Aktuální report COT na trhu zlata i stříbra navazuje na neobvyklá data z minulého týdne
29. 11. 2016, Jan Železník
Poslední report COT z burzy COMEX k datu 22.11.2016 byl velmi očekáván, neboť měl potvrdit či vyvrátit možnou změnu paradigmatu na burze COMEX mezi dvěmi největšími skupinami spekulantů – commercials na straně jedné a Managed Money na straně druhé.
Před čtením následujícího reportu doporučuji nahlédnout do kapitoly COT ve zprávě z 47. týdne.
Tyto 2 skupiny mezi sebou obchodují ohromné množství derivátových kontraktů na zlato a stříbro, které mnohonásobně převyšuje denní světovou těžbu uváděných komodit. Především z tohoto důvodu má burza COMEX největší vliv na cenotvorbu zlata i stříbra, a to často bez ohledu na to, jaký je skutečný stav poptávky a nabídky po fyzickém kovu.
Pokud v minulosti (v posledních 3 letech) propadla cena zlata nebo stříbra pod důležité klouzavé průměry jako nyní, vyvolalo to s železnou pravidelností ohromné prodeje obou kovů ze strany Managed Money. Tato skupina nejprve likvidovala své LONG pozice a následně otevírala nové SHORT pozice. Druhá skupina spekulantů - commercials mohla naopak uzavírat své obří SHORT pozice a případně otevírat nové LONG pozice.
Toto se v posledních 2 reportech však nestalo (přesněji řečeno jen částečně), a to i přes skutečnost, že zlato a stříbro prudce propadly a navíc právě skrze všechny důležité klouzavé průměry (50denní, 100denní a 200denní).
V posledním reportovaném týdnu (od 16. do 22.11.), kdy cena zlata klesla o 13 USD a objemy nebyly obzvláště velké, snížily commercials své net SHORT pozice o 7.800 kontraktů na celkový počet 192.200, což je další nejnižší stav od března letošního roku. „Velká 4“ snížila SHORT pozice o 9.100 kontraktů a „Velká 5-8“ o 3.300 kontraktů. Rapotrs (menší obchodní banky) naopak zvýšily své SHORT pozice o 4.600 kontraktů.
Na straně prodejců byli obchodníci z Managed Money (MM), kteří prodali 10.300 kontraktů, a to ve formě likvidace 6.268 LONG kontraktů a nových SHORT kontraktů ve výši 4.023.
Pointa tohoto reportu na zlato je v poměrně disproporčním snížení SHORT pozic „Velkou 4“ a „Velkou 5-8“ vůči relativně nízkým prodejům MM.
Podrobná tabulka pozic COT na trhu zlata a stříbra k datu 22.11.2016 |
Na trhu stříbra, kde jeho cena v reportovaném týdnu klesla o 0,3 USD, klesly čisté net SHORT pozice commercials jen o 300 kontraktů na celkový počet 78.200. „Velká 4“ své SHORT pozice nepatrně navýšila o 700 kontraktů a „Velká 5 – 8“ naopak snížila o 1.100 kontraktů. Tato čísla nejsou nijak velká, ale mírným zklamáním bylo zvýšení SHORT pozic „Velkou 4“ (aka JP Morgan).
Na straně prodejců byli opět obchodníci z Managed Money, kteří prodali 5.320 kontraktů, a to ve formě likvidace 6.085 LONG pozic a likvidace 765 SHORT pozic. Na trhu stříbra MM nejenže neotevírali nové SHORT pozice, ale jak vidíte, dokonce snížili o 765 kontraktů.
Za poslední 2 týdny přidali obchodníci z MM méně než 9.500 SHORT kontraktů na zlatě, kde by za „normálních“ okolností zvýšili tyto pozice o několik desítek tisíc kontraktů. Na trhu stříbra dokonce snížili tyto pozice o 400 kontraktů. Normálně by při tak hlubokém propadu zvýšili SHORT pozice o 10.000 - 20.000 kontraktů.
Na trhu zlata klesly celkové LONG pozice na 171.864 kontraktů a to zatím nemáme k dispozici data, kdy zlato propadlo pod cenu 1.200 USD. Zde mohlo dojít k další likvidaci těchto pozic a odhadoval bych k úrovni 150.000 kontraktů. Takové množství bych již začínal považovat za býčí, neboť by to znamenalo, že polovina z LONG pozic MM byla již zlikvidována, jelikož tato kategorie držela v létě při maximu 300.000 LONG kontraktů.
Theodore Butler uvádí ve svém včerejším komentáři k reportu COT: „Pokud se změna tohoto paradigmatu potvrdí, což je nezájem SHORTovat zlato a stříbro při nízkých cenách ze strany MM, commercials sice mohou nadále tlačit na cenu a snažit se ji dostat o něco níže, avšak zdá se, že jim vysychá spolehlivý zdroj papírové nabídky k tomu, aby mohly uzavřít své zbylé a z historického pohledu velké „net SHORT“ pozice.“
Avšak bez ohledu na výše uvedené skutečnosti snížily commercials své „net SHORT“ pozice oproti maximu v létě o téměř polovinu (z 340.000 na aktuálních 192.200 kontraktů).
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.