Nový guvernér ČNB Aleš Michl: Plánuji nakoupit 100 tun zlata
31. 5. 2022, 12:39
Česká republika se přidá ke dvěma státům Visegrádské čtyřky, které v posledních letech podstatně zvýšily své zlaté rezervy. Polsko a Maďarsko nakupovaly již v roce 2018 a 2021 několik desítek tun zlata a Polsko navíc repatriovalo i část svého zlata z Londýna. Nový guvernér Aleš Michl, který převezme ČNB letos v červenci, plánuje nakoupit přibližně 100 tun zlata.
ČNB drží v současnosti jen 10,9 tuny zlata, což představuje pouze 0,4 % z jejích celkových devizových rezerv. Podle údajů Světové rady pro zlato klesla držba zlata ČNB v letech 2002 až 2022 o 2,9 tuny (především kvůli zlatu v držbě používaného k ražbě a emisi českých zlatých mincí), což znamená, že držela před rokem 2002 asi 14 tun zlata.
K největším prodejům zlata přitom došlo již v minulém tisíciletí. V archivu ČNB k tomu bylo uvedeno: „ČNB prodala většinu svého rezervního zlata v roce 1998. Zlato v té době přestalo uspokojovat potřeby ČNB z hlediska likvidity, bezpečnosti a výnosů. Dále ČNB potřebovala navýšit své devizové rezervy, aby mohla intervenovat na podporu české koruny v době měnových turbulencí. Prodala tak 56 tun zlata, čímž získala větší likviditu a stabilitu návratnosti, a zbylo jí 14 tun.“
V 90. letech min. století a na přelomu tisíciletí prodávalo mnoho centrálních bank zlato za okolností, které nedávaly finanční smysl. Jednalo se o Centrální banku Velké Británie, Nizozemí, Austrálie a Švýcarska. Tyto banky použily k ospravedlnění svých prodejů podobně bizarní tvrzení jako Česká národní banka.
Nový guvernér ČNB má tak na zlato zjevně jiný náhled než jeho předchůdci. Podle něj „je zlato dobré pro diverzifikaci a má nulovou korelaci s akciemi“.
Zdroj: bullionstar