Srpnové výběry zlata na burze v Šanghaji byly neobyčejně vysoké
9. 9. 2015, 11:36, Lawrence Williams
Srpen byl až doposud zpravidla velmi klidný měsíc, co se týká fyzických pohybů zlata skrze burzu SGE (Shanghai Gold Exchange). Největší výběry zlata na této burze se uskutečňují většinou začátkem a koncem roku, zatímco letní měsíce jsou klidné.
Tento rok je tomu však jinak! V letošním srpnu proteklo skrze burzu SGE neuvěřitelných 301,96 tuny zlata a v celkovém úhrnu dosahují dosavadní výběry 1.718,2 tuny zlata, což je o 213 tun více než v rekordním roce 2013.
Níže uvedený graf porovnává dosavadní kumulované výběry v letošním roce s lety předešlými:
Kumulované výběry zlata na burze SGE v jednotlivých letech - 34. týden |
Tato data se však rozcházejí s údaji, které zveřejňuje většina analytiků trhu se zlatem a mainstreamová média, jež nám tvrdí, že spotřeba zlata v Číně je dle jejich odhadů podstatně nižší než v roce 2014 a o mnoho nižší než v roce 2013. Otázkou zůstává, odkud se bere zlato, které přichází na burzu SGE, a následně kde mizí? Číňané samotní totiž zatemňují skutečnou domácí poptávku. Jeden oficiální zdroj – Peoples Bank of China / SGE – tvrdí, že fyzické výběry zlata na burze v Šanghaji (SGE) představují skutečnou domácí poptávku. Avšak organizace China Gold Association se přiklání k podstatně nižším údajům, které zveřejňuje Světová rada pro zlato (World Gold Council), která přebírala tyto informace od analytické konzultační společnosti GFMS a v nedávné době také od společnosti Metal Focus. A zdá se, že rozdíl v těchto datech má zvětšující se tendenci.
Expert na čínský trh Koss Jansen poukázal na tyto rozdíly ve svém článku The Mechanics Of The Chinese Domestic Gold Market, ve kterém detailně rozebírá rozdíl v metodice používané společností GFMS a v poptávce, kterou představují skutečné výběry fyzického zlata na burze SGE. A rozdíly jsou skutečně enormní.
Zdali fyzické dodávky zlata na burze v Šanghaji představují skutečnou celkovou čínskou poptávku nebo nikoliv (vzhledem k použité metodice), není až tak zásadní. V každém případě ale indikují vývoj poptávkového trendu, který má tendenci skutečně narůstající a nikoliv klesající, jak tvrdí některé konzultační agentury a media.
A pokud by výběry zlata na burze SGE pokračovaly v dosavadním tempu, pak by v letošním roce mohlo být vyskladněno celkem 2.580 tun zlata, což není zcela nereálné, jestliže vezmeme v úvahu, že poptávka během posledního kvartálu bývá zpravidla značně vysoká. Takové množství zlata by představovalo 80 % roční světové těžby.
Zdroj: news.sharpspixley