Importy zlata do Číny skrze Hongkong dosáhly v říjnu masivních 131 tun.
29. 11. 2013, 12:13
Importy zlata do Číny skrze Hongkong dosáhly v říjnu masivních 131 tun.
Již šestým měsícem v řadě importovala Čína přes 100 tun zlata, když v říjnu dovezla skrze Hongkong 131,2 tuny. Importy byly podpořeny aktuální nízkou cenou na burze. Velký podíl na těchto importech měly i nákupy zlatníků a retailových obchodníků, kteří se předzásobili před koncem sezóny, kdy vrcholí poptávka.
Kumulované importy dosahují v letošním roce již 967 tun. Toto množství importů dokazuje, jak konzervativní byl odhad na začátku letošního roku, kdy Světová rada pro zlato (WGC) uváděla ve svých statistikách, že počítá s poptávkou do 1.000 tun ze strany Číny. V letošním roce bude poptávka min. o 20 % vyšší a mohla by dosáhnout hravě úrovně 1.200 tun. Navíc investiční stratég Eric Sprott uvedl ve svém otevřeném dopise Světové radě pro zlato, že jejich informace ohledně celkové světové poptávky jsou zavádějící a neúplné.
Některé zdroje uvádějí, že zlato se dostává do Číny i jinými cestami – např. skrze Šanghaj a že celkové importy do Číny by se mohly za letošní rok vyšplhat dokonce až na 2.000 tun zlata. Navíc domácí produkce Číny dosáhne v letošním roce 430 tun.
V roce 2013 se sice zvýšila těžba zlata na 2.900 tun, nicméně jen oficiální poptávka skrze Hongkong a vlastní produkce Číny dosahují 60 % celkové roční těžby. Pokud k těmto údajům přičteme ohromné importy zlata do Indie v první polovině letošního roku a nákupy Ruské centrální banky a některých dalších nezápadních centrálních bank, může být celá roční produkce dolů směle vykoupena. Není tedy divu, že dochází k odlivům zlata z ETF fondů, což nemusí nutně naznačovat nezájem o zlato nebo nedůvěru v tento trh. Většina tohoto zlata skončila právě v Asii, jak dokazují zvýšené exporty zlata z Velké Británie (viz aktualita ze dne 23.10.2013).
Zdroj: mineweb
ZLATÉ REZERVY