Nízké ceny zvedly poptávku po fyzických kovech - US Mint, Perth Mint, Shanghai Gold Exchnage
3. 8. 2015, 14:39
Velmi nízké ceny zlata i stříbra vedly k typické tržní odpovědi – nárůstu poptávky po fyzických kovech. Zvýšená retailová poptávka se projevila v nedostatku malých investičních mincí a některých investičních slitků.
Mincovna v Perthu potvrdila, že jsou poptávány především 1kg zlaté cihly, které putují převážně do Číny, Indie a Thajska. Současně je velmi robustní poptávka po investičních mincích. Americká mincovna ohlásila již 7. července, že zcela vyprodala stříbrné investiční mince American Eagle. Premium (příplatek nad spotovou cenou) na stříbrné mince se zvedlo na nejvyšší úroveň za poslední 2 roky.
Premium na stříbrné mince AE v % |
Nebývale vysoká je také poptávka po zlatých investičních mincích American Eagle, jejichž prodeje se v červenci oproti předešlému měsíci zdvojnásobily. Celkem bylo prodáno 136.500 uncí, což je nejvyšší množství od dubna 2013.
Měsíční prodeje zlatých a stříbrných mincí AE v mln. USD |
Trh se zlatem zaplavila v posledních týdnech negativní publicita a sentiment na trhu je extrémně medvědí. Nicméně ani tato dramatická situace nezabránila tomu, že na fyzickém trhu dochází ke značným nákupům zlata. Kontrariánští investoři využívají velmi nízkých cen a nakupují fyzický kov, prodávají pouze spekulanti na burze, kteří však prodávají burzovní kontrakty, což je otevřená transakce, která bude muset být jednoho dne uzavřena a toto zlato koupeno zpět.
V posledních týdnech jsme mohli najít v éteru následující titulky: „Zlato pro mnohé začíná ztrácet charisma“, nebo „Číňané se odvrátili od zlata a přesměrovali svou pozornost na akcie“. Hodně se hovoří o tom, že Čína snižuje nákupy zlata. Mnohé je přisuzováno také tomu, že PBOC (Public Bank of China) zvýšila své zlaté rezervy v posledních 6 letech „jen“ o 600 tun zlata. Nákupy zlata PBOC jsou rozebrány v analýze Čína zvýšila své zlaté rezervy o 57 %. Tvrdá fakta však dokazují, že za poslední 3 týdny bylo na burze v Šanghaji (Shangahi Gold Exchange) vyskladněno (poptáváno) rekrodní množství zlata. Celkem se jednalo o 61,8, 69,1 a 73,2 tuny zlata. Celkem bylo během 3 týdnů vyskladněno 204,1 tuny zlata, což je v tomto ročním období skutečně nevídané množství, které představuje přibližně 7 % celkové roční světové těžby zlata.
Kumulované a týdenní výběry zlata na burze SGE |
Zdroj: goldcore, edsteer