WaveTrack: Na trzích vzácných kovů čekejte finální pokles cen, po němž bude následovat jejich strmý růst!
29. 5. 2014
Peter Goodburn ze společnosti WaveTrack International zveřejnil na Bloomberg Precious Metals Forum konaném 23.5.2014 analýzu, která se zabývá cenovým vývojem zlata na základě teorie Elliottových vln (Elliott Wave theory).
Jednalo se o medvědí výhled ceny v krátkém horizontu a býčí výhled ve středně a dlouhodobém horizontu, přičemž z druhé varianty by měli investoři značně profitovat, pokud se uvedený model těchto vln bude odvíjet, jak je projektováno.
Goodburnova projekce je podobná těm analýzám, které předpokládají, že cena zlata klesne k hodnotě 1.100 USD, avšak ne nadlouho. Goodburn na své přednášce vysvětlil, že cena zlata následuje archetypální vzorec Elliottových vln (vysvětlení na konci článku) a že celkový „superbýčí“ trh ještě není kompletní, přičemž poukázal na další cenový vrchol, kterého by mělo být dosaženo na přelomu let 2015/2016.
Avšak mezitím by cena zlata měla klesnout na hodnotu 1.096 USD +/- několik USD. Tento pokles je součástí 4. návratové vlny, která se tvoří od vrcholu 1.900 USD z roku 2011 a tohoto cenového dna by mělo být dosaženo v červenci nebo srpnu letošního roku (což by samozřejmě byla voda na mlýn bankovních analytiků, kteří by následně mohli prohlásit: „my jsme vám to říkali“).
Ale následná projekce ukazuje značně strmé zotavení ceny, což by definitivně obrátilo naruby analýzy bankovních expertů. Cena by měla vyrůst k hodnotě 2.475 USD ke konci roku 2015 nebo začátkem roku 2016, což by byl cenový vrchol tohoto modelu vln a následně by měla nastat opět fáze poklesu.
Goodburn ze společnosti WaveTrack vysvětlil, že tento archetypální model vykazují i akciové a jiné komoditní trhy a je sestaven ze 3 hlavních cenových zvratů, které se nazývají „SHOCK-POP-DROP“.
Fáze SHOCK (šoku) skončila s finančním výprodejem v březnu 2009. Druhá fáze POP (růstu) neboli INFLATION – POP následovala souběžně s rozhodnutím světových centrálních bank poskytnout likviditu finančnímu systému a tím zvedla ceny akcií, komodit a vzácných kovů na rekordní úrovně. Tato fáze je stále v platném procesu.
Cenový vývoj zlata od roku 2008 a jeho předpokládaný vývoj do roku 2016, který projektuje společnost WaveTrack |
Goodburnova přednáška se zabývala také vývojem akcií společností těžících zlato a stříbro, dále stříbrem i platinou. Všechna tato aktiva měla projektovaný podobný scénář jako zlato, avšak v některých případech byla situace ještě extrémnější. Např. stříbro může nejprve klesnout k hodnotě 17,48 USD a následně by se mělo prudce vyšplhat až k ceně 65,75 USD na začátku roku 2016.
Nicméně tak jako všechny technické analýzy, tak i analytici Elliottových vln přicházejí s různými cenovými vrcholy a cenovými dny a berou v úvahu velmi rozličné vnější faktory, které mohou ovlivňovat analyzovaná data. Avšak tento obecný model je často potvrzen historickými zkušenostmi, a proto bude velmi zajímavé sledovat, jak se tato projekce společnosti WaveTrack vyvine. Pokud by měla být přesná, pak čekají investory do zlata ještě 2 krušné měsíce, poté by mělo přijít strmé otočení trendu, kdy by se ceny zlata a platiny měly během 18 měsíců zdvojnásobit, cena stříbra by měla dosáhnout dokonce tří až čtyřnásobné hodnoty a akcie společností těžících zlato a stříbro by si měly vést ještě lépe.
Zdroj: WILLIAMS, Lawrence. Gold to fall to $1,100 then skyrocket - silver, platinum in behind. In: [online]. [cit. 2014-05-29]. Dostupné z: http://www.mineweb.com/mineweb/content/en/mineweb-fast-news?oid=242324&sn=Detail
Překlad: Jan Železník
Poznámka redakce:
Co analytik, to názor! Výše uvedená analýza poskytuje zajisté zajímavý aktuální pohled na trh se zlatem. Avšak nejen dle našeho názoru není zcela jisté, že dojde k proražení dvojitého cenového dna na úrovni 1.180 USD. Z krátkodobého pohledu bude trh nyní zřejmě ještě pod prodejním tlakem, jelikož byla v úterý proražena cena 1.268 USD, o které jsme se zmiňovali v pravidelné týdenní zprávě.
