Komerční obchodníci na zlatě drží nejvyšší prodejní pozice v letošním roce (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 34. týden 2017)
28. 8. 2017, Jan Železník
Zlato se v minulém týdnu obchodovalo ve velmi nízkém cenovém rozpětí, avšak v pátek při konferenci v Jackson Hole bylo během necelé hodiny vytvořeno týdenní minimum i maximum. Oba kovy zakončily minulý týden v mírně kladných hodnotách (+ 0,5 %).
Aktuální vývoj
Zlato nadále testuje psychologickou rezistenci 1.300 USD a klíčem k jejímu proražení je nalezení dodatečného nákupního potenciálu. Cena zlata roste bez větší korekce směrem dolů již od 10.7., kdy současně začal nový primární cyklus. Během této doby nakoupili spekulanti a hedgeové fondy, které nalezneme v kategorii Managed Money (MM), celkem 170.000 kontraktů, což je ekvivalent 17 mil. uncí (529 tun) zlata. Na žádné jiné burze nebylo nakoupeno takové množství kontraktů, což znamená, že změny ve struktuře COT na burze COMEX jsou hlavním, ne-li zcela základním hybatelem ceny kovů.
Fyzická poptávka po kovech na území Severní Ameriky (USA a Kanada) je aktuálně jednou z nejnižších v historii. Již v minulé týdenní zprávě jsem uváděl, jak drasticky poklesly prodeje zlatých a stříbrných mincí obou hlavním mincoven na americkém kontinentě. Co stojí za tímto poklesem? Podle Theodora Butlera, specialisty na trh se zlatem a stříbrem, je to jednoduše nízký investiční zájem. Jedná se o to, že kurzy téměř všech tradičních i netradičních investičních instrumentů v posledních několika letech razantně rostly:
- akcie razí historická maxima,
- ceny dluhopisů jsou vysoko,
- ceny nemovitostí taktéž,
- hodnota uměleckých děl stoupá,
- sběratelství je na vzestupu,
- dokonce i o kryptoměny je vysoký zájem.
Avšak ceny zlata a stříbra několik let stagnují. Mentalita většiny investorů je zcela prostá – dav kupuje to, co roste a prodává to, co klesá. Pokud aktivum stagnuje, nejeví o něj investoři zájem.
Většina zlatých býků (Gold bugs) se domnívá, že čas zlata opět přichází. V podstatě mají pravdu, ale trvá to déle, než by jeden očekával. Zlato vytvořilo na konci roku 2015 důležité cenové dno a toto 8leté dno zatím nebylo porušeno. Trh se postupně chystá k vyšším cenám, ale zatím nenastal skutečný katalyzátor k tomu, aby cena vystřelila vzhůru. A tak zlato zůstává v letošním roce uzavřeno v obchodním pásmu 1.200 – 1.300 USD za unci. Pouze další silný nákupní zájem může posunout cenu výše. Určitý investiční zájem (nebo spíše spekulativní) lze pozorovat u již zmiňované skupiny Managed Money, proti které ale stojí silná opozice v podobě commercials, kteří jsou zpravidla při důležitých bodech obratu na té správné straně trhu (více v části COT).
Denní graf ceny zlata od počátku roku |
Týdenní graf ceny zlata 2011 - 2017 |
Přestože se zlatu z technického hlediska podařilo zlomit několikaletou sestupnou rezistenční linii (viz týdenní graf), nebyl tento průlom zatím přesvědčivý. Trh musí vyrůst přes cenu 1.300 USD (u aktuálního prosincového kontraktu je to cena 1.306 USD) a zavřít nad ní. V opačném případě hrozí alespoň krátkodobý pokles zpět ke klouzavým průměrům (50denní a 200denní).
Stříbro naopak bojuje o průraz 200denního průměru směrem vzhůru, ale zatím bezvýsledně. Již 12 obchodních dnů se stříbro nachází těsně pod tímto průměrem. Jeho přesvědčivý průlom by zajisté přilákal spoustu technických obchodníků do trhu.
Denní graf ceny stříbra v letošním roce |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V reportovaném týdnu (od 16.8. do 22.8.) vzrostly čisté prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků (commercials) na trhu se zlatem o 23.300 kontraktů na celkový počet 220.000 kontraktů. Toto jsou nejvyšší „net SHORT“ pozice v letošním roce a zároveň nejvyšší od počátku listopadu 2016!! V rámci kategorie commercials zvýšila „Velká 4“ své SHORT pozice o 2.600 kontraktů, „Velká 5-8“ o vysokých 13.000 SHORT kontraktů a Raptors (menší obchodní banky) odprodaly 7.700 LONGů a zredukovaly tak své „net LONG“ pozice na 34.700.
