Investice do fyzického zlata se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 5 %
12. 5. 2023, 12:16
V prvním čtvrtletí letošního roku nakoupili investoři 302 tuny zlata v hodnotě 18,4 miliardy USD. Podle Světové rady pro zlato (WGC) to bylo 14 % nad pětiletým průměrem. K prudkému nárůstu investic do fyzického zlata došlo i v době, kdy ceny zlata v mnoha měnách dosáhly rekordních hodnot.
Podle Světové rady pro zlato podporovaly poptávku po zlatě přetrvávající vysoká inflace, geopolitická rizika a obavy z šíření bankovní krize. Investoři upřednostňovali zlato ve formě mincí. Poptávka po zlatých mincích dosáhla 96,5 tuny, což představuje meziroční nárůst o 14 %. Poptávka po slitcích činila 181,9 tuny, což znamenalo meziroční pokles o 1 %.
Poptávka po fyzickém zlatě podle regionů
Březnové selhání bank zažehlo silnou poptávku u amerických investorů. Poptávka po zlatých slitcích a mincích v USA dosáhla 32 tun. Jednalo se o čtvrté nejsilnější čtvrtletí vůbec. Americká mincovna vykázala v březnu raketový nárůst prodeje nejlikvidnějších mincí American Eagle a Buffalo – celkem se prodalo 288 000 uncí. Jednalo se o nejvyšší měsíční objem od října 1998, kdy se naplno rozhořela horečka po zlatě v době Y2K.
Měsíční prodeje mincí v tis. uncích za poslední rok, US Mint |
V prvním čtvrtletí vzrostly prudce investice do slitků a mincí také v Číně. Tamní poptávka dosáhla 66 tun. To byl meziroční skok o 34 % a mezičtvrtletní nárůst o 7 %. WGC rovněž uvedla, že zájem o žlutý kov na místní úrovni podpořily také nákupy zlata Čínské centrální banky. Naproti tomu poptávka po fyzickém zlatě v Indii dosáhla „jen“ 34 tun, což představuje meziroční pokles o 17 %.
K největšímu útlumu poptávky došlo v Evropě. V prvním čtvrtletí bylo v Evropě nakoupeno 38 tun fyzického zlata, což byla méně než polovina celkového objemu zaznamenaného v prvním čtvrtletí roku 2022 a nejnižší čtvrtletní objem od začátku pandemie. Velký pokles německé poptávky způsobil, že celková evropská poptávka byla nižší. Podle Světové rady pro zlato byl "hlavním spouštěčem propadu investic zřejmě posun zpět ke kladným reálným sazbám poprvé po devíti letech v důsledku zmírnění inflace a vyšších nominálních sazeb. Rostoucí cena zlata v eurech v lednu údajně také podpořila vybírání zisků, což mělo za následek, že poptávka byla v průběhu měsíce víceméně nulová."
ETF fondy
Zatímco investoři se vrhli na fyzické zlato, zlaté ETF v prvním čtvrtletí nadále zaznamenávaly odliv. Celosvětově odteklo z ETF krytých zlatem 29 tun zlata. Objevily se však náznaky obratu trendu. Poprvé po deseti měsících byl v březnu zaznamenán příliv zlata do fondů.
Zdroj: WGC