Dolar a zlato
25. 9. 2013, 16:32
V posledních dnech se objevují opět témata ohledně kolapsu amerického dolaru vzhledem k nedávnému rozhodnutí FEDu. Podle profesora Waltera Meada z Bard College v New Yorku však ceny vzácných kovů mohou růst i bez toho, aniž by americký dolar musel nutně zkolabovat.
Mead vystoupil v úterý na Denver Gold Forum se svou přednáškou pod názvem „Výzva americkému dolaru jako rezervní měně“. Americký dolar je sice v ohrožení skrze různé faktory, jako např. špatná vládní politika, dopad programu kvantitativního uvolňování FEDu, rozpočtový deficit, náklady na zdravotní péči aj. Avšak v minulosti dolar čelil podobným výzvám – konec Brettonwoodského systému, stagflace na začátku 80. let min. století, neklid v USA po válce ve Vietnamu, obavy z rostoucí japonské ekonomiky, která by mohla strhnout dolar a mnoha dalším. „Všechny tyto události byly považovány po dlouhé generace mnohými lidmi za předzvěst konce amerického dolaru jako světové rezervní měny. Nějakým způsobem se to ale nestalo. Dolar sice klesl oproti mnoha aktivům včetně vzácných kovů a mnohých ostatních měn, ale souběžně nadále hraje ústřední roli ve světovém obchodě.“
Mead opakuje, že „nemusí nutně nastat prudký pokles amerického dolaru, aby pokračoval další významný býčí trend na zlatě. Naopak také nejsme v situaci, ve které by posilování am. dolaru automaticky znamenalo dlouhodobý medvědí trend pro zlato“. Jako důvod uvádí rostoucí poptávku po širokém spektru investičních aktiv – včetně vzácných kovů. Stovky milionů lidí (především v Číně a Indii) patří nyní do střední třídy, která hodlá šetřit a investovat. Tito lidé chtějí vlastnit vzácné kovy, ale současně jsou mezi nimi i takoví, kteří budou investovat do jiných investičních aktiv.
„Proto se domnívám, že jak vzácné kovy, tak i „papírový“ peněžní systém budou vedle sebe nadále existovat. „Fiat“ měny mají svou budoucnost i přes své problémy, stejně jako zlato má svoji budoucnost i přes své poklesy a růsty.“
Zdroj: kitco
ZLATÉ REZERVY