V roce 2019 nakoupila Ruská centrální banka celkem 158,6 tuny zlata
22. 1. 2020, 14:27
Rusko by se mohlo stát druhým největším producentem zlata ve světě. V současnosti se na této pozici nachází Austrálie, avšak data ohledně celkové těžby za rok 2019 jsou aktuálně zpracovávána.
Ruská centrální banka uvedla, že v prosinci nakoupila celkem 300.000 uncí zlata (9,33 tuny), čímž se celkové roční nákupy za loňský rok vyšplhaly na 158,6 tuny. V uplynulých 3 letech přidávala centrální banka do svých rezerv okolo 200 tun zlata ročně (v roce 2018 dokonce rekordních 274 tun), což znamená, že v roce 2019 nákupy centrální bankou zpomalily. Rusko nyní přidává do svých zlatých rezerv skutečně v nižším tempu než v minulosti, kdy se akumulace zlata rovnala zhruba roční těžbě Ruska. Nyní, když je úroveň domácích nákupů centrální bankou podstatně nižší než domácí produkce zlata, naznačuje to, že snížené nákupy ze strany centrální banky poslouží ke stimulaci mezinárodního prodeje a vývozu zlata od domácích těžařů v Rusku. To by samozřejmě pomohlo udržet běžný účet platební bilance Ruska ještě zdravější, než je tomu doposud.
Kumulované a roční nákupy zlata v tunách provedené Ruskou centrální bankou v období 1994 - 2019 |
Zároveň existují skutečné pochybnosti o tom, zda je množství zlatých rezerv, které vykazuje Čína, skutečné. Domníváme se, že jsou mnohem vyšší, než bylo oznámeno Mezinárodnímu měnovému fondu. Také k vykazování ruských zlatých rezerv přistupujeme s určitým skepticismem vzhledem k zaokrouhlování hodnot vykazovaných centrální bankou - obvykle na nejbližších 100.000 trojských uncí. Je zřejmé, že jak Čína, tak Rusko, stejně jako centrální banky mnoha jiných zemí, vidí významnou roli zlata při jakémkoli možném globálním finančním resetu, který může být před námi. Reset, který se zdá být čím dál tím pravděpodobnější vzhledem k obrovské úrovni zadlužení mnoha z předních světových ekonomik.
Zdroj: sharpspixley