Investoři z generace Z a miléníálové chtějí zlato!
24. 7. 2024, 11:00
Možná si myslíte, že zlato je staromódní investice, která oslovuje především lidi z generace tzv. baby boomers. Ve skutečnosti však po zlatě touží spíše miléniálové a generace Z.
Podle nedávné studie Bank of America Private Bank vlastní zlato 45 % majetnějších investorů mladších 43 let a dalších 45 % vyjádřilo zájem o držení žlutého kovu. Jinými slovy - 90 % investorů z řad miléniálů a generace Z má ke zlatu pozitivní vztah.
To jsou mnohem vyšší podíly, než jaké nacházíme u investorů z generace X nebo baby boomers.
Samotná studie společnosti State Street zjistila, že miléniálové mají v průměru přibližně 17 % svých portfolií alokováno ve zlatě, což je nejvyšší podíl ze všech věkových skupin. Starší ročníky baby boomers a generace X mají v průměru kolem 10 % ve zlatě.
Ředitelka investičních strategií Liz Young Thomasová ve společnosti SoFi uvedla agentuře Reuters, že lidé v minulosti považovali tradiční aktiva jako je zlato za "nudná", ale vysoké výnosy v posledních několika letech je přiměly změnit názor. Ve skutečnosti totiž patřilo zlato v roce 2023 a v první polovině roku 2024 k nejvýnosnějším aktivům.
„U zlata nyní sledujeme neobvyklé výnosy v krátké době, což není tak časté. A je přirozené, že když mají aktiva vysoké výnosy, mladší publikum se začne zajímat," uvedla Thomasová.
Podle agentury Reuters to není jen "zdravá spotová cena", která v posledních měsících obnovila rozruch kolem zlata. Jeden z finančních poradců potvrdil agentuře Reuters, že s tím, jak jeho klienti z řad miléniálů bohatnou, mají stále větší zájem investovat přímo do fyzického zlata. Je to z toho důvodu, že zlato nenese riziko protistrany. Pokud vlastníte fyzický kov, není do tohoto procesu zapojena žádná třetí strana. Jeho hodnota nikdy neklesne na nulu. A zlato je likvidní prakticky za jakýchkoli tržních podmínek.
Mladí lidé si také stále více uvědomují rostoucí rizika v dnešní ekonomice, která jsou spojena s rychle rostoucím státním dluhem a prudkým růstem téměř všech cen. Jak poznamenala agentura Reuters, "kdyby se světový finanční systém zhroutil nebo kdyby se zhroutily měny, měli byste v rukou alespoň něco reálného, na co se dá spolehnout.“
Zdroj: reuters