Německé zlato zůstane v New Yorku
25. 6. 2014, 13:34
Německo se rozhodlo, že jeho zlato je v bezpečí v rukou Američanů. V Německu se v roce 2012 rozvířila debata ohledně repatriace veškerého německé zlata uloženého v USA. Hlavním aktérem celé kampaně byl Peter Boehringer. Nyní, když se politická moc přesunula ke koalici kancléřky Angely Merkelové, vláda usoudila, že je rozumné nechat minimálně polovinu zlatých rezerv v zahraničí. Svobodná demokratická strana (FDP) totiž flirtovala s myšlenkou, že by se všechny zlaté rezervy převezly zpět do Německa. Při volbách v září však vypadla z koalice a byla nahrazena sociálními demokraty.
„Američané se o naše zlato dobře starají,“ uvedl Norbert Barthle, mluvčí Křesťanskodemokratické unie (CDU), kterou vede Merkelová. „Objektivně neexistují žádné důvody pro nedůvěru,“dodává Barthle.
Bundesbanka poslala v roce 2012 do New Yorku delegaci k prověření stavu zlatých rezerv, které se v USA naakumulovaly převážně v 50. a 60. letech min. století. Bundesbanka uvedla, že je velice rozumné uchovávat část svých rezerv mimo vlastní zemi pro případ mimořádných událostí.
Bundesbanka vyhověla kritikům jen napůl. V minulém roce začala stahovat zlato z Paříže s tím, že Německo a Francie mají nyní společnou měnu. Také přislíbila, že dostatek zlata bude převezeno z Londýna a New Yorku, tak aby polovina zlatých rezerv byla v Německu do roku 2020.
Na základě kampaně „Bring-Our-Gold-Home“ uvedla Bundesbanka ve své prezentaci, že německé zlato je skladováno v centrálních bankách s nejvyšší mezinárodní reputací a také v zemích se stabilním demokratickým režimem.
Zdroj: bloomberg