Komerční obchodníci na burze COMEX nakoupili během jednoho týdne rekordní množství zlata (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 50. týden 2017)
18. 12. 2017, Jan Železník
Zlato i stříbro přerušily 3týdenní pokles cen a v minulém obchodním týdnu si připsaly zisky. Cena zlata vzrostla o nepatrných 8 USD (+ 0,6 %) a cena stříbra poskočila o 25 centů (+ 1,6 %). Je možné, že na trhu se zlatem nastalo v minulém týdnu další důležité cenové dno.
Aktuální vývoj
Toto je poslední týdenní zpráva v letošním roce a ve skutečnosti jsem se nemohl dočkat, až ji budu psát. Zatímco akcie lámou historické vrcholy a kryptoměny jsou k nezastavení, na trhu se vzácnými kovy se v zákulisí odehrávají velké změny. Když jsem v pátek večer uviděl COT report, byl jsem absolutně ohromen. Jestliže minulý COT report u vzácných kovů posunul tržní strukturu na COMEXu býčím směrem, pak tento report dokonal započatou změnu. Jednoduše řečeno – komerční obchodníci (commercials, zejména banky) nakoupili během minulého týdne největší množství futures kontraktů se zlatem v historii burzy COMEX. Celkem se jednalo o 70.400 kontraktů, což odpovídá množství 7,04 mil. uncí zlata. Detaily reportu budu rozebírat v části COT.
Určitě si vzpomenete, že minulý týden zasedala americká centrální banka FED a rozhodovala o své monetární politice. Banka podle očekávání zvedla hlavní úrokovou sazbu opět o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,25 až 1,5 %. Výhled růstu úroků na příští rok ponechala beze změny, přestože předpokládá v nejbližší době zrychlení ekonomického růstu. V roce 2018 počítá FED se zvýšením úroků třikrát, stejně jako v roce letošním.
V minulé týdenní zprávě jsem uváděl, že v posledních dvou případech (prosinec 2015 a prosinec 2016) nastalo na zlatě kolem zasedání FEDu vždy důležité cenové dno. Konkrétně jsem v poslední zprávě psal: „……...v tomto případě se očekává roční cenové dno na zlatě, které by mělo nastat v rozmezí říjen 2017 – únor 2018. Je vysoce pravděpodobné, že se toto dno právě formuje a mohlo by se vytvořit tak jako v předešlých dvou případech (prosinec 2015 a 2016) nyní v prosinci. Cenové rozpětí pro toto dno jsem uváděl již v předchozích analýzách v pásmu 1.210 – 1.270 USD. Páteční nejnižší cena na zlatě byla 1.244 USD (což je cca uprostřed uváděného pásma), ale je možné, že zlato bude ještě do středečního zasedání FEDu dále klesat.“
Denní graf zlata 7 - 12 / 2017 |
Týdenní graf zlata 12/2015 - 12/2017 |
Zlato klesalo do úterý (12.12.), kdy vytvořilo minimum na ceně 1.238 USD (u aktuálního únorového kontraktu). Po zveřejnění zápisu FEDu cena zlata pokračovala v růstu a nyní se zlato obchoduje kolem ceny 1.260 USD. Je dosti pravděpodobné, že na zlatě nastalo minulé úterý roční cenové dno a pokud snad ještě nenastalo, pak toto dno nemůže být o mnoho bodů níže, než je cena 1.238 USD. Nyní jsem naprosto spokojený, neboť trh naplnil všechny důležité podmínky pro roční cenové dno:
- destrukce primárního cyklu,
- roční cenové dno uprostřed předpokládaného časového i cenového pásma,
- naprosto skvělá (býčí) struktura COT (i na stříbře a platině),
- zvýšení sazeb již zahrnuto v ceně,
- přestože se sazby zvedají od prosince 2015, každé následující roční cenové dno je výše, než dno předcházející.
Zlato je tedy buď ve 24. týdnu původního primárního cyklu (pokud by ještě v následujících dvou týdnech nastalo o něco nižší cenové dno), nebo je nyní již v 1. týdnu nového primárního cyklu.
