Nový „Gold Fixing“ budou provádět západní a čínské banky
4. 2. 2015, 12:48
Revidovaný „fixing“ ceny zlata, který je formálně znám jako „London Gold Fix“, by měl být spuštěn začátkem března. Účastníci „fixingu“ doufají, že bude méně matoucí než nový „fixing“ stříbra (LSP – London Silver Price), který byl spuštěn na konci srpna 2014.
Přestože má být nový systém spuštěn na začátku příštího měsíce, stěžovala si London Bullion Market Association (LBMA) u Britského regulačního úřadu (FCA) na to, že zatím neobdržela žádný návod k tomu, jakým způsobem by měl být nový systém nastaven.
Současný systém telefonní konference, který funguje od roku 1919, bude tedy nahrazen systémem elektronickým a je aktuálně provozován 4 západními „bullion“ bankami.
Jednou z nich je banka Barclay´s, která byla pokutována za manipulaci s cenou zlata. Další bankou je UBS, která byla obviněna švýcarským finančním regulačním úřadem FINMA za „jasnou snahu o manipulaci s cenou zlata a především stříbra“.
Do nového „fixingu“ by mělo být zapojeno celkem 11 členů, mezi nimiž budou poprvé i čínské banky. Vzhledem k tomu, že Čína je nyní největším producentem a kupcem zlata na světě, je důležité, že Číňané budou mít hlas souběžně s britskými, kanadskými a francouzskými bankami při stanovování ceny zlata. Podíl čínských bank na fixingu by měl dosáhnout přes 25 %. Podle některých analytiků dostala Čína tak velký podíl kvůli obavě z toho, že by se burza Shanghai Gold Exchange mohla stát hlavním světovým centrem pro stanovování ceny zlata a odsunout tak Londýn do pozadí.
V obchodní komunitě se zlatem však existují obavy, že nový systém bude také málo transparentní, a je na něho nahlíženo jako na pouhou prodlouženou verzi systému současného, a to především z toho důvodu, že západní banky, které doposud stanovovaly cenu zlata, nahlížejí na zlato s jistou antipatií.
Zdroj: goldcore