Centrální banky poptávaly nejvíce zlata za poslední 3 roky
3. 10. 2018, 13:49
Egypt nakoupil nedávno zlato poprvé od roku 1978. Indie, Indonésie, Thajsko a Filipíny se vrátily na trh se zlatem po několikaleté absenci.
Poptávka po zlatě ze strany centrálních bank dosáhla 3letého maxima, když v první polovině letošního roku vzrostla o 8 % oproti stejnému období roku 2017, uvedla Světová rada pro zlato (WGC). Podle zveřejněných údajů nakoupily centrální banky v 1. pololetí celkem 193,3 tuny zlata.
Mezi přední kupující patřilo Rusko, Turecko a Kazachstán. Tyto 3 země se podílely na celkových nákupech 86 %. Také další asijské země kupovaly zlato (např. Bank of Mongolia nakoupila letos 12,2 tuny).
Vývoj zlatých rezerv světových centrálních bank, 1950 - 2017 |
WGC dále uvedla, že spousta centrálních bank z rozvíjejících se trhů obrátila svou pozornost ke zlatu poté, kdy mnoho let upřednostňovaly americký dolar. Zlato je nyní opět vnímáno jako pojistka proti globálním rizikům a znehodnocování hlavních světových měn. „Ostatní světové měny se potýkají se spoustou problémů: euro čelí jak politickým, tak ekonomickým problémům některých členských států EU, renminbi zůstává poměrně omezené a britská libra nadále tápe nejistotou kolem brexitu,“ uvádí WGC ve své zprávě.
Ani Ruská centrální banka v srpnu nezahálela a nakoupila celkem 1.000.000 uncí zlata. Pokud k tomu přičteme 800.000 uncí, které nakoupila v červenci, pak toto množství přesahuje objem, který je Rusko schopno vytěžit v uvedených 2 měsících. Srpnovým nákup 31,1 tuny zlata zvýšil zlaté rezervy Ruska na kulatých 2.000 tun.
Kumulovaný a měsíční stav zlatých rezerv Ruska, 2006 - 2018 |
Zpráva WGC také uvádí, že zlato zůstává strategickým aktivem, které pomáhá centrálním bankám dosáhnout jejich taktických cílů, neboť mezinárodní monetární systém se postupně odklání od dominance amerického dolaru a směřuje k systému multipolaritnímu.
Zdroj: WGC, cbr.ru