Cena zlata se „vzpamatovala“ po rychlém výprodeji (týdenní zpráva)
28. 3. 2022, Jan Železník
Zlato i stříbro umazaly část ztrát z třetího březnového týdne a v týdnu minulém si připsaly zisky – cena zlata poskočila o 1,9 % a stříbro přidalo 62 centů (+2,5 %).
Zlato dokázalo udržet podporu kolem ceny 1.920 USD, když v pondělí a úterý došlo ještě k testu úrovně kolem uváděné ceny. Poté se trh vydal výše a týdenní obchodování zavíralo zlato těsně pod cenou 1.960 USD. K tomu jsem v minulé zprávě uváděl: „…pokračující býčí scénář není zatím vyloučen, ale trh musí začít hned z kraje týdne posilovat……“.
Zlato se zatím udrželo poblíž historického maxima i přes pokračující růst amerického dolaru. US Dollar Index je nejvýše od května 2020, přičemž k jeho růstu přispívá nejvíce oslabující evropská měna a také agresivně padající japonský jen, který je vůči americkému dolaru nejslabší od konce roku 2015. Drží se také akcie těžařů zlata (index GDX), které jsou v blízkosti letošního maxima z 8. března. U hodnoty 39 - 40 USD je ale silná rezistence.
US Dollar Index | Index GDX |
Minulý týden byl ale velmi vlažný co do objemu denních obchodů na burze Comex. U nejaktivnějšího dubnového kontraktu propadly denní objemy několikrát pod 100.000 kontraktů – tj. velmi podprůměrné číslo. To indikuje, že spekulativní kapitál zřejmě vyčkává, jak se bude dále vyvíjet cena zlata, než se začnou opět otevírat pozice ve větší míře.
Naopak COT report nedopadl tak špatně jako v týdnu minulém, kdy jsem uváděl, že tato statistika byla velkým zklamáním, jelikož zlato propadlo tehdy o 140 dolarů, ale net SHORT pozice komerčních obchodníků se snížily minimálně. V týdnu do 22.3. se cena zlata příliš nezměnila, avšak commercials snížili své net SHORT pozice o 15.000 kontraktů. Je proto možné, že část dat z předposledního reportu byla zahrnuta až v této poslední statistice. Za poslední 2 týdny tak komerční obchodníci redukovali čisté prodejní pozice o 25.000 kontraktů na 281.500, což je ale stále vysoké číslo, a struktura COT zůstává nadále v medvědí oblasti.
Nicméně podle údajů analytika Petera Schiffa naskladňují banky zlato na burze COMEX nejrychlejším tempem za několik posledních let (od začátku března se jedná o téměř 2 mil. uncí). Schiff se domnívá, že velcí hráči se možná připravují na to, že nechají cenu zlata dále růst (to by vysvětlovalo, proč se zlato dokázalo zvednout v minulém týdnu za velmi nízkých objemů). Další vysvětlení, které se nabízí, může souviset s tím, že se blíží tradiční dubnový termín vypořádání obchodů, kdy držitelé LONG kontraktů budou požadovat dodání fyzického kovu.
Zásoby zlata na burze Comex v mil. uncích, vývoj za posledních 6 měsíců |
Pokud by část z těchto úvah byla nakonec naplněna, pak by ani vysoké net SHORT pozice komerčních obchodníků nemusely nutně znamenat velký pokles cen v budoucnu. Mohl by totiž nastat scénář z období červen 2019 až srpen 2020 (viz graf níže), kdy zlato dokázalo růst několik set dolarů na unci i přes velmi medvědí strukturu COT. Komerční obchodníci tehdy doskladnili na burzu Comex zlato ve velkém a vysoké SHORT pozice snižovali tím, že dodávali fyzický kov a nikoliv tím, že došlo ke sražení ceny a následné likvidaci SHORT pozic a současně LONG pozic u Managed Money.
Pozice commercials a non-commercials na zlatě za poslední 3 roky |
Co se týče analýzy nejkratších cyklů, pak hlavní otázkou zůstává, zda je zlato nadále v původním primárním cyklu, který začal 15. prosince na ceně 1.752 USD. To by znamenalo, že trh je nyní v jeho 15. týdnu a že primární dno by mohlo nastat každým okamžikem, avšak nejpozději do 6 týdnů (průměrná délka cyklu je totiž 15 – 21 týdnů). V tomto případě by trh zamířil zpět pod cenu 1.900 USD z 16. března.
Druhou variantou je scénář, že 16. března již naopak nastalo primární dno a trh je v novém primárním cyklu. Tato možnost není vyloučena, jelikož největší pokles nastává zpravidla na konci primárního cyklu a zlato doslova „sletělo“ mezi 8. březnem a 16. březnem o téměř 180 dolarů na unci. Protiargumentem této varianty je fakt, že pokles trval jen 6 dnů – většinou probíhá výprodej k primárnímu dnu 2 – 5 týdnů. Pokud by byla ale tato možnost platná, pak by se jednalo o velmi býčí výhled, protože původní primární cyklus by se ukončil ve 13. týdnu, čímž by došlo k jeho časové destrukci. A statistiky cyklů dokazují, že ve více než 50 % případů jsou destrukce cyklů předzvěstí dalšího agresivního růstu souvisejícího aktiva.
Denní graf ceny zlata v USD, 8/2021 - 3/2022 |
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.