Extrémní volatilita na trhu se zlatem pokračuje a bezprecedentní "Short Squeeze" na trhu s niklem (týdenní zpráva)
13. 3. 2022, Jan Železník
V minulém týdnu cena zlata otestovala dosavadní historický rekord v amerických dolarech. Konkrétně bylo v úterý 8.3.2022 dosaženo spotové ceny 2.070 USD. Naposledy byla tato úroveň k vidění 7.8.2020, kdy zlato tehdy završilo razantní 5měsíční růst z ceny 1.450 USD na 2.075 USD za unci.
Po otestování uváděného vrcholu zlato korigovalo následující 3 dny níže a cena se zastavila až na původní silné rezistenci (nyní podpoře – supportu) 1.960 USD. Aktuálně máme na zlatě formaci dvojitý vrchol na historické ceně. A mezi pesimisty vzácných kovů se už vynořují úvahy, že to bylo od zlata vše. Ano, mohlo být, avšak na takové soudy je zatím příliš brzy a bude zaležet především na tom, kdy a za jakých okolností současný primární cyklus vyvrcholí.
Tento cyklus začal na ceně 1.750 USD dne 15. prosince 2021 a nyní vstupuje do svého 13. týdnu. Primární dno by tak mělo nastat do 2 – 8 týdnů, jelikož průměrná délka tohoto cyklu je 15 – 21 týdnů. To, že zlato nepřekonalo hned na „první dobrou“ dosavadní historický vrchol, nemůže být bráno jako jeho slabost. Cena totiž rostla bez většího odpočinku již od konce ledna a za tu dobu zlato přidalo 290 USD na unci. Podle analýzy cyklů by cenová rally mohla za určitých okolností po krátké pauze pokračovat ještě zhruba 4 týdny do poloviny dubna, poté by mohl přijít opětovný výprodej k primárnímu dnu.
Denní graf ceny zlata v USD, 10/2020 - 3/2022 |
V minulé zprávě jsem psal o technické formaci „krach Bollingerova pásma“ na denním grafu zlata a tato situace je evidentní i na grafu týdenním. Cena se v minulém týdnu vychýlila extrémně nad horní Bollingerovo pásmo – to je u zlata na týdenním grafu v takové velikosti ojedinělé. Naposledy došlo k něčemu podobnému právě v srpnu 2020. Horní hrana tohoto pásma je nyní na ceně 1.953 USD, takže zlato v pátek zavíralo dokonce o 35 bodů výše nad tímto pásmem. Dočasné zastavení růstu ceny je proto zcela možné, než si BB pásmo dojde k ceně nebo naopak cena se postupně vrátí dovnitř Bollingerovo pásma.
Týdenní graf ceny zlata v USD, 5/2018 - 3/2022 |
Další historický milník zaznamenala i cena zlata v český korunách. Její burzovní cena se minulé úterý vyšplhala na Kč 49.200 za unci, následně však přišlo oslabení zlata v dolarech a současně částečné posílení koruny, a zlato v CZK tak zavíralo týden na hodnotě Kč 45.750 za unci.
Technicky - pokud má být současná strmá rally u zlata v USD udržena, cena by neměla klesnout pod pásmo 1.960 – 1.920 USD. To by pravděpodobně indikovalo, že tento primární cyklus již vyvrcholil a míříme k primárnímu dnu. Cena 1.960 je totiž aktuální silná podpora, na které se v minulosti vytvořil cenový vrchol v listopadu 2020 a lednu 2021. Cena 1.920 USD je naopak původní vrchol z roku 2011, který nebyl do roku 2020 překonán. Toto jsou důležité obchodní ceny ke sledování.
Avšak akcie těžařů zlata se zatím solidně drží a na 3denní výprodej u zlata nereagovaly přehnaně směrem dolů. Index GDX (VanEck Gold Miners) přidal od konce ledna 35 % a indikuje, že party na zlatě ještě nemusí končit. Při posledních cenových růstech zlata (v roce 2021) se chovaly akcie těžařů docela mdle a zpravidla rostly velmi pozvolně.
Nicméně jiný příběh se odehrává na burze Comex. Zde se obchodní pozice jednotlivých důležitých subjektů dostávají do medvědí oblasti (zejména commercials). Pokud by se mělo vše odehrát tak, jako již mnohokrát v minulosti, pak se komerčním obchodníkům opět podaří otočit ceny vzácných kovů dolů tak, aby jejich vysoké SHORT pozice nebyly v ohrožení.
Commercials totiž navýšili v reportovaném týdnu do 8.3.2022 (kdy zlato otestovalo vrchol) své čisté prodejní pozice o 21.000 kontraktů na 306.900 kontraktů (30,6 mil. uncí). Poprvé od ledna 2021 se tak jejich pozice dostaly přes úroveň 300.000 kontraktů. Pokud ale vezmeme v úvahu, že cena zlata vrostla v reportovaném týdnu o 100 USD, pak zvýšení o 20.000 kontraktů není nakonec tak velké číslo.
Pozice non-commercials (červená) a commercials (modrá) a Open Interest (zelená) na trhu se zlatem za poslední 3 roky |
Protistranou komerčním obchodníkům tentokrát nebyli Managed Money, neboť tato kategorie také mírně prodávala, a to tak, že uzavřela část svých LONG pozic, čímž MM vybrali zisky na dlouhých pozicích. Naopak největšími kupujícími byli v minulém týdnu Other Reportables (pracovní název „Kdo jsou tito hoši – who are those guys“), když koupili celkem 22.400 kontraktů a dále to byli drobní spekulanti (Non-reporatbles), jež nakoupili téměř 4.500 kontraktů. To je na tuto kategorii docela vysoké množství, a protože se jedná o drobné investory / spekulanty, je možné, že při zpětném pohybu ceny zlata byly dlouhé (LONG) pozice těchto obchodníků hned likvidovány.
Pokud by se ale na trhy se vzácnými kovy rozšířila panika, která se odehrála v minulém týdnu na trhu s niklem, pak ani vysoké SHORT pozice komerčních obchodníků nemusí být zárukou nižších cen do budoucna. Londýnská burza kovů (LME) musela totiž minulé úterý dočasně přerušit obchodování s niklem, když jeho cena raketově vzrostla (za dva dny o 250 %) a krátkodobě se dostala dokonce nad 100.000 dolarů za tunu. Podle agentury Bloomberq se jednalo o typický „Short Squeeze“, kdy největší držitelé SHORT (prodejních) pozic byli nuceni kupovat rychle v panice tyto pozice zpět, čímž vyhnali cenu prudce nahoru. Čínská společnost Tsingshan Holding Group tak utrpěla miliardové ztráty v dolarech na sázkách proti niklu.
Graf niklu na burze LME od začátku března, cena v USD za tunu |
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.