Poptávka po zlatě dosáhla úrovně před pandemií a ve třetím čtvrtletí vzrostla o 28 %
2. 11. 2022, Redakce
Navzdory přetrvávajícímu medvědímu sentimentu na derivátových trzích se zlatem a poklesu zásob největších zlatých ETF fondů byla podle Světové rady pro zlato (WGC) ve třetím čtvrtletí velmi solidní poptávka po fyzickém kovu.
Poptávka po fyzickém zlatě dosáhla totiž v uvedeném období celkem 1.181 tun, což představuje nárůst o 28 % oproti třetímu čtvrtletí loňského roku. Poptávka po zlatě vzrostla od začátku roku o 18 % ve srovnání s prvními devíti měsíci roku 2021.
WGC dále uvedla, že globální spotřeba zlata se vrátila na úroveň před pandemií, což bylo způsobeno především nárůstem prodeje šperků, dále zvýšenou poptávkou po investičních slitcích a mincích a v neposlední řadě konzistentními