Cena zlata se přiblížila 200dennímu průměru (report z trhu zlata a stříbra - 49. a 50. týden 2018)
11. 12. 2018, Jan Železník
Je to necelých 14 dnů, kdy předseda FEDu Jerome Powell dosti zásadně změnil svou rétoriku. Jeho překvapivě holubičí postoj vynesl cenu zlata na nejvyšší hodnotu od července 2018.
Aktuální vývoj
Během letošního roku držela Americká centrální banka FED jasnou jestřábí politiku. FED si stál za zvyšováním sazeb a prognóza na rok 2019 se měla nést ve stejném duchu. Avšak na konci listopadu předseda FEDu překvapil – uvedl, že „sazby jsou blízko normálu a že jejich další zvyšování bude záviset na přicházejících ekonomických datech“. Trhy si tento postoj vysvětlily jako poměrně odlišný přístup FEDu než doposud a zlato se poté doslova vytočilo z ceny 1.210 USD až na nedávných 1.250 USD.
V poslední týdenní zprávě jsem uváděl: „Rétorika a postoj FEDu bude důležitým faktorem pro další vývoj úrokových sazeb, měn a také zlata.“ A současně jsem dodával: „Z technického pohledu zde máme od 26.10. snižující se vrcholy, což naznačuje, že primární cyklus již mohl skutečně vyvrcholit v uvedené datum na ceně 1.243 USD. Domnívám se, že v tomto týdnu se rozhodne, zda trh má ještě sílu zamířit výše (přes vrchol 1.243 USD), nebo zda již zahájí pokles ke konečnému dnu aktuálního primárního cyklu.“
Po výše uvedeném komentáři FEDu zahájilo zlato další růst a ke konci minulého týdne vytvořilo nový vrchol aktuálního primárního cyklu, který se nyní dostal již do svého 17. týdne. Zároveň se zlato dostalo po několika měsících těsně pod 200denní průměr, který se nyní nachází na ceně 1.260 USD. Jeho proražení by mohlo katapultovat cenu k úrovni 1.290 – 1.300 USD. Otázkou však zůstává, zda je trh schopný navázat na 40bodový růst, nebo zda naopak může začít zmiňovaný pokles ke dnu primárního cyklu, jenž by mohl srazit cenu zlata zpět do oblasti 50denního průměru, který je na ceně 1.221 USD.
Kontinuální denní graf ceny zlata s 50denním a 200denním průměrem |
Zlato se totiž od poloviny srpna pohybuje v pomyslném trendovém kanálu, přičemž aktuálně se nachází u jeho horní linie, a proto není pokles ke spodní linii zcela vyloučen. Ať tak, či onak, poslední růst potvrdil, že 16.8. nastalo na zlatě dno 30měsíčního cyklu a že trh se zlatem by měl mít nějakou dobu býčí vývoj, což se v podstatě děje. Dokud však zlato nezlomí cenu 1.300 USD, nemůžeme hovořit o přílišném optimismu. A pokud má být aktuální 30měsíční cyklus skutečně býčí, pak musí zlato vyrůst přes vrchol posledního 30měsíčního cyklu, jenž byl na ceně 1.375 USD. Na splnění této podmínky má ale zlato minimálně dalších 20 měsíců.
Denní graf ceny zlata, 7/2018 - 12/2018 |
Trh se stříbrem naopak nenásleduje zlato, neboť stříbro nebylo doposud schopno vyrůst přes dvojitý vrchol na ceně 14,90 USD, který nastal na začátku října a listopadu. Na vzácných kovech nyní panuje nesourodý cenový vývoj. Po většinu času se totiž zlato, stříbro, platina i paladium obchodovaly v tandemu. Avšak od konce listopadu cena zlata roste, stříbro stagnuje, platina klesá a paladium se vyšplhalo na historicky nejvyšší cenu. U posledních dvou zmiňovaných kovů se na cenovém vývoji projevuje zejména fundament skutečné nabídky a poptávky po fyzickém kovu, zatímco zlato se nyní svým chováním přibližuje spíše světovým měnám a reaguje na makroekonomické fundamenty a stříbro zřejmě stojí mimo zájem velkých investorů.
Denní graf stříbra, 7/2018 - 12/2018 |
Cena zlata v CZK
Cena zlata v českých korunách mohla v letošním roce nalézt také střednědobé dno. Naposledy jsem obsáhleji rozebíral vývoj ceny zlata v CZK v podrobné analýze GOLD OUTLOOK 2017 a také jsem tento výhled několikrát aktualizoval v týdenních zprávách.
Na grafu zlata v CZK nastává každých 4-5 let důležité cenové dno. Takové poslední dno nastalo v červenci a prosinci 2013, a to dvojitým nárazem na cenu 23.400 Kč za unci. Měřeno od tohoto dna mělo nastat další střednědobé cenové dno v letech 2017-2018. Původně jsem se domníval, že toto dno nastalo v červenci 2017 na ceně 27.600 Kč za unci, jelikož zlato tehdy sestoupilo na 4letou trendovou linii (viz graf zlata v CZK). V následujících měsících byla ale tato linie proražena a cena postupně klesala až na minimum 25.800 Kč za unci, kterého bylo dosaženo v druhé polovině září 2018. Toto minimum se zároveň shoduje s cenovým minimem z prosince 2015, kdy mj. cena zlata v USD dosáhla 8letého dna. Proto se domnívám, že tato cena je i pro zlato v CZK velmi důležitá a může skutečně znamenat 4-5leté dno. Zlato v CZK se dokázalo z této ceny zvednout již o 2.500 Kč na unci, což představuje 10% nárůst ceny během cca 2 měsíců.
