Proč Bundesbanka lpí takovým způsobem na zlatě?
20. 9. 2017, 10:38
Zatímco se ostatní významné světové centrální banky v uplynulých dekádách zlata spíše zbavovaly, pak Bundesbanka své zlaté rezervy nesnižovala. A soukromí investoři by si měli vzít z tohoto příkladu ponaučení.
Mezi největší prodejce zlata patřily v uplynulých desetiletích Bank of England a Švýcarská centrální banka. Na přelomu tisíciletí (když bylo zaváděno euro do oběhu) prodala Bank of England podstatnou část svého zlata. Ve Švýcarsku proběhly největší prodeje zlata v 90. letech min. století. V obou případech nebyli občané příslušných zemích ani dotázáni, zda s těmito prodeji souhlasí. Přitom zlaté rezervy centrálních bank jednotlivých států nejsou ničím jiným než národním bohatstvím dané země. Německo získalo většinu svého zlata v 50. a 60. letech min. století skrze přebytky ze zahraničního obchodu.
Bundesbanka lpí na svých zlatých rezervách již několik desetiletí. Na druhou stranu v uplynulých letech žádné nové zlato nenakupovala. Zato ale nedávno oznámila, že předčasně repatriovala velkou část svého zlata z New Yorku a Paříže zpět do země, tak aby držela polovinu svých rezerv na svém území.
Jaké je oficiální zdůvodnění toho, že Bundesbanka si své zlato opatruje? V roce 2015 vysvětlil guvernér Bundesbanky Jens Weidmann, že „zlaté rezervy banky jsou zárukou skutečné hodnoty naší bilance. Na druhou stranu je zlato součástí našich devizových rezerv, jako jsou např. i dolarové rezervy“. Jinak řečeno: zlato představuje věčnou, univerzální a stabilní formu peněz. A z toho důvodu má zlato pro privátní střadatele stejně důležitý význam jako pro německou Bundesbanku.
Zdroj: goldreporter