Frank Holmes: zlato má před sebou ještě dlouhý růst
7. 8. 2020, 13:54
Fiskální a měnové podmínky nebyly pro cenu zlata nikdy příhodnější, uvedl Frank Holmes, výkonný ředitel společnosti U.S. Global Investors. Dle jeho názoru se může cena zlata do konce aktuální býčího cyklu ještě zdvojnásobit ze současných hodnot.
Korekce cen budou během růstu probíhat, ale investoři by jich měli využívat k nákupu, uvádí Holmes.
Pokud jde o ekonomiku, Holmes očekává, že inflace poroste, ale úrokové sazby zůstanou nízké, čímž zůstane prostředí negativních reálných sazeb. "Čím vyšší jsou záporné reálné úrokové sazby, tím vyšší je cena zlata," poznamenal Holmes.
Rychlost (obrátka) peněz, což je míra frekvence spotřebitelských transakcí, která se používá jako měřítko ekonomického zdraví, však klesá, a to naznačuje, že lidé peníze neutrácejí.
Rychlost (obrátka) peněžní zásoby M2 ve Spojených státech, 1960 - 2020 |
Holmes argumentoval, že rychlost peněz v ekonomice již není platnou metodou pro měření inflace.
"Právě nyní nemůžete použít rychlost peněz jako ukazatel inflace." To je opravdu důležitý faktor. Myslím si, že důležitější je mít na paměti, že od roku 1980, kdy zlato dosáhlo ceny 860 dolarů za unci a stříbro vystoupalo na 50 USD za unci a poměr ceny zlata a stříbra dosahoval tehdy 17:1, byly zavedeny velmi vysoké úrokové sazby. Je proto důležité uvést to do souvislosti s tím, co zde máme dnes. Výpočty pro CPI [index spotřebitelských cen], kdy zlato stálo 860 USD za unci, se mnohokrát změnily", uvedl Holmes.
Poměr ceny zlata a stříbra klesá, jelikož stříbro svým růstem v posledních dnech překonává zlato a tento trend naznačuje větší zájem investorů v oblasti vzácných kovů.
Zdroj: kitco