Největší světové mincovny hlásí v roce 2013 bezprecedentní poptávku po stříbrných investičních mincích
18. 12. 2013, 16:03
Největší světové mincovny hlásí v roce 2013 bezprecedentní poptávku po stříbrných investičních mincích
Pokles ceny zlata a stříbra v roce 2013 rozpoutal vlnu poptávky, která se nejvíce projevila na prodejích stříbrných mincí. Americká mincovna, Kanadská královská mincovna a Australská mincovna v Perthu hlásí extrémně vysoké prodeje stříbrných investičních mincí.
Victor Thianpiriya, komoditní stratég v ANZ Research, uvedl, že není překvapen těmito vysokými prodeji v letošním roce. Nejen nízké ceny přilákaly spotřebitele k nákupu stříbra, ale byla to také změna politiky Indie, která zavedla od začátku roku 2013 velké restrikce na importy zlata. Spotřebitelé v Indii se tedy vrhli na stříbro.
Keith Werner, prezident Gold Standard Institute a výkonný ředitel ve společnosti Monetary Metals, k tomu uvedl, že bankovní krize na Kypru zvýraznila křehkost celého bankovního systému. Mnoho investorů ukončilo nákupy běžných investičních aktiv a kvůli velmi nízkému poměru ceny stříbra vůči zlatu nakoupili investiční stříbrné mince, které byly vždy populární jako další alternativní měna. Přestože tato krize od dubna polevila, je stále cítit nedůvěra v globální bankovní systém, což vede k tomu, že investoři a spotřebitelé při poklesových vlnách stále nakupují. „Pokud jste držitelem stříbrné mince, nejste v tomto případě věřitelem bankovního systému,“ uvedl Werner. „V takovém případě držíte skutečné peníze.“
Na prvním místě v prodejích se umístila Americká mincovna, která prodala od ledna 42,4 mil. uncí mincí American Eagle. Kanadská královská mincovna se umístila na druhém místě. Avšak vyhodnocené údaje ještě neobsahují data za poslední 3 měsíce. Celkové prodeje zatím tedy dosahují 19,7 mil. uncí stříbrných mincí Meaple Leaf. Australská mincovna v Perthu prodala včetně listopadu 2013 prozatím 7,799 mil. uncí stříbra.
Ohledně výhledu na příští rok zastává výkonný ředitel mincovny v Perthu Edward Harbuz smíšený názor. „Pokud se navrátí důvěra v růst světové ekonomiky, to nejhorší týkající se vzácných kovů, je ještě před námi. Samozřejmě je budoucnost v současném momentě dosti nejistá. Možná se pozitivní scénář nenaplní. Možná se očekávané oživení v USA nedostaví, problémy eurozóny se nepodaří vyřešit, což zapříčiní další krizi v budoucnosti………“
Zdroj: Forbes
ZLATÉ REZERVY