Týdenní graf ceny zlata v CZK, 2009 - 2018 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
Poslední COT report ukázal nárůst net „SHORT“ pozic commercials jak na trhu se zlatem, tak i na trhu se stříbrem. Na trhu se zlatem vzrostly tyto pozice za posledních 14 dnů o 35.109 kontraktů na celkový počet 58.249. Toto jsou nejvyšší „net SHORT“ pozice commercials za posledních 18 týdnů, takže struktura COT se od cenového dna 1.160 USD za unci z poloviny srpna poměrně změnila – znamená to, že není již tak extrémně býčí jako tehdy. Avšak z dlouhodobé perspektivy (viz 3letý graf pozic commercials a non-commercials) je stále spíše v býčí oblasti.
Vývoj NET pozic commercials, non-commercials a non-reportable na zlatě za poslední 3 roky |
Také pozice spekulantů v kategorii Managed Money (MM) se od srpna 2018 zásadně změnily a rovněž v posledních 14 dnech. Na konci letošního léta byli MM „net SHORT“ přes 100.000 kontraktů, což byl historický rekord. Nyní jsou „net SHORT“ jen 10.000 kontraktů. Před 14 dny byli „net SHORT“ 52.000 kontraktů. Nenechte se zmást, MM byli totiž na zlatě vždy „net LONG“ (vyjma dvou krátkých případů – červenec a prosinec 2015). Nyní byli a zatím stále jsou několik měsíců “net SHORT“, avšak evidentně své „net SHORT“ pozice redukují (kupují své SHORTy zpět a otevírají nové LONGy), což bezesporu přispělo velkou měrou k růstu ceny zlata z 1.160 na aktuální 1.250 USD.
Vývj spekulativních LONG, SHORT a NET pozic Managed Money na trhu se zlatem v letech 2014 - 2018 |
Jelikož se stříbro pohybuje v posledních dnech spíše do strany (resp. jeho cena velmi mírně roste), není ani změna struktury tak viditelná jako u zlata. Na stříbře vzrostly během posledních 2 týdnů „net SHORT“ pozice commercials o 8.524 kontraktů na celkový počet 15.418. Toto jsou druhé nejvyšší „net SHORT“ pozice commercials za posledních 16 týdnů. I na tomto trhu není struktura tak extrémně býčí, jako tomu bylo na začátku září, kdy stříbro kleslo na několikaleté minimum 13,86 USD, avšak v dlouhodobém měřítku se jedná jako u zlata stále o býčí strukturu.
Vývoj NET pozic commercials, non-commercials a non-reportable na stříbře za poslední 3 roky |
MM na stříbře jsou „net SHORT“ 22.000 kontraktů, před 14 dny byli „net SHORT“ 33.000 kontraktů.
Vývj spekulativních LONG, SHORT a NET pozic Managed Money na trhu se stříbrem v letech 2014 - 2018 |
Závěr a výhled pro zlato v roce 2019
Na internetu se to v posledních dnech hemžilo samými dobrými zprávami pro zlato. Jsou zde optimistické předpovědi o 22% růstu v roce 2019, jsou zde prognózy o tom, že celý komoditní sektor a zejména kovy budou v příštím roce růst. Vzhledem k aktuálnímu vývoji na ostatních finančních trzích je skutečně možné, že příští roky budou pro zlato plusové. Jedná se o to, že americké akciové trhy dosáhly nejdelší rally v historii burzy – současný růst trvá bez větší korekce již téměř 10 let. A jak ze zkušenosti víme, vše co extrémně roste, musí časem korigovat dolů. Abyste mě nepochopili špatně, nepredikuji zde krach světových burz a je také docela možné, že akcie zamíří ještě k jednomu většímu růstu, než začne v letech 2019 – 2020 jejich větší pokles.
Ale i někteří investoři do kryptoměn obdrželi slušnou lekci. Pamatuji si, jak přesně před rokem kulminoval růst bitcoinu u mety 20.000 dolarů a dnes se obchoduje kolem 3.400 USD. Tehdy byl internet zaplaven skutečnou kryptoměnovou horečkou a vydávaly se články o tom, jak bitcoin nahradí zlato a další podobné úvahy. Nevysmívám se zde bitcoinu, ale podle mě by se zlato a kryptoměny neměly vůbec jako investice srovnávat. Jedná se o dvě zcela odlišné oblasti. Nyní vychází články o tom, zda mají kryptoměny vůbec budoucnost. Zřejmě svou budoucnost mají, ale bitcoinu může trvat mnoho let (jestli vůbec), než se vrátí na svůj historický vrchol. Např. technologický index Nasdaq zažil koncem 90. let min. století enormní růst s příchodem a rozvojem internetu. Poté došlo v letech 2000 - 2002 ke „splasknutí internetové bubliny“ a následně trvalo Nasdaqu dlouhých 16 let, než se vrátil a prorazil svůj tehdejší vrchol.
Historický vývoj akciového indexu Nasdaq |
Vývoj bitcoinu za poslední 3 roky, zdroj: kurzy.cz |
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.