Bude Kypr prodávat své zlaté rezervy?
11. 4. 2013, 11:02
Brusel - Rychlý růst nákladů na kyperský záchranný plán ukázal, jak špatný byl přístup k prvnímu balíku pomoci pro tuto zemi. Uvádí to blog listu Financial Times, který zdůraznil, že růst nákladů během devíti dnů tvořil pět miliard eur (asi 129 miliard Kč), tedy asi třetinu celkového výkonu kyperské ekonomiky.
Financial Times referují o návrhu dokumentu o kyperské pomoci, který by měli v pátek v Dublinu schválit ministři financí eurozóny. Podle dokumentu má Kypr nejen prodat část zlatých rezerv, dokument především uvádí, že se celkové náklady na pomoc za zhruba týden zvýšily ze 17 miliard na 23 miliard eur (téměř 595 miliard Kč). (ZDROJ ČTK)
Komentář:
Podle ekonomických zpráv “hlavního proudu” byl včerejší propad zlata zapříčiněn oznámenou zprávou o možném výprodeji zlatých rezerv Kypru. Kypr dle oficiálních zdrojů drží 13,9 tuny zlata, což představuje 62,4 % devizových rezerv.
Jsme toho názoru, že pokud by Kypr vyprodával zlaté rezervy, určitě by tak neučinil přes volný trh. S největší pravděpodobností by zlato “propadlo” Evropské centrální bance nebo Mezinárodnímu měnovému fondu za poskytnuté půjčky.
Jedná se tak o další dějství derivátových operací banky Goldman Sachs a řecké vlády, které se v minulosti za účelem splnění přístupových kritérií Řecka do eurozóny staly. Řecko následně profitovalo z levného financování svých půjček, avšak nakonec – jak již víme – zbankrotovalo a muselo restrukturalizovat svůj dluh. Tato restrukturalizace znamenala pro kyperské banky (které byly v půjčkách pro Řecko silně angažovány) významné ztráty, které – jak nyní vidíme – nebyly schopny ustát. Skutečné bohatství Kypřanů se tak přesouvá do rukou mezinárodních bank a finančních institucí, které na samotné krizi nesou značnou část odpovědnosti. Jen pro připomenutí - Mario Draghi byl před nástupem do současné funkce guvernéra Evropské centální banky poradcem již zmiňované banky Goldman Sachs.
Roman Pilíšek, ZLATÉ REZERVY