4 největší obchodníci na SHORT straně nyní drží nejvyšší pozice od září 2016 a 8 největších obchodníků na SHORT straně drží téměř stejně vysoké množství pozic jako při Brexitu, kdy byla cena zlata kolem 1.350 USD za unci.
Net pozice commercials a non commercials za poslední 3 roky |
SHORT pozice "Velké 4" a "Velké 8" (viz červený graf) |
Na straně kupujících byli opět obchodníci z kategorie Managed Money, kteří koupili celkem 17.523 kontraktů, a to tím, že odkoupili zpět 3.239 SHORT pozic a otevřeli 14.284 nových LONG pozic. SHORT pozice MM nyní dosahují jen 15.638 kontraktů, což je jeden z nejnižších stavů několika posledních let. Již v poslední zprávě jsem to zmiňoval a musím to opět uvést – potenciál pro další „short covering“ je z 90 % vyčerpán a cena může růst dále jen tehdy, pokud budou MM otevírat nové LONG pozice. Jejich „net LONG“ pozice jsou nyní nejvyšší v letošním rode, tak jako jsou „net SHORT“ pozice commercials nejvyšší v letošním roce. Na základě tohoto faktu je struktura na zlatě medvědí. Samozřejmě může být ještě více medvědí, pokud by MM dále nakupovali a commercials prodávaly.
Spekulativní NET, LONG a SHORT pozice MM 2015 - 2017 |
Zajímavě se nyní vyvíjejí pozice skupiny Other reportables. O této kategorii jsem se až do nedávna příliš nezmiňoval, jelikož tradičně mezi sebou obchodovaly zejména commercials a MM. Other reportables však začali cca před 3 měsíci částečně kopírovat chování commercials, a když cena zlata rostla, prodávali společně s nimi proti MM. Z tohoto důvodu mají nezvykle vysoké SHORT pozice – 71.635 kontraktů. Netuším přesně, kteří obchodníci jsou zahrnuti v této kategorii, ale pokud by cena zlata rostla dále, je možné, že by neměli takovou kapacitu jako commercials, aby ustáli dočasné ztráty, a začali by zřejmě své SHORT pozice odkupovat zpět, čímž by pomohli zvednout cenu zlata. Domnívám se, že ale čekají jako commercials, až cena začne opět klesat dolů a oni se budou moci těchto SHORT kontraktů zbavit v klesajícím trhu.
Detailní tabulka pozic v reportu COT na trhu se zlatem k 22.8.2017 |
Na trhu se stříbrem vzrostly čisté prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků (commercials) o 7.000 kontraktů na celkový počet 55.049, což je nejvyšší stav od konce června, ale na druhou stranu nedosahují tyto pozice ani poloviny množství, kterého bylo dosaženo při rekordu 18. dubna, kdy byly commercials „net SHORT“ celkem 116.800 kontraktů. Struktura pozic na stříbře je neutrální.
ETF fondy
Stav zásob největších ETF fondů se zlatem a stříbrem se v uplynulém týdnu příliš nezměnil. Avšak poslední report (k 15.8.) ukázal, že došlo k docela velkému nárůstu SHORT pozic v SLV i GLD. V SLV se zvedly SHORT pozice o 2,4 mil akcií na 14,2 mil. akcií. V GLD se zvedly SHORT pozice o 3,1 mil. akcií na 15,9 mil. akcií. Růst SHORT pozic v ETF fondech společně s jejich cenou není ničím neobvyklým, tak jako růst „net SHORT“ pozic commercials na COMEXu a jsou to zejména banky, které prodávají jak na COMEXu, tak v ETF fondech.
Je dobré ale vědět, že růst SHORT pozic v ETF fondech je v porovnání s růstem SHORT pozic na COMEXu zcela zanedbatelný. 8 největších obchodníků na zlatě na COMEXu drží 16x vyšší „net SHORT“ pozice, než jsou celkové SHORT pozice v GLD. U stříbra se jedná dokonce o 30x vyšší pozice. Z výše uvedeného lze vypozorovat, že COMEX je centrem manipulace ceny vzácných kovů.
Závěr
Jsem skutečně velmi zvědavý, zda zlato nalezne dostatek podpory k tomu, aby prorazilo cenu 1.300 USD, nebo zda trh udělá ještě jednu větší korekci směrem dolů, a to zejména kvůli medvědí struktuře COT. Stále zde chybí alespoň jeden krátkodobý dolarový růstový cyklus, jelikož americký dolar klesá již od 3. ledna, ale od počátku srpna se nachází na silné podpoře. Možná nám více napoví páteční zpráva o stavu zaměstnanosti v USA za měsíc srpen.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.