Bývalý guvernér FEDu Alan Greenspan: „Cena zlata roste proto, že investoři nyní preferují taková aktiva, která udrží svou hodnotu i v daleké budoucnosti“
9. 9. 2019, 12:31
Minulý pátek vystoupil na přední světové zpravodajské stanici CNBC bývalý guvernér americké centrální banky FED Alan Greenspan. V rozhovoru uvedl, že cena zlata roste z toho důvodu, že investoři nyní hledají taková aktiva, o kterých vědí, že budou mít hodnotu i za 20 nebo 30 let.
Zlato vzrostlo v tomto roce o více než 21 % a aktuálně se obchoduje na 6letých maximech.
Během rozhovoru vyzdvihl Greenspan zajímavý fundament, který podle jeho slov žene souběžně vzhůru jak cenu dluhopisů, tak i cenu zlata – jedná se o stárnoucí populaci. Podle jeho slov si většina lidí začíná uvědomovat, že budou žít déle, než bylo obvyklé, a že budou muset tyto delší životy nějak financovat. Tím došlo k posunu v časových preferencích lidí, což zvyšuje poptávku po tvrdých aktivech, jako je zlato.
„Zlato bylo historicky vždy zajištěním proti inflaci a zároveň ochráncem bohatství. Je tedy přirozené, že investoři, kteří jsou znepokojeni tím jak ochránit své úspory do budoucna, se obracejí ke zlatu. To platí zejména s ohledem na pravděpodobnost zvýšení inflace, protože FED se nadále snaží podporovat ekonomiku nízkými úrokovými sazbami a kvantitativním uvolňováním (QE).
Každá centrální banka věří tomu nesmyslu, že musíme mít inflaci a že úrokové sazby musí být záporné. Inflace pak bude muset být dostatečně vysoká, abychom měli reálné negativní sazby po celém světě. Tam směřujeme. A pokud tomu tak skutečně je, pak lidé nemají kam uschovat své úspory kromě zlata, a proto ho kupují,“ uvedl Greenspan.
Zdroj: cnbc, wikipedia.org