Americký dolar je nejníže za posledních 12 měsíců (týdenní zpráva o situaci na trhu zlata a stříbra - 29. týden 2017)
24. 7. 2017, Jan Železník
Zlato i stříbro navázaly na předešlý růst a jejich ceny v minulém týdnu vyrostly o 2,2 % resp. 3,4 %. Minulý čtvrtek se po zasedání ECB dostalo euro na nejvyšší úroveň oproti dolaru od srpna 2015 a US Dollar Index tak prohlubuje své ztráty. V tomto týdnu se však koná zasedání americké centrální banky. Otočí FED dolar dočasně směrem vzhůru?
Aktuální vývoj
Na měnových trzích zřejmě vrcholí aktuální primární cykly předních světových měn oproti americkému dolaru. Euro, švýcarský frank nebo australský dolar rostou nepřetržitě od počátku roku, zatímco US Dollar Index, který dosáhl 3. ledna 2017 vrcholu 16,5letého cyklu, klesl v minulém týdnu na nejnižší úroveň od června 2016.
Týdenní graf australského dolaru | Denní graf eura |
Denní graf švýcarského franku | Týdenní graf US Dollar Indexu |
Jsem i nejsem překvapen, s jakou razancí propadá americká měna od poloviny května, a to bez jakékoliv korekce směrem vzhůru. Tento pokles je potvrzením toho, že na dolaru začal na začátku roku dlouhodobý sestupný trend. Na tuto možnost jsem upozorňoval v analýze dlouhodobých cyklů pod názvem GOLD OULOOK 2017. Dolar se ale dostává na velmi silnou úroveň podpory a je možné, že v tomto týdnu dojde alespoň k krátkodobému otočení kurzu.
V minulém týdnu jsem uváděl, že „posouzení aktuální tržní situace se začíná mírně komplikovat, neboť zde stojí proti sobě 2 zásadní faktory – stav primárních cyklů a struktura COT“.
Tato situace se v uplynulém týdnu ještě více vyostřila. Místo toho, aby se prodejní pozice komerčních obchodníků při růstu ceny zlata zvýšily, došlo naopak k jejich mírnému snížení, což dělá strukturu pozic více býčí než před týdnem (více v části COT).
Zlato i stříbro nyní vstoupily do 11. týdne primárního cyklu, který začal 9.5.2017. V obou případech byla proražena počáteční cena cyklu, což znamená, že by ceny měly klesat dále, dokud primární cyklus neskončí. Je ale možné, že 10.7.2017 nastal již zcela nový primární cyklus a zlato i stříbro by nyní byly v jeho druhém týdnu, což by znamenalo, že ceny budou mít naopak několik týdnů velmi býčí směr. V uvedené datum totiž nastala prudkým propadem ceny stříbra býčí vnitřně-tržní divergence, kdy stříbro kleslo na roční minimum, ale cena zlata nikoliv. Pokud k tomu připočtu aktuální velmi býčí struktury pozic, musím brát tuto variantu v úvahu. Jediné, co může poslat cenu zlata nyní dolů, je prudké posílení amerického dolaru. Za takového scénáře by mohla cena zlata ještě jednou rychle klesnout pod 1.200 USD za unci, což by bylo z hlediska analýzy primárních cyklů ideální. Pokud ale ani FED neotočí v tomto týdnu cenu zlata níže, pak očekávám, že ceny kovů budou pokračovat v růstu.
Z technického pohledu se zlato vrátilo jak nad 200denní, tak i 50denní průměr. Stříbro se zatím nachází pod oběma uvedenými průměry.
Denní graf ceny zlata | Denní graf ceny stříbra |
COT - Commitments of Traders (struktura otevřených pozic na burze COMEX)
Detailní vysvětlení principů a pravidel Commitment of Traders (COT) naleznete zde.
V posledním reportovaném týdnu od 12.7. do 18.7. došlo ke skutečnému překvapení ve změně pozic mezi hlavními obchodními subjekty na COMEXu. Cena zlata i stříbra totiž rostla každý obchodní den, a tudíž se dalo počítat s alespoň nějakým růstem „net SHORT“ pozic komerčních obchodníků. Místo toho se však tyto pozice na trhu se zlatem snížily o nepatrných 300 kontraktů na celkový počet 73.600, což je nejnižší stav za poslední rok a půl.
Při detailnějším rozboru struktury vidíme, že „Velká 4“ zvýšila své SHORT pozice o 10.100 kontraktů, což bylo jediným negativním znamením. Mezi „Velkou 4“ patří zpravidla pozice velkých obchodních amerických bank (JP Morgan, HSBC, Bank of Nova Scotia). Tyto banky se většinou nemýlí a jejich SHORT pozice jsou docela vysoké.
