Fondy ETF se opět naplňují zlatem (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 6. týden 2017)
13. 2. 2017, Jan Železník
Cena stříbra roste nepřetržitě od počátku roku a zaznamenala již sedmý růstový týden v řadě. V minulém týdnu zakončilo stříbro o 43 centů výše (+ 2,5 %) a cena zlata vyrostla o 13 USD (+ 1,1 %). Poměr ceny stříbra a zlata je nyní nejnižší od loňského října a dosahuje 69:1.
Aktuální vývoj
Páteční odpolední růst vynesl cenu stříbra na nové týdenní maximum a uzavírací cena byla těsně pod 200denním průměrem, který je aktuálně na ceně 18,05 USD. Jednou z možností silného pátečního růstu mohl být fakt, ze cena mědi (také průmyslový kov jako stříbro) prorazila v pátek silnou rezistenci a uzavřela na nejvyšší ceně od května 2015. Stříbro nadále potvrzuje technický signál, o kterém jsem se zmiňoval v minulé týdenní zprávě. Po průrazu sestupné rezistenční linie pokračuje trh výše. Současně byla zrušena divergence na oscilátoru SSTO, jelikož tento indikátor utvořil také nový vrchol. Nyní když se stříbro zastavilo pod 200denním průměrem, vyvstává otázka, zda tento průměr utvoří rezistenci, nebo naopak poslouží jako katalyzátor pro další růst (více o 200denním průměru a jeho souvislosti s chováním technických fondů v části COT).
Cenový vývoj stříbra, denní graf 9/2016 - 2/2017 |
Cenový vývoj mědi, týdenní graf 2011 - 2017 |
Zlato ke konci týdne zaostalo za stříbrem a nejvyšší ceny aktuálního růstu dosáhlo již ve středu. V pátek ale zlato udrželo podporu na ceně 1.222 USD a odvrátilo tak započatý negativní vývoj. Pokud oba trhy v tomto týdnu prorazí vrcholy z předešlého týdne, bude pokračování růstu velmi pravděpodobné. Pokud prorazí vrchol pouze stříbro, ale zlato nikoliv, vytvoří se vnitřně tržní medvědí divergence. Zlato je vzdáleno od 200denního průměru zhruba 40 bodů a trh momentálně balancuje na 50% Fibonacciho retracementu - měřeno od vrcholu 1.340 USD ze začátku listopadu po dno 1.124 USD z poloviny prosince.
Cenový vývoj zlata, denní graf, 10/2016 - 2/2017 |
V minulé týdenní zprávě jsem již naznačil, že oba trhy jsou v nových primárních cyklech a nedávný vývoj tuto domněnku jen potvrdil. Trh se zlatem je aktuálně v 9. týdnu primárního cyklu, který začal 15.12.2016 na ceně 1.124 USD a trh se stříbrem je v 8. týdnu primárního cyklu, který začal 20.12.2016 na ceně 15,67 USD.
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Report COT přináší v posledních týdnech příjemná překvapení, a to takovým směrem, že cena zlata roste, ale čisté prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků (commercials) se nijak zvlášť nezvyšují. V posledním reportovaném týdnu (od 1.2. do 7.2.) vzrostly na trhu se zlatem tyto pozice jen o 2.300 kontraktů na celkový počet 134.100 kontraktů. Cena zlata přitom vyrostla v reportovaném týdnu o téměř 30 USD. To je skutečně dosti neobvyklé a celkové „net SHORT“ pozice commercials (134.100) jsou nyní jen o 100 kontraktů výše, než byly 20.12.2016, kdy dosahovaly 134.000 kontraktů, ale cena zlata byla na úrovni 1.130 USD!!
Toto je zcela zásadní informace a značí, že commercials nepospíchají s otevíráním nových pozic při nízkých cenách zlata. Jednou z možností může být ale skutečnost, že tradiční protistrana – Managed Money se zatím nehrnou do nákupu kontraktů zlata. Theodore Butler se domnívá, že MM začnou nakupovat ve větším, až když cena zlata a stříbra protne 200denní průměr, jelikož ten je alfou a omegou technických obchodníků.
Pokud bychom poměřovali výši aktuálních „net SHORT“ pozic commercials s průměrem posledních 3 let, pak tyto pozice jsou vyšší než průměr, ale v porovnání s loňským létem jsou jednoznačně nízké, a tudíž struktura COT na zlatě je stále býčí. Navíc „Velká 4“ (což jsou pozice 4 největších obchodníků, zpravidla výhradně commercials) snížila v minulém týdnu své SHORT pozice o 3.200 kontraktů a to není nikdy medvědím indikátorem.
Net pozice commercials, non-commercials a non-reportables za poslední 3 roky |
Na trhu se stříbrem vzrostly v reportovaném týdnu čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials o 3.300 kontraktů na celkový počet 92.700, což je nejvyšší počet od 27.9.2016. Od 20. prosince se zvýšily tyto pozice o 20.000 kontraktů a stejným způsobem se zvýšily „net LONG“ pozice Managed Money. MM nyní drží 78.000 LONG kontraktů a s jejich postupným růstem se také zvyšuje riziko jejich částečné likvidace. Proto již není struktura na stříbře býčí jako na začátku roku, ale otáčí se směrem do neutrální – medvědí.
ETF fondy
Minulý týden přinesl zásadní obrat ve vývoji zásob v největších světových ETF fondech. Již v poslední týdenní zprávě jsem uváděl, že po několikatýdenním poklesu zásob se poprvé naskladňovalo zlato do fondu GLD a tento trend pokračoval i v minulém týdnu, neboť každý den přiteklo nové zlato do fondu a v únoru se zvýšily zásoby zlata o 33,51 tuny.
Vývoj GLD za poslední rok |
Další překvapivou zprávou bylo, že šestý největší ETF fond na světě XetraGold zvýšil své zásoby zlata v minulém týdnu o 572.224 uncí a od počátku měsíce o 1.086.575 uncí. V porovnání s GLD fondem není to množství až tak vysoké, avšak zásoby tohoto fondu vzrostly tímto naskladněním o 27 % a celkově se zvýšily od počátku roku 2016 o více než 100 %.
Vývoj zásob fondu XETRA v tis. uncích a v mil. USD, 2008 - 2017 |
Detailní tabulka největších ETF fondů se zlatem, stav zásob a %změna za poslední 4 týdny |
Fond SLV nevykázal v minulém týdnu žádnou změnu a také obchodní aktivita byla nižší než obvykle.
Závěr
Zlato i stříbro utvořily na konci minulého roku s velkou pravděpodobností roční cenové dno. Proto mohou oba kovy nadále vykazovat pozitivní směr, než dojde k vyčerpání tohoto růstu. Zlato je navíc podporováno stále býčí strukturou COT a také opětovným naskladňováním kovu do největších světových ETF fondů (GLD, XetraGold).
Jediným fundamentálním faktorem, který může aktuální růst cen zabrzdit, je avizované zvyšování úrokových sazeb Americkou centrální bankou FED, jejíž zasedání se koná přesně za měsíc – 15.3.2017. Před týdnem jeden ze členů komise FOMC oznámil, že další zvýšení sazeb je na pořadu dne. To může dostat cenu zlata a potažmo i stříbra dočasně pod tlak, avšak poté by měl růstový směr v letošním roce dále pokračovat.
Tento týden budeme z ekonomických událostí sledovat především středeční zveřejnění maloobchodních tržeb a indexu spotřebitelských cen v USA za měsíc leden.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.