Cena zlata se opět přiblížila 200dennímu průměru (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 12. týden 2017)
28. 3. 2017, Jan Železník
Zlato navázalo na započatý růst a v minulém týdnu jeho cena přidala 1,3 %. Cena stříbra vyrostla o 2 %.
Aktuální vývoj
V minulé týdenní zprávě jsem v závěrečné části uváděl: „Jestliže zlato v tomto týdnu zavře nad vrcholem z týdne minulého (1.235 USD), může se cena dostat do úrovně 1.265 - 1.300 USD, a teprve poté bych očekával korekci ceny ke dnu současného primárního cyklu.“
Cena zlata se přiblížila spodní hranici uváděného pásma a aktuálně se zlato obchoduje za 1.258 USD. Přitom ještě před 10 obchodními dny byla cena pod 1.200 USD za unci. Největším překvapením minulého týdne byl býčí report o stavu obchodních pozic na burze COMEX – více v části COT.
Z technického pohledu je cena na dosah 200denního průměru, což je v letošním roce již podruhé. Poprvé to bylo 27. února, kdy cena kulminovala svůj růst od poloviny prosince a vytvořila dosavadní vrchol současného primárního cyklu. Zlato je nyní vzdáleno tomuto vrcholu jen několik bodů. Pokud zlato protne 200denní průměr a dokáže nad ním zavřít, očekával bych akceleraci ceny k úrovni 1.290 – 1.300 USD. Na druhou stranu je však zcela možné, že současný růst se na tomto průměru zastaví. Trh se zlatem je nyní totiž v 15. týdnu aktuálního primárního cyklu, jehož průměrná délka je 15 – 21 týdnů. Trh je tedy v pozdní fázi tohoto cyklu a primární vrchol může nastat každým okamžikem, pokud již nenastal 27. února na ceně 1.265 USD, a nyní může pouze docházet k jeho opětovnému otestování. Jakmile současný růst vyvrcholí, měla by přijít korekce ceny k primárnímu cenovému dnu.
Cenový vývoj zlata, denní graf, 7/2016 - 3/2017 |
Cena stříbra zaostávala za cenovým růstem zlata, avšak ke konci minulého týdne stříbro prolomilo rezistenci 17,60 USD a nyní je již nad hodnotou 18 USD. Stříbro je aktuálně ve 14. týdnu svého primárního cyklu, jehož průměrná délka je 13 – 21 týdnů. U stříbra je obdobná situace jako u zlata – jakmile současný růst nalezne svůj vrchol, cena by měla poté korigovat ke dnu současného primárního cyklu. To by mělo nastat do 2 - 6 týdnů.
Cenový vývoj stříbra, denní graf, 7/2016 - 3/2017 |
Americký dolar od zveřejnění zvýšení úrokových sazeb klesá a vývoj ostatních hlavních světových měn naznačuje, že US Dollar Index vytvořil na začátku ledna 16letý vrchol. Tento vrchol byl také potvrzen tzv. prezidentským cyklem, což je detailně rozebráno v analýze GOLD OUTLOOK 2017. Z technického pohledu se dotvořilo na US Dollar Indexu pravé rameno formace rameno (LS) – hlava (H) – rameno (RS).
Momentálně však US Dollar Index klesl na silnou cenu a krátkodobě může korigovat svůj propad směrem vzhůru. Tento index se včera odrazil od vzestupné linie, jež se tvořila od května 2016, a zároveň se téměř dotknul 200denního průměru. Také podle oscilátoru SSTO je index silně přeprodaný. Pro budoucí vývoj vzácných kovů je však podstatné, že se s největší pravděpodobností potvrdila hypotéza 16letého vrcholu na dolaru, jak jsem uvedl již výše.
US Dollar Index, denní graf, 5/2016 - 3/2017 |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V reportovaném týdnu od 15.3. do 21.3. vyrostla cena zlata o 42 USD, avšak čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials vzrostly jen o 5.700 kontraktů. V minulosti způsobil takový nárůst ceny zlata navýšení těchto pozic o 20 – 30tis. kontraktů, a proto jsem byl překvapen, že v reportovaném týdnu došlo k tak nízkému nárůstu „net SHORT“ pozic commercials. Tyto pozice nyní dosahují celkového počtu 129.000 kontraktů, což je jeden z nejnižších stavů za poslední rok. Cena zlata je nyní o 110 USD výše, než byla v polovině prosince, ale „net SHORT“ pozice commercials jsou na stejné úrovni.
Jediným negativním faktorem tohoto COT reportu byla skutečnost, že SHORT pozice „Velké 4“ vzrostly o 13.300 kontraktů. 4 největší obchodníci na SHORT straně byli tedy agresivní ve svých prodejích. Naproti tomu „Velká 5 – 8“ snížila své SHORT pozice o 2.700 kontraktů a Raptors (menší obchodní banky) navýšily své LONG pozice o 4.900 kontraktů a nyní drží 27.400 LONG kontraktů. Struktura pozic na zlatě je i nadále býčí, a pokud by se měl opakovat scénář z loňského roku, pak má aktuální stav do medvědí struktury ještě hodně daleko.
