Poptávka po zlatě na burze v Šanghaji v dubnu výrazněji poklesla
15. 5. 2019, 16:07
V dubnu bylo na burze Shanghai Gold Exchange (SGE) poptáváno podstatně nižší množství zlata než ve stejném období loňského roku. Celkem bylo vyskladněno 151,89 tuny zlata, což bylo o 28,5 % méně než v dubnu 2018.
Zatím je předčasné spekulovat o tom, zda za tímto poklesem stojí zpomalení čínské ekonomiky, jelikož v květnu, červnu a červenci loňského roku také klesl na burze SGE zájem o zlato. Aktuálně jsou kumulativní výběry zlata shodné s čísly z roku 2017, kdy bylo v prvních čtyřech měsících roku poptáváno celkem 690 tun zlata.
Výběry zlata v tunách na burze SGE v prvních čtyřech měsících jednotlivých let |
Přicházející data z burzy SGE byla vždy silným indikátorem skutečné poptávky a spotřeby zlata v Číně. Poslední pokles výběrů zlata na burze SGE jde ruku v ruce s nedávným snížením exportů zlata, které jsme zaznamenali u Švýcarska. Avšak co se týče celkové globální poptávky po zlatě, pak můžeme vidět zvýšený zájem o zlato v Indii a v Evropě – zejména v Německu a Rakousku.
Kumulativní a měsíční výběry zlata v tunách na SGE v letech 2008 - 2019 |
Současně je třeba vzít v úvahu rostoucí nákupy zlata centrálními bankami, které v loňském roce dosáhly nejvyšší úrovně za posledních 50 let. Momentálně se zdá, že počet zemí, které zvyšují své zlaté rezervy, je omezený, ale zároveň země, které udržovaly zlaté rezervy stabilní po několik let, nyní opět vstupují na trh a nakupují.
Pokud ale na svět dolehne recese způsobená obchodními válkami, dopad na trh se zlatem by mohl být smíšený. Na jedné straně bychom mohli očekávat nákupy ze strany velkých investorů, kteří věří zlatu v dlouhodobém horizontu, na straně druhé by byla v ohrožení poptávka drobných střadatelů zlata, kteří mají také značný dopad na globální trh s fyzickým kovem a kterým by případná recese utlumila finanční příjmy (zde hovoříme zejména o čínských střadatelích).
Je ještě příliš brzy na to, abychom potvrdili, zda směřujeme k celosvětové recesi či nikoliv - pravděpodobnost, že by k ní mohlo dojít, je vysoká, ale nikdo netuší, kdy k tomu dojde a jak hluboce nás zasáhne. Trhy s akciemi jsou však rozhodně nervózní, a zlato z kraje tohoto týdne ukázalo, že v případě „výplachu“ na akciích jsou investoři připraveni ihned naskakovat do zlata a jistit se tak proti zlým časům.
Zdroj: sharpspixley