Cenový pokles na zlatě i stříbře v minulém týdnu zintenzivnil (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 18. týden 2017)
9. 5. 2017, Jan Železník
Cena stříbra klesá již 15 dnů v řadě a v minulém obchodním týdnu odepsalo stříbro dalších 90 centů (- 5,2 %). Cena zlata klesla o 40 USD (- 3,2 %). Poměr obou kurzů se roztáhl na 12měsíční maximum a dosahuje 75,4:1.
Aktuální vývoj
Oba kovy pokračovaly v minulém týdnu v započatém poklesu, čímž se potvrdil předpoklad, že se jedná o výprodej k cenovému dnu primárních cyklů. Otázkou jen zůstává, jak hluboko mohou ceny ještě propadnout. Dle mého názoru je na trhu se stříbrem již největší pokles za námi (což ale nevylučuje ještě nižší cenu v následujících týdnech), ale trh se zlatem má stále prostor pro další pokles.
Vím, že to zdůrazňuji v každé týdenní zprávě, ale poslední COT data opět ukázala, že za velkým propadem ceny stříbra byla změna obchodních pozic na burze COMEX (více v části COT). Cena stříbra se vrátila téměř na hodnotu, na které se stříbro nacházelo v polovině prosince a stříbro tak vymazalo veškerý letošní zisk.
Cenový vývoj stříbra, denní graf, 11/2016 - 5/2017 |
Zlato v minulém týdnu propadlo pod 50denní průměr a cenový pokles tak nabral na obrátkách. Nyní má trh pod sebou několik silných supportů (cenových podpor). První je hned na ceně cca 1.216 USD, což je podpora tvořená menší boční trendovou linií. Další podpory jsou na psychologické ceně 1.200 USD (cenové minimum v polovině března) a cena 1.180 USD (korekční minimum na konci ledna a dlouhodobě silná cena). Poslední, avšak velmi významná podpora je tvořena vzestupnou trendovou linií, která spojuje 8leté dno z konce prosince 2015 a cenové dno z konce prosince 2016. Pokud by zlato pokračovalo dále v poklesu a nerespektovalo žádnou z výše uvedených podpor, může cena klesnout až na tuto trendovou linii, jejíž aktuální hodnota je kolem ceny 1.160 USD. Tato možnost není vyloučena. Pomocný indikátor SSTO na týdenním grafu se teprve stočil dolů a významné dno nastává zpravidla až tehdy, pokud tento indikátor klesne alespoň pod 20 % a následně se začne vytáčet výše (viz týdenní graf zlata v závěru zprávy).
Cenový vývoj zlata, denní graf, 11/2016 - 5/2017 |
Z hlediska délky primárních cyklů je docela pravděpodobné, že se současný cyklus protáhne. Trh je nyní ve 21. týdnu tohoto cyklu a v minulé týdenní zprávě jsem k tomu uváděl: „Trh se zlatem je sice ve 20. týdnu primárního cyklu, který má průměrnou délku 15 – 21 týdnů, z čehož vyplývá, že konečné cenové dno by mělo nastat v tomto nebo příštím týdnu. Tato situace je možná, ale již několikrát jsem uváděl, že poslední primární cyklus trval pouhých 10 týdnů, což bylo velmi neobvyklé, a proto se může aktuální primární cyklus prodloužit až na 26 týdnů. Potom by oba cykly trvaly celkem 36 týdnů, což by splnilo běžný průměr – 18 týdnů na jeden cyklus.“
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Nejprve ke zmiňované struktuře na trhu se stříbrem. Jistě si vzpomenete, že před měsícem jsem vydal týdenní zprávu s názvem Komerční obchodníci na stříbře drží historicky nejvyšší množství prodejních pozic. Zde jsem upozorňoval, že pokud commercials mají vsazeno na pokles (což v tomto konkrétním případě bylo nejvíce v historii), můžeme očekávat pokles ceny stříbra. Také jsem upozorňoval, že nekomerční obchodníci, z nichž tvoří největší skupinu Managed Money (MM), drží naopak nejvyšší LONG pozice v historii a že hrozí jejich likvidace, pokud začne cena stříbra klesat pod klouzavé průměry. Tato likvidace nastala již v předposledním reportovaném týdnu a v posledním týdnu (od 26.4. do 2.5.) doslova explodovala. V uvedeném týdnu bylo zlikvidováno 21.306 LONG kontraktů kategorie MM. Tato kategorie tedy prodala více než 100 mil. uncí stříbra během 5 obchodních dnů a commercials podobné množství nakoupily (21.500 kontraktů). V obou případech se jednalo o jednu z nejvyšších týdenních změn v historii.
LONG pozice MM klesly na úroveň 78.203 kontraktů. Butlerresearch odhaduje, že cca 60.000 – 80.000 z těchto kontraktů drží netechnicky orientovaní obchodníci. Poklesem na 78.203 kontraktů je evidentní, že z trhu byli „vyštípáni“ všichni techničtí obchodníci a že skutečná výše netechnických obchodníků bude zřejmě někde nad 60.000 kontrakty. Jakmile se toto číslo přiblíží uvedené úrovni, nastane zřejmě konec cenového poklesu na stříbře.