Naproti tomu pozice menších obchodní bank, pro které používá Thedoroe Butler (expert na strukturu COT) pracovní název Raptors, zvýšily své LONG pozice o vysokých 11.900 kontraktů na celkový počet 121.015. Toto jsou nejvyšší LONG pozice Raptors od srpna a prosince 2015, kdy zlato vytvořilo důležité cenové dno. Naopak při loňském vrcholu 1.380 USD držely Raptors 50.000 SHORT kontraktů. Z uvedeného grafu lze vidět, že Raptors se příliš nehrnou do agresivního SHORTování (prodej), ale naopak nakupují ve velkém, pokud cena dosáhne z jejich pohledu zajímavé hodnoty, což bylo naposledy při ceně 1.075 USD v srpnu 2015 a při ceně 1.045 USD v prosinci 2015 a nyní při cenovém dně 1.205 USD. Proto může být nedávné cenové dno velmi zásadní.
LONG a SHORT pozice Raptors vs. cena zlata, 5/2015 - 7/2017 |
Pozice nekomerčních obchodníků v kategorii Manged Money se v uplynulém týdnu příliš nezměnily. Jejich „net LONG“ pozice jsou stále velmi nízké, což znamená velmi býčí strukturu pozic.
Na trhu se stříbrem došlo v posledním reportovaném týdnu také ke snížení „net SHORT“ pozic komerčních obchodníků, a to o solidních 2.700 kontraktů na celkový počet 21.900. To jsou nejnižší pozice od listopadu 2015!! Také na trhu se stříbrem jsou LONG pozice Raptors nejvyšší od srpna 2015, kdy stříbro tvořilo důležité cenové dno.
SHORT pozice Managed Money na stříbře se v uplynulém týdnu opět navýšily až na 65.913 kontraktů, což je další historický rekord!! Managed Money jsou tak po dvou letech opět „net SHORT“, což vytvořilo absolutní proticyklický nákupní signál. Vysoké SHORT pozice MM jsou zárukou „short covering rally“ do budoucna. Cena stříbra se tak může při zpětném odkupu těchto kontraktů prudce zvednou vzhůru. Prudkost rally bude ale záležet na agresivitě prodávajících, což by měly být v tomto případě opět commercials.
Spekulativní LONG, SHORT a NET pozice MM vs. cena stříbra |
ETF fondy a trh s fyzickým kovem
Při posledním poklesu ceny zlata se částečně zvedla poptávka po fyzickém kovu, což reflektuje zvýšený nárůst prodejů mincí např. Americkou mincovnou. Zatím ale nejsou tyto prodeje nijak závratné. Naopak v největším světovém ETF fondu se zlatem - SPDR Gold Shares (GLD) – jeho zásoby nadále ubývají, přestože cena jeho akcií roste. K 21.7. se v GLD nacházelo celkem 813,76 tuny zlata, což je nejméně od února 2017.
Opačný vývoj je ale u ETF fondu SLV, kde zásoby stříbra postupně rostou, přestože v minulém týdnu nepatrně klesly. Aktuálně jsou na téměř nejvyšší úrovni od listopadu 2016 a dosahují 10.796 tun.
Vývoj ceny a zásob GLD | Vývoj ceny a zásob SLV |
Závěr
Zlato se nadále pohybuje v trianglu, který je vymezen spodní vzestupnou linií od prosince 2015 a horní několikaletou sestupnou linií. Na začátku června došlo k mírnému proražení horní linie, avšak pokus o průlom byl neúspěšný a zlato během jednoho měsíce korigovalo z ceny 1.300 na 1.200 USD. Proto není stále vyloučen ještě jeden pokles ke spodní linii, což by bylo z technického pohledu zcela ideální. Avšak události se neodehrají vždy tak, jak by si člověk přál. Analýza struktury COT totiž naznačuje trochu odlišný příběh. Komerční obchodníci se s razancí zbavují prodejních pozic, což přinese, nejen dle mého názoru, brzký růst cen.
Týdenní graf ceny zlata, 7/2015 - 7/2017 |
V poslední době ale dokázala zamíchat kartami vždy vyjádření hlavních světových centrálních bank. A v tomto týdnu (středa) se koná zasedání americké komise FOMC, která zveřejní další plány své měnové politiky. Pokud FED podpoří americký dolar, zlato může udělat „poslední“ větší korekci. Pokud se ale dolar nezvedne, pak čekám od vzácných kovů příjemné překvapení směrem vzhůru.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.