Ještě větším překvapením byla změna pozic na trhu se stříbrem. V reportovaném týdnu od 15.3. do 21.3. vzrostla cena stříbra o 65 centů, avšak čisté prodejní (net SHORT) pozice commercials klesly o 4.300 kontraktů na celkový počet 93.700. Taková situace zde již dlouho nebyla, aby při rostoucí ceně stříbra uzavíraly commercials své SHORT pozice. V minulosti se to dělo jen při ceně klesající.
„Net SHORT“ pozice commercials jsou z historického hlediska vysoké, a tudíž struktura pozic na stříbře by měla být považována za medvědí. Avšak oproti těmto pozicím stojí „net LONG“ pozice nekomerčních obchodníků. Většinu těchto LONG pozic drží netechnicky orientovaní obchodníci, jejichž LONG pozice v kategorii Managed Money (MM) vzrostly za poslední 3 roky z 20.000 kontraktů na cca 60.000 kontraktů. Tyto pozice se s každým propadem stříbra navyšují a nejsou likvidovány, tak jako před rokem 2014. Současně se zvyšují i LONG pozice kategorie Other Reportables a také LONG pozice menší skupiny Non-reportable traders.
7 komerčních obchodníků (commercials), kteří drží vysoké množství „net SHORT“ pozice tak mají proti sobě silné hráče v podobě netechnických obchodníků, a pokud tito nebudou ochotni své LONG kontrakty v případě poklesu ceny stříbra prodat, nebudou mít komerční obchodníci komu své SHORT pozice odprodat. Jediným řešením bude zpětný odkup těchto SHORT kontraktů, což by mohlo způsobit značný cenový nárůst stříbra. Samozřejmě nevíme, jaký krok podnikne největší hráč na trhu se stříbrem banka JP Morgan – zda použije své obří zásoby fyzického kovu k sanaci „svých kolegů“, nebo zda by při pokračujícím růstu ceny stříbra navyšovala „Velká 8“ již tak značně vysoké SHORT pozice, které momentálně dosahují téměř 200 dnů světové produkce stříbra.
Počet dnů světové produkce jednotlivých komodit k pokrytí SHORT kontraktů u 4 a 8 největších obchodníků |
Je zcela možné, že 7 z 8 komerčních subjektů je chyceno v určitém druhu pasti. Zatím se nic velkého na trhu neděje, jelikož cena stříbra je udržována v rozumných cenových mantinelech, avšak každý nárůst ceny stříbra o 2 USD znamená pro tyto obchodníky kolektivní ztrátu ve výši cca 1 mld. USD.
Trh s fyzickým kovem a ETF fondy
Již v minulé zprávě jsem poprvé upozorňoval, že v březnu se odehrávaly na fyzickém trhu se stříbrem na COMEXu velmi neobvyklé události. Březen je jedním z tradičních měsíců, kdy dochází k vypořádání fyzických dodávek stříbra mezi držiteli SHORT a LONG kontraktů. Dalšími tradičními měsíci jsou květen, červenec a prosinec. Každý subjekt na COMEXu může měsíčně vypořádat jen 1.500 kontraktů stříbra. Pro tyto účely je totiž stanoven komisí CFTC maximální limit.
V březnu bylo na COMEXu vypořádáno již celkem 3.795 dodávek stříbra, z nichž 3.428 kontraktů vypořádávala banka JP Morgan, což je 90 % z celkového počtu. Z tohoto množství šlo 2.689 kontraktů na vlastní účet banky a 739 kontraktů na účet klientů banky. Banka JP Morgan tak kontrolovala dodávky ve výši 18 mil. uncí stříbra. Její celkové oficiální zásoby stříbra na COMEXu se opět zvýšily a nyní již dosahují 94 mil. uncí.
Zásoby stříbra banky JP Morgan na burze COMEX, 2011 - 2017 |
V největším světovém fondu na zlato SPDR Gold Shares (GLD) došlo v minulém týdnu jen k nepatrné změně ve výši celkových zásob zlata. Tyto zásoby se navýšily o více než 1 tunu a nyní dosahují 835,28 tuny.
Největší světový fond se stříbrem SLV zvýšil své zásoby o necelých 40 tun a k 27.3. dosahují 10.341,95 tuny.
Závěr
Jsem velmi příjemně potěšen tím, že se cena zlata přiblížila úrovni 1.300 USD za unci a struktura pozic na zlatě je přitom stále býčí. Letošní růst zlata je odlišný od růstu loňského. V trhu totiž zatím není tak velké množství spekulativních LONG pozic, a tento růst je tudíž mnohem udržitelnější. Zlato také zvedá s každým zvýšením úrokových sazeb svá cenová dna, což je typický charakter býčího trhu. Nyní již můžu s téměř 99% jistotou konstatovat, že v prosinci 2015 nastalo na trhu se zlatem 8leté dno. Když nastalo 8leté dno v letech 1999 - 2001, cenový nárůst po tehdejší vrchol byl 4násobný. Po 8letém dně v roce 2008 vzrostla cena zlata 2,8násobně. Kolikanásobně se zvedne cena zlata z posledního 8letého dna 1.045 USD za unci?
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.