodobý výhled pro většinu komodit (včetně zlata) zůstává nadále pozitivní, ale v nejbližší době nemůže být stále vyloučen finální pokles ceny zlata pod 200denní průměr.
Růstový trend pro komodity potvrzuje komoditní index banky Goldman Sachs (GSCI), který měří vývoj 24 komodit jako jsou energetické produkty, průmyslové kovy, zemědělské plodiny a vzácné kovy. Tento index se dostal nedávno na 2,5leté maximum. Vývoj tohoto indexu je i pozitivní zprávou pro trh se zlatem, neboť jeho růstový vývoj naznačuje, že inflace bude v roce 2018 nadále zrychlovat.
Komoditní index GSCI, 2013 - 2017 |
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.