Spekulativní pozice MM na trhu se stříbrem, 2014 - 2017 |
Na trhu se zlatem je situace mírně odlišná. Zde nebyla struktura pozic tolik medvědí jako na stříbře, a i z toho důvodu zlato odolávalo poklesu déle než stříbro. Zde snížily commercials své „net SHORT“ pozice v posledním reportovaném týdnu o 10.600 kontraktů na celkový počet 204.000. Toto jsou stále dosti vysoké „net SHORT“ pozice a očekávám, že s pokračujícím poklesem ceny se budou dále snižovat. Ideální by bylo, pokud by tyto pozice klesly na stejnou úroveň jako v polovině března nebo na konci min. roku, což bylo cca 115.000 kontraktů. Při této výši kontraktů by mohlo nastat dno současného primárního cyklu.
LONG, SHORT a NET pozice commercials na trhu se zlatem, 2014 - 2017 |
Komodity vs. akcie
Téměř celý komoditní sektor se dostal v posledních týdnech pod prodejní tlak. Neklesala jen cena zlata a stříbra, ale také cena platiny, mědi nebo ropy. Také typická komoditní měna (australský dolar) klesla nejníže od počátku ledna. Tento trend může ještě nějakou dobu trvat.
Komoditní index GS, 2014 - 2017 |
Naproti tomu většina akciových indexů nabrala opět růstový směr a některé dokonce razí nová historická maxima. Např. technologický index Nasdaq uzavíral minulý pátek na 5.650 bodech, což je historické maximu. Také index S & P 500 otestoval dosavadní vrchol a index Dow Jones se nachází jen několik bodů pod svým maximem.
I zlato v českých korunách se dostalo po delší době na hranici 30.000 Kč za unci, a jestliže bude pokračovat cena zlata v USD ve svém poklesu a americký dolar souběžně s tím významněji neposílí, pak může cena v CZK otestovat minimum z konce roku (29.300 Kč za unci) nebo dokonce klesnout na dlouhodobou trendovou linii od roku 2014, jejíž aktuální hodnota je kolem ceny 28.500 Kč za unci. Tím by nastala skvělá nákupní příležitost, jelikož by byla splněna podmínka cenového dna 4-5letého cyklu, který se vyskytuje na grafu zlato/CZK a je znázorněn v dlouhodobé analýze GOLD OUTLOOK 2017.
Cenový vývoj zlata v CZK za posledních 5 let |
ETF fondy a trh s fyzickým kovem
Celosvětová poptávka po fyzickém kovu stagnuje. Ve fondu SPDR Gold Shares (GLD) došlo k nepatrné změně ve stavu zásob, které poklesly o 1,5 tuny na 851,89 tuny. V největším světovém fondu na stříbro SLV došlo k navýšení zásob o více než 100 tun na 10.412,66 tuny, ale může se jednat pouze o naskladňování kovu z důvodu pokrytí existujících SHORT kontraktů. Přes pokračující pokles cen je toto ale dobrým znamením. Naznačuje to, že současný pokles je skutečně způsoben pouze spekulativními prodeji na COMEXu a nikoliv výprodejem na fyzickém trhu.
Prodeje světových mincoven v posledním měsíci drasticky poklesly. V minulém týdnu naše redakce uveřejnila krátkou zprávu - Prodeje investičních mincí Americkou mincovnou klesly o 50 %. A před několika dny uveřejnila své dubnové prodeje i australská mincovna v Perthu. Zde byly prodeje zlatých mincí nejnižší za posledních 5 let a ani prodeje stříbrných mincí nebyly nijak závratné.
Největší „hráč“ na trhu se stříbrem – banka JP Morgan – byl v minulém týdnu opět aktivní, když přidal do svých oficiálních skladových zásob na COMEXu přes 700.000 uncí stříbra a aktuálně drží 107,85 mil. uncí.
Oficiální zásoby stříbra banky JP Morgan na COMEXu |
Závěr
V posledních týdenních zprávách jsem psal, že jakmile geopolitické napětí ustoupí (což již nastalo), ceny vzácných kovů začnou kvůli medvědím strukturám klesat. Peníze opět tečou do rizikovějších aktiv (viz akcie) a bezpečné přístavy nejsou tolik vyhledávány. Zlato je však stále v novém býčím trhu, který začal na konci roku 2015. Poslední vývoj ale opět ukazuje, že růst ceny zlata nebude tak rychlý, jak by mnozí předpokládali nebo si přáli. Když byla v polovině dubna cena zlata těsně pod úrovní 1.300 USD, hodně se hovořilo o explozi ceny skrze tuto hodnotu. Nyní uběhlo několik obchodních dnů a cena je naopak v blízkosti 1.200 USD za unci. Jakmile bude současný cyklický pokles u konce, což by mohlo nastat v první polovině června (před zasedáním amerického FEDU), mělo by dojít další růstové vlně. Na zlatě se přece jen formuje velký triangl, který bude dříve či později proražen jedním či druhým směrem. Do budoucnosti nevidí nikdo, ale dlouhodobé cykly na zlatě naznačují, že trh bude v následujících letech postupně růst.
Týdenní graf ceny zlata, 7/2014 - 5/2017 |
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.