Začněme používat zdravý rozum
22. 7. 2011, Roman Pilíšek
Jak je možné, že se cena zlata šplhá na nové rekordy? Kde se bere ta síla? Kam až cena poroste? Není ten růst jen odpovědí na některé skutečně závažné světové problémy? Zbankrotuje Řecko? Zbankrotuje USA? Co když to krachne vše? Co pak? Ovlivní mě to nějak?
Předložili jsme zde pouze několik základních otázek, kterými se na nás naši klienti velmi často obracejí. Prostřednictvím našich analýz a komentářů1 jsme podali celou řadu pravdivých odpovědí a splněných předpovědí.
I přesto můžeme stále psát o tom, jak USA ztrácí kontrolu nad svým dluhem, jak eurozóna prodělává permanentní měnovou krizi, ale pomůže to čtenáři (divákovi) k odpovědím? Tvrdíme, že nikoliv, tedy dokud čtenář nezačne používat svůj selský rozum. Neboť odpovědi na tyto otázky včetně předpovědí budoucích nevyhnutelných událostí jsou již dávno k dispozici (např. bezplatně ke stažení kniha M. N. Rothbarda Peníze v rukou státu), jen začít myslet a jednat a přestat se chovat jako nezúčastněný divák. Vždyť mnoho z nás má své úspory v tom, o čem je tady řeč (penzijní fondy plněné státním dluhem aj.).
Lehce pro zopakování: západní ekonomiky budou skrze své politické elity a finanční instituce nadále pokračovat s tiskem peněz a látáním dluhů, budou stále opakovat, že mají věc pod kontrolou a že nehrozí významná inflace. Avšak opak je a bude pravdou. Nemalou inflaci každý z nás vidí na benzínových pumpách a brzy se promítne do cen potravin. Budeme nadále svědky hlubokého zvyšovaní spotřebitelských cen (v naší zemi navíc podpořené růstem DPH) tj. snižování životní úrovně a kupní síly peněžních úspor.
A tak zlato pokračuje ve svém růstu jako cena energií, jídla aj. Překonalo svá historická maxima na cenách 1600 USD nebo 27 000Kč za trojskou unci zlata. Zdaleka ještě ze sebe nevydalo to nejlepší stejně tak, jak se světové finanční problémy nepromítly do chování institucionálních investorů a reálné ekonomiky. Avšak ledy se pomalu prolamují a mnozí držitelé svých drahocenných úspor si konečně uvědomují, že jsou to právě jejich peníze, o které zde běží, a tak konvertují své úspory do fyzických vysoce likvidních aktiv – tj. investičních drahých kovů. Proto ceny jako 3000 USD nebo 50 000Kč za trojskou unci zlata jsou na dosah mnohem dříve, než si málokdo dokáže představit.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Reference: