Viceguvernér FEDu naznačil, že zářijové zvýšení sazeb není zdaleka jisté
13. 8. 2015, 11:11
Stanley Fischer (viceguvernér FEDu) se v pondělí vyjádřil, že centrální banka nepodnikne v září kroky k tomu, aby zvedla poprvé od finanční krize úrokové sazby.
„Naše ekonomika je nyní v zajímavé situaci. Zaměstnanost poměrně rychle roste a inflace je stále nízká,“ řekl Fischer v rozhovoru pro stanici Bloomberg. „Náš zájem je takový, abychom nezvedli sazby předtím, než uvidíme růst inflace a souběžně s tím návrat zaměstnanosti k normálním úrovním.“
Michael Hanson, ekonom v bance Merrill Lynch, řekl, že se domnívá, že Fischer se snažil tímto vyjádřením vzít zpět svůj komentář, kdy tvrdil, že září je hotovým termínem pro zvednutí sazeb. Přičemž konsenzem měl být páteční report o stavu nezaměstnanosti v USA, který ukázal, že v červenci bylo vytvořeno 215.000 pracovních míst.
Fischer zdůraznil, že „ne všechno je růžové a že FED musí udělat v následujících 5 týdnech rozbor mnoha dat před svým dalším zasedáním“.
„Nedomnívám se, že dají společně hlavy dohromady. Jistým způsobem to bude rozhodnutí během jediného dne,“ uvedl Hanson.
Fischer je vnímán jako velmi silná dvojka hned za předsedkyní FEDu Janet Yellen. Jeho poznámky jsou více umírněné než komentáře, které měl v letošním roce.
V interview Fischer také uvedl, že kdyby se FED soustředil výhradně na inflaci, byl by zřejmě více akomodační, pokud by to bylo možné. Podle posledních údajů dosahoval index PCE (Personal consumption expenditures price index – cenový index výdajů na osobní spotřebu) růstu jen 0,3 % za posledních 12 měsíců. FED cílí inflaci na úroveň 2 %, přičemž index PCE nedosáhl úrovně přes 2 % od dubna 2012.
Index výdajů na osobní spotřebu, 2008 - 2015 |
Podle viceguvernéra FEDu je pokles inflace pouze dočasný a stojí za ním především pokles cen ropy a ostatních komodit. „Podle mě dojde dříve či později ke stabilizaci těchto cen a tak nízko nebudou navěky,“ vyjádřil se Fischer.
Představitelé FEDu však vysílají smíšené signály. V pondělní odpolední debatě řekl předseda atlantského FEDu Denis Lockhart, že ekonomika USA se rozhodně zlepšuje, takže je na čase začít postupně zvedat úrokové sazby.
Zdroj: marketwatch