Importy zlata do Číny skrze Hongkong byly v srpnu opět nižší, avšak záleží na tom?
29. 9. 2014, 15:41
Prudký pokles čistých importů zlata do Číny skrze Hongkong v letošním roce je zřejmě indikátorem toho, že zlato nyní putuje do Číny přes jiné destinace, které jeho množství nezveřejňují.
V srpnu dosáhly čisté importy zlata do Číny skrze Hongkong 21,1 tuny zlata. V minulých letech byly tyto importy (skrze Hongkong) považovány globálními analytiky na zlato za hlavní bázi, ze které se počítaly celkové oficiální importy zlata do Číny, i když bylo známo, že zlato putuje do Číny i skrze jiné destinace – převážně přes Šanghaj a Peking.
Importy zlata do Činy skrze Hongkong - rok 2013 a 2014 |
Je tedy vysoce pravděpodobné, že importy zlata, které probíhaly původně skrze Hongkong, jsou v letošním roce z velké části prováděny právě prostřednictvím těchto dvou kanálů. Pokud bychom měřili importy na základě původního modelu (skrze Hongkong), potom tyto klesly v letošním roce o 33 % (ze 725 tun na 484 tun). Avšak tato úvaha neodpovídá výběrům fyzického zlata na burze v Šanghaji, kterými se měří celková poptávka po zlatě v Číně a jejichž pokles v letošním roce nedosahuje ani polovinu uváděného poklesu importů skrze Hongkong a navíc se dostaly (výběry) v posledních týdnech na nejvyšší úroveň od začátku roku.
Svou roli zde také sehrává nedávné otevření mezinárodní burzy na zlato v Šanghaji (Shanghai International Gold Exchange – SGEI). Koos Jansen, který velmi přesně monitoruje poptávku po zlatě v Číně, k tomu dodává: „Je patrné, že většina importů zlata do Číny bude nyní probíhat přímo skrze novou SGEI. Role Hongkongu jako tradiční cesty zlata do Číny se tak významně snížila.“
Skutečné množství zlata, které Čína vlastní a importuje, zůstává tedy nadále v utajení. Oficiální stav zlatých rezerv Číny je podle MMF již 5 let neměnný a zůstane tak zřejmě do doby, než bude pro Čínu (politicky) výhodné tento stav zveřejnit.
Zdroj: mineweb