Denní graf stříbra 7 - 12 / 2017 |
Týdenní graf stříbra 12/2015 - 12/2017 |
Zcela identická situace je na trhu se stříbrem. Stříbro klesalo také do minulého úterý a následně se odrazilo ze silné podpory. I trh se stříbrem je zřejmě v novém primárním cyklu a jeho cena by proto měla několik týdnů růst. Také zlato v eurech a českých korunách se odrazilo ze silných cen. Zlato v CZK udrželo klíčovou cenu Kč 27.000,- za unci.
US Dollar Index
Další důležitým faktorem je vývoj amerického dolaru. Nejen já si kladu otázku, zda dolar může ještě posilovat, nebo zda je jeho korekce směrem vzhůru u konce. Podle studie dlouhodobých cyklů nastal totiž v lednu 2017 vrchol 16,5letého cyklu na US Dollar Indexu. Celý tento cyklus je detailněji popsán v analýze GOLD OUTLOOK 2017. Dolar je tedy podle této studie v dlouhodobém sestupném trendu. A i kdyby dolar ještě krátkodobě posílil, nemusí to nutně znamenat slabší cenu zlata. Během posledních let jsme několikrát viděli, jak souběžně posiluje americký dolar i cena zlata.
Vývoj US Dollar Indexu od zvolení prezidenta Donalda Trumpa |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Poslední COT report je nejdůležitější částí této týdenní zprávy. Theodore Butler (expert na tržní strukturu COT) celé měsíce spekuloval nad tím, jakým způsobem bude rozřešena nedávná medvědí struktura COT a nyní zde máme konečně verdikt. Ve svých týdenních zprávách si kladl neustále otázky, zda ceny vzácných kovů porostou dále i přes negativní strukturu nebo zda nastane tradiční (očekávaný) scénář, kdy se komerčním obchodníkům (commercials) podaří vlákat technické obchodníky z kategorie Managed Money na SHORT stranu a přetočit tak strukturu z medvědí na býčí. A přesně to se v posledních dvou reportovaných týdnech stalo. Avšak dynamika, s jakou se commercials zbavily svých SHORT pozic a doslova naskákaly do LONG pozic, je skutečně ohromující. Tak rychlé a velké protočení pozic mezi komerčními a nekomerčními subjekty zde nebylo ani v roce 2013, kdy zlato prorazilo dvouletou podporu na hodnotě 1.550 USD a cena následně zkolabovala o několik stovek dolarů. Butler ve víkendové zprávě uvedl, že commercials nakupovaly v posledním týdnu tak agresivně, jako by měl přijít snad konec světa. Ano vím, že se jedná o nákupy derivátových futures kontraktů (a nikoliv o nákupy fyzického kovu), ale právě tyto obchody nejvíce ovlivňují cenu vzácných kovů.
Na trhu se zlatem klesly v reportovaném týdnu do 12.12. čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o gigantických 70.400 kontraktů na celkový počet 119.500, což je nejnižší stav od začátku července, kdy začala 150dolarová rally na zlatě. „Velká 4“ redukovala SHORT pozice o 17.500 kontraktů, „Velká 8“ snížila SHORTy o 9.900 a Raptors (menší obchodní banky) nakoupily značných 43.000 LONG kontraktů, čímž zvýšily své LONG pozice na 72.500!!
NET pozice commercials a non- commericals na zlatě v letošním roce |
Vývoj pozic Raptors vs cena zlata od října 2015 |
Na prodejní straně byli obchodníci z kategorie Managed Money, kteří prodali celkem 58.284 kontraktů, a to tím, že zlikvidovali 44.035 LONG kontraktů a zároveň zvýšili SHORT pozice o 14.249 kontraktů. Zbývající celkové LONG pozice MM klesly na úroveň 123.139 kontraktů, což je téměř identické množství jako při předchozích důležitých cenových minimech.
Na začátku září drželi MM přes 250.000 LONG kontraktů a nyní je s poklesem ceny zredukovali o více než polovinu. Tomu říkám velmi solidní likvidace LONG pozic a vyčištění trhu.
Spekulativní LONG, SHORT a NET pozice MM na zlatě vs cena zlata, 2013 - 2017 |
Celkové SHORT pozice MM dosahují 47.000 kontraktů, což není takové množství jako při předchozích cenových dnech a pokud by cena zlata měla ještě klesnout, pak by to bylo zajisté tím, jak by MM otevírali další nové SHORT pozice. Potenciál pro „short covering“ u zlata je tedy o něco nižší než u stříbra, kde MM naskákali na SHORT stranu v hojném počtu.
Nejprve však stav pozic commercials na trhu se stříbrem k 12.12.2017. Zde zredukovali komerční obchodníci své „net SHORT“ pozice o vysokých 21.500 kontraktů na celkový počet 24.800, což je také nejnižší stav od počátku července, kdy začala 2,5bodová rally na stříbře. „Velká 4“ snížila SHORTy o 5.600 kontraktů a Rapotrs (menší obchodní banky) zvýšily LONG pozice o vysokých 17.600 kontraktů na celkový počet 59.200, což je nejvyšší stav těchto LONG pozic od srpna 2015!!
Net pozice commercials vs cena stříbra 1/2015 - 12/2017 |
Vývoj pozic Raptors vs cena stříbra od října 2015 |
Obchodníci z Managed Money na stříbře prodali celkem 27.000 kontraktů, a to likvidací 10.171 LONG kontraktů a novými SHORTy v objemu 17.110 kontraktů. MM na stříbře nyní drží 52.924 SHORT kontraktů a pouze 47.275 LONG kontraktů, což znamená, že jsou „net SHORT“ - mají prodáno více, než koupeno. Taková situace vedla v minulosti vždy k zásadnímu růstu ceny stříbra.
Spekulativní LONG, SHORT a NET pozice MM na stříbře vs cena stříbra, 2013 - 2017 |
Zamyslete se nad tím – MM zvýšili během posledních dvou týdnů své SHORT pozice o 40.000 kontraktů (200 mil. uncí stříbra). Takové množství stříbra se ve světě vytěží za 3 měsíce, avšak MM ho prodali během necelých 2 týdnů, aniž by vlastnili jedinou unci fyzického stříbra. Tito obchodníci nedodávají nikdy komoditu oproti prodaným kontraktům a pokud by snad chtěli (nebo měli) dodat, existuje velmi malá šance, aby získali tak velké množství fyzického kovu na trhu bez toho, aniž by zásadně nezvedli jeho cenu. Proto existuje jediný způsob, jak se těchto SHORT pozic zbaví – tj. zpětným odkupem kontraktů, čímž spustí „SHORT covering“.
Na trhu se zlatem je situace velmi podobná. Zde prodali MM zhruba 120.000 kontraktů zlata během necelých dvou týdnů. To je ekvivalent 12 mil. uncí, což je více než celkové zásoby zlata na COMEXu (9 mil. uncí) a současně je to zhruba polovina množství zlata, které se nachází v největším světovém ETF fondu se zlatem – GLD.
Závěr
Trhy se zlatem i stříbrem mají nyní velmi býčí struktury pozic COT, což se v brzké době projeví růstem jejich cen. Hlavní otázkou zůstává, zda tento růst bude konečně „tím velkým růstem cen“, na který většina „gold bugs“ čeká. A i kdyby commercials zarazily cenovou rally klasickým způsobem, což by bylo agresivními prodeji futures kontraktů, je pozitivním zjištěním, že zlato si již druhým rokem v řadě připíše téměř dvouciferné zhodnocení. Aktuálně je cena zlata o 9 % výše než na počátku roku. Cena stříbra má v letošním roce zatím neutrální vývoj – je o 1,1 % výše. Cena platiny je o 1,8 % níže, než byla na začátku roku 2017. Absolutním vítězem mezi vzácnými kovy je v letošním roce paladium, jehož cena doposud vzrostla o 48,6 %.
Procentuelní změna od počátku roku u zlata, stříbra, platiny, paladia, indexu HUI (gold) a indexu Silver 7 |
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.