Česká koruna bude brzy zasažena další mírou znehodnocení své kupní síly
25. 4. 2014, 12:16, Roman Pilíšek
Asi málokoho okamžitě napadne, že pokud by se měnová politika v eurozóně ubírala cestou včerejších slov prezidenta ECB Maria Draghiho, zasáhne českou korunu další míra znehodnocení. Proč?
Jednoduchá odpověď je hned před námi: pokud ECB spustí svou verzi „tzv. kvantitativního uvolňování“ (jednoduše tištění peněz), bude tak přímo působit na pokles směnného kurzu EUR s USD a všemi ostatními měnami, tj. i s českou korunou. V tomto případě začne kurz koruny k euru posilovat a může poklesnout pod 27 Kč za jedno euro. Česká národní banka by tak musela začít opět aktivně intervenovat - tisknout koruny - a nakupovat eura, jelikož se zavázala k udržování kurzu nad 27 Kč. Včerejší rozhovor viceguvernéra Mojmíra Hampla na investičním webu jasně ukazuje odhodlání ČNB setrvat na svém závazku.
Tato situace je nanejvýš závažná pro každého, kdo drží úspory v korunách, neboť bude na hodnotu papírových měn vyvíjen ještě větší tlak. Pokud by se k tomu všemu přidal i FED, který prozatím svou měnovou politiku utahuje, ale zdaleka ještě nemá vyhráno a podle mě se jedná jen o krátkou korekci před otočením politiky pod tíhou ekonomické reality, pak zde máme zcela bezvýchodnou situaci:
FED tiskne dolary, ECB tiskne eura a ČNB tiskne koruny a všichni navzájem si tak znehodnocují své měny. Toto znehodnocení bude doprovázeno zvýšenou nervozitou na měnovém trhu, ale základní otázka zní: pokud budou všichni navzájem znehodnocovat, kde se tyto zjevné akty agrese proti úsporám projeví? Ano, přesně tak, bude to v ceně komodit, zvláště energetických surovin (ropy, plynu) a dále ve zlatě, stříbře. Je zcela nepopiratelným faktem a děje se tak od vzniku tzv. „moderních měnových systémů“, že zlato bude tím majákem, který ukáže výsledky této hry o čas a úspory. Západní centrální banky tak konečně dosáhnou svých absurdních inflačních cílů.
Není proto náhodou a na našem portálu jsme svým čtenářům přinesli mnoho článků a analýz ze světových renomovaných zdrojů, že zlato se stává a stane ještě větším terčem tržních útoků proti své ceně.
Posledním takovýmto úkazem byl včerejší den. Zlato necelou hodinu po slovech Maria Draghio začalo zcela v rozporu s jeho inflačními slovy propadat a stříbro tuto cestu následovalo ještě s větší razancí. Avšak za další hodinu přišli do trhu silní hráči, kteří provedli obrat o 180 stupňů, a cena zlata se vyšvihla až na hodnotu 1300 USD.
Západ a jejich představitelé svými kroky dokazují, v jak hluboké ekonomické a společenské krizi se nacházíme. Nejzávažnější na tom všem je fakt, že místo aby řešili své vnitřní problémy, snaží se upnout pozornost veřejnosti na tzv. vnější hrozby.
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.