Poptávka po zlatě zůstává silná - ve 2. čtvrtletí padl další rekord
5. 8. 2024, 16:56, Redakce
Poptávka po zlatě se ve druhém čtvrtletí zvýšila o 4 % na 1 258 tun, což je nejvyšší úroveň zaznamenaná od roku 2000, kdy Světová rada pro zlato začala shromažďovat údaje. Chuť po zlatě zůstala vysoká i přes rekordní cenu zlata.
Cena zlata na Londýnském trhu s drahými kovy (LBMA) dosáhla ve druhém čtvrtletí v průměru rekordních 2.338 USD za unci. To bylo o 18 % více než v předchozím roce a o 13 % více než v 1. čtvrtletí. Nákupy centrálních bank a mimoburzovní nákupy kompenzovaly prudký pokles poptávky po zlatých špercích.
Centrální banky nakoupily ve 2. čtvrtletí 184 tun, což představuje meziroční nárůst o 6 %. V prvním pololetí dosáhly nákupy centrálních bank 483 tun, jedná se o nejvyšší pololetní hodnotu v historii. Podle posledního průzkumu Světové rady pro zlato nebude apetit centrálních bank po zlatě v dohledné době uspokojen.
Údaje o investiční poptávce odrážejí přesun zlata ze Západu na Východ. Podle Světové rady pro zlato "pokračující silná poptávka v Asii byla kompenzována prudkým poklesem čisté poptávky na západních trzích, kde v posledních čtvrtletích prudce vzrostlo vybírání zisků a likvidace pozic".
Vývoj celkové poptávky po zlatě a poptávky v jednotlivých sektorech (2000 - 2024) |
WGC dále uvádí: "Poptávka po slitcích, mincích a ETF byla na Východě silná, zatímco na Západě výrazně poklesla."
Zvláště silná byla mimoburzovní poptávka, která se odhaduje na 329 tun. Světová rada pro zlato vysvětlila rozdíl mezi mimoburzovním (OTC) a burzovním obchodováním:
"Mimoburzovní trhy jsou charakteristické tím, že účastníci trhu obchodují přímo mezi sebou. Obě protistrany obchodu se bilaterálně dohodnou na ceně a jsou povinny vzájemně vypořádat transakci (výměnu hotovosti za zlato). Tato forma obchodování se zlatem mezi hlavními protistranami je obvykle méně regulovaná než obchodování na burze a je to způsob, jakým historicky fungovala většina trhů."
Poptávka po špercích byla ve čtvrtém čtvrtletí mírná, tlumená vysokými cenami, a meziročně klesla o 19 %. Zlato používané v průmyslu a technologiích se ve druhém čtvrtletí zvýšilo o 11 % na 81 tun. K růstu přispěl sektor elektroniky, který se meziročně zvýšil o 14 %.
Zdroj: WGC