Do globálních ETF fondů přiteklo v roce 2019 celkem 400 tun zlata (+ 14 %)
9. 1. 2020, 14:12
Prosinec byl pro zlato velmi příhodným měsícem, jelikož zlaté ETF fondy obchodované na burze zakončily rekordní rok silným přírůstkem kovu, uvedla Světová rada pro zlato (WGC).
Ve své měsíční zprávě WGC uvedla, že v prosinci přiteklo do ETF fondů celkem 13,8 tun zlata v hodnotě 486 milionů USD. Tento nárůst byl doprovázen rostoucí cenou zlata, která v posledním měsíci roku vyskočila o 4 %, neboť se protlačila zpět nad kritickou rezistenci 1 500 USD za unci. Hlavní investice byly zaznamenány v Evropě, a to zejména ve Francii, Německu a Švýcarsku.
WGC dále uvedla, že když se podíváme zpětně na celý rok 2019, pak zásoby zlata ve fondech dosáhly ve 4. čtvrtletí nové rekordní úrovně - téměř 3.200 tun, přičemž roční přírůstek činil 400 tun.
Vývoj zásob zlata ve všech globálních fondech a ETF fondech vs. vývoj ceny zlata vs. týdenní změna v tunách, období 2018 - 2019 |
V Severní Americe představoval nárůst zásob zlata v největším světovém ETF fondu (SPDR Gold Shares - GLD) téměř polovinu všech přílivů kovu v roce 2019. Hlavními důvody nákupu zlata ve fondu GLD byly podle WGC „rostoucí geopolitické napětí a zároveň snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem, které přišlo poprvé po 10 letech".
Spolu se zvýšeným zájmem investorů přispěla k velmi býčímu roku i celosvětová poptávka po zlatě ze strany centrálních bank. Analytici také uvedli, že do budoucna očekávají, že poptávka investorů zůstane v roce 2020 velmi robustní.
„Růst zlata byl způsoben zejména posunem k holubičí měnové politice ze strany amerického FEDu. Náš výzkum ukazuje, že posun od jestřábí nebo neutrální měnové politiky směrem k holubičí vedl historicky cenu zlata k růstu,“ uvedla WGC. "Zatímco očekávání pro budoucí snižování úrokových sazeb klesla, pokračující intervence FEDu a jeho repo operace vedou některé investory k náhledu, že se v podstatě jedná o jinou formu kvantitativního uvolňování (QE), čímž se pumpuje peněžní likvidita do systému."
Vzhledem k tomu, že se očekává, že globální centrální banky budou udržovat ultra akomodativní měnovou politiku, výnosy z dluhopisů zůstanou nízké, což WGC vnímá jako pozitivní pro zlato, protože investoři budou hledat nová zajištění proti tržním rizikům.
Zdroj: WGC