Tony Boeckh - známý kanadský ekonom
24. 6. 2013, 12:01
Tony Boeckh, známý kanadský ekonom, prohlásil minulý týden, že je to pouze otázkou času, než dojde k šoku v současném monetárním systému. Podle něj politici učinili mnoho špatných ekonomických rozhodnutí a to zapříčiní, že cena zlata půjde opět nahoru. V aktuálním prostředí je sice obtížné najít krátkodobý býčí argument pro zlato, jelikož celý komoditní sektor je „slabý“, americký dolar posiluje a ceny akcií jsou na vrcholu. Cena zlata je sice o 30 % níže oproti svému vrcholu, nicméně dlouhodobý býčí trh započatý v roce 2000 není v žádném případě ohrožen.
Během své prezentace představil Boeckh výsledek současného monetárního systému jako převrácenou pyramidu. Na jeho spodní části je /#mce_temp_url# jako základní stavební kámen. Uvolněná měnová politika vlád a centrálních bank však zapříčinila, že světový peněžní systém šel postupně od zlata k méně kvalitním penězům a finančním instrumentům. S nestabilitou v současném finančním světě by mělo dojít opět k tomu, že peníze se budou vracet zpět do zlata.
Americký FED sice začal hovořit o exit strategii, avšak v současném systému je napumpováno tolik peněz, že až se inflace začne zvedat, může být příliš pozdě na to, aby ji FED dostal pod kontrolu. „Centrální bankéři zastávají názor, že menší inflace je dobrá věc. Připomíná mi to 60. léta min. století, když jsem pracoval v Bank of Canada a tehdy inflace velmi rychle vyskočila až na 15 %.“
Jednotlivé stupně pyramidy: 1) Zlato. 2) Papírové peníze. 3) AAA státní dluhopisy, bankovní deposita. 4) Tradiční dluhopisy, hypotéky, akcie. 5) „Junk“ dluhopisy, nemovitosti s finanční pákou. 6) Komodity s finanční pákou, sub-prime hypotéky. 6) Deriváty, zahraniční dluhopisy velmi zadlužených zemí.
Zdroj: kitco
ZLATÉ REZERVY