Symetrický triangl, který se na trhu se zlatem vytvořil, byl prolomen směrem dolů, což zajisté přimělo spoustu technických obchodníků k prodejním příkazům. I podle Butlerresearch LLC, jehož analýzy COT zveřejňujeme pravidelně každý týden, neměly technické fondy ještě maximální počet prodejních (SHORT) pozic, a proto zde byl ještě prostor pro možný pokles. Cena zlata se může dostat v nadcházejících dnech na hodnotu 1216 USD +/- 20 bodů.
Proražení ceny 1.268 USD také potvrdilo teorii, že se stále nacházíme v primárním 18týdenním cyklu na trhu se zlatem (s přesahem +/- 3 týdny), který začal 31.12.2013 a jehož finální dno se nyní aktuálně tvoří. Jakmile bude toto dno dotvořeno, nastane nový primární cyklus. Pokud bude úroveň 1.180 USD udržena, mohlo by se vytvořit trojité cenové dno (samozřejmě to závisí na tom, jak hluboko cena klesne ze současné úrovně). A z takové formace může skutečně nastat impresivní rally. Aby byl ale středně a dlouhodobě pozitivní vývoj zachován, měla by se cena při této rally dostat přes úroveň 1.420 USD.
Pokud by měl trh skutečně klesnout na uváděnou cenu 1.096 USD, pak by se jednalo o pokles na úroveň 50% Fibbonaciho retracementu, jestliže měříme celé cenové rozpětí v dosavadním býčím trhu od roku 2000. Jedná se o rozpětí od ceny 255 USD až po cenu 1.920 USD.
Ralph Elliott (autor tzv. Elliottovy teorie) na burzách cenných papírů vypozoroval, že ceny mají tendenci se pohybovat ve vlnách. Od té doby se obchodníci naučili úspěšně Elliottovu teorii využívat k prognózování cenových pohybů. Elliottovy vlny (Elliot waves - dále EW) jsou specifickým nástrojem tržní analýzy vycházející z univerzálních pravidel přírody, jež dodržuje i trh reprezentující kolektivní vědomí investorské veřejnosti, která v trhu realizuje svá přesvědčení a důvěru v jednotlivá aktiva. V trhu dochází k extrémům sentimentu, emocím strachu a chamtivosti, společenským jevům, které přírodním zákonům rovněž podléhají. Elliotovy vlny jsou nástrojem technické analýzy. Značně důležitou součástí teorie Elliottových vln je Fibonacciho číselná řada - 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55 . . . a poměry jednotlivých čísel - 0.382, 0.5, 0.618, 1, 1.618, 2, 2.618.
Trh každého tržního nástroje členíme na dvě opakující se části, na hybný a korekční režim. Hybný režim, jak už název napovídá, je to, co nám hýbe cenou ať nahoru nebo dolů. Korekční režim slouží jako protipohyb a to buďto stranovým pohybem nebo méně silným hybným protipohybem. Tyto stále se střídající režimy nám tvoří z dlouhodobého hlediska trend, a při pohledu na jakýkoliv trend je na hned patrný směr tohoto trendu. Zmiňovaný tržní trend má tři fáze, mezi které patří akumulace, velký pohyb a přebytek. Díky jednotlivým pohybům nám vznikají vlny, které jsou základními prvky trhu. Analýzou těchto vln se zabývá právě teorie principu Elliottových vln. Elliottova teorie řeší fraktální strukturu jednotlivých vln a příčiny jejich vzniků. Fraktální prvky na trzích mají podobu buď pětivlnového trendu nebo, kterému se jinými slovy říká impuls a nebo podobu třívlnové korekce. Princip Elliottových vln má ovšem i své kritiky. Někteří odborníci tvrdí, že je tento nástroj příliš složitý. Je těžké správně odhadnout označení vln, které je navíc potřeba průběžně přeoznačovat.
Zdroj: wikipedie
POUČENÍ O RIZICÍCH
INFORMACE UVEDENÉ V TOMTO ČLÁNKU PŘEDSTAVUJÍ POUZE SUBJEKTIVNÍ NÁZOR AUTORA. NEJEDNÁ SE O FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEBO INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ.
NENABÍZÍME ŽÁDNÉ ANALÝZY NEBO DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE NÁKUPU INVESTIČNÍCH INSTRUMENTŮ NEBO MOŽNOSTÍ OBCHODOVAT NA FINANČNÍCH TRZÍCH.
NENESEME ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA TO, CO ČTENÁŘ UČINÍ NA ZÁKLADĚ NÁZORŮ ZDE PUBLIKOVANÝCH. VÍCE O UŽÍVÁNÍ STRÁNEK ZDE.