Udrží se pozitivní sentiment na trhu se zlatem?
9. 3. 2016, Lawrence Williams
Loni v prosinci nemělo zlato téměř žádné příznivce mezi mainstreamovými analytiky. Americký FED se právě chystal zvednout po 9 letech úrokové sazby a všichni experti věděli, že tento krok povede k růstu amerického dolaru a následnému poklesu ceny zlata. Vyjma neoblomných zlatých býků nenacházelo zlato žádnou podporu. Avšak 3 týdny po zvednutí sazeb se celý sektor kompletně přetočil. Akciové indexy začaly klesat a cena zlata růst společně s dolarem, který nakonec mírně korigoval dolů. Tolik k názorům finančních „expertů“.
Výkonnost zlata v tomto roce je poměrně spektakulární – cena zlata vyrostla o 18 % během dvou měsíců. Akciové indexy se v posledních týdnech také zvedly, avšak index S & P 500 je doposud stále v červených číslech. Z evropských indexů se anglický FTSE nezměnil, německý DAX je o 4 % níže, zatímco japonský index Nikkei 225 klesl o téměř 8 % a čínský SSE Composite dokonce o 13 %.
Zlatu prospívá nejistota a ve Spojených státech a v Evropě můžeme nyní pozorovat velkou politickou nejistotu ve dvou oblastech. A je více než pravděpodobné, že efekt těchto událostí nastane ještě v letošním roce.
Za prvé existuje velká pravděpodobnost, že Donald Trump zvítězí v první nominaci na prezidenta za stranu republikánů a následně v listopadu převezme Bílý dům, a za druhé narůstá pravděpodobnost odchodu Velké Británie z Evropské unie – Brexit!
Podle našeho názoru existuje několik důvodů k tomu, aby výše uvedené předpoklady nastaly. Trumpova politika, pokud by byl zvolen prezidentem, je jedna velká neznámá. A v termínech globální geopolitické nejistoty by byla zařazena hodně vysoko. Vytvořit opět „skvělou Ameriku“ s sebou nese spoustu nepopulárních kroků a možná nezamýšlených konsekvencí pro zbytek světa.
V Evropě může Brexit ovlivnit nejen samotnou Velkou Británii, ale také povzbudit anti-EU buřiče v ostatních zemích. A to nemluvíme jen o Německu a Francii, které se nyní probírají z deziluze dopadů současné uprchlické vlny. Brexit by zajisté destabilizoval evropskou ekonomiku. Jak praví jedno známé čínské přísloví - „momentálně vstupujeme do velmi zajímavé doby“. To vše je dobré pro zlato.
Výše uvedená fakta jsou převažující „známá neznámá“. Jsou to události, o kterých víme a které mohou nastat. Avšak je zde spousta dalších nestabilních geopolitických regionů, ve kterých mohou události eskalovat v něco mnohem většího – Ukrajina, Sýrie, Irák, Jemen, severní Afrika, Severní Korea. Dále zde vznikají nové potencionální změny ve světovém ekonomickém uspořádání včetně samotného trhu se zlatem. Jak se projeví zařazení juanu do koše Zvláštních práv čerpání? Jakým způsobem ovlivní ceny zlata nový fixing v juanech na burze v Šanghaji? Vyvine se globální nejistota na akciových trzích ve velký akciový krach, jak někteří analytici předpovídají? A co Černé labutě? Zajisté o některých během roku ještě uslyšíme.
Mnoho pesimisticky naladěných bankovních analytiků nyní obrací a jsou opět pro zlato. I když analytici Goldman Sachs a Natixis zůstávají neochvějně pesimističtí.
Zlato profituje z nejistoty a jeho role jako investičního aktiva se dostává opět do popředí, což může být způsobeno i tím, že akciové indexy přerušily v loňském roce doslova nekončící růstový trend. Investice typu bezpečný přístav je opět v kurzu. Rok 2016 se zatím ukázal být pro zlato dobrým rokem a mnoho pesimisticky naladěných bankovních analytiků nyní obrací a jsou opět pro zlato. I když analytici Goldman Sachs a Natixis zůstávají neochvějně pesimističtí. A zjevně by investoři, kteří zvažují investice do zlata, měli být obezřetní, jelikož cenové rally z počátku dvou předešlých let nedopadly dobře. Avšak ani jedna z nich nebyla tolik silná, jako ta současná.
A zřejmě největší očividnou změnou, alespoň ve Spojených státech, kde se cena zlata stanovuje především na burze COMEX, je velký příliv fyzického zlata do dvou největších ETF fondů – GLD a IAU. I když posledně zmiňovaný fond musel dočasně pozastavit vydávání nových akcií, jelikož zvýšená poptávka po zlatě způsobila, že tomuto fondu došlo krytí na nové emise.
Aktuálně je momentum na straně zlata. V době, kdy je psán tento článek, se jeho cena pohybuje okolo 1.270 USD za unci. Někteří analytici tvrdí, že již nastal nový býčí trh, ale dle našeho názoru je na takové tvrzení ještě příliš brzy. Momentálně ale může pozorovat, že i mírně pozitivní data z americké ekonomiky, která by měla běžně negativní dopad na cenu zlata, mají nyní velmi malý, ne-li téměř žádný efekt na aktuální rostoucí trend. Možná můžeme očekávat vybírání zisků, což obyčejně spustí pokles a stáhne cenu dolů, avšak ani to se doposud nestalo.
Ale vraťme se zpět k nadpisu článku. Zlato je velmi závislé na tržním sentimentu a tržních impulsech, které nyní zůstávají pozitivní, ale jakákoliv jejich změna by mohla přinutit zlato opět klesat. A zajisté zde čekají tací obchodníci, kteří jsou nachystáni naskočit do vlaku, jakmile by jen na krátko cena zlata zavrávorala a naznačila tendenci k poklesu. A to by mohlo být nebezpečným obdobím pro investory do zlata. V úhrnu je však třeba zdůraznit, že ekonomické a politické nejistoty, které zde byly popsány, jsou pozitivním faktorem pro vývoj ceny zlata. Avšak pokud bude současný růstový trend pokračovat, bude zajisté vystaven zkoušce, zda bude mít tak hladký průběh jako doposud.
Zdroj: news.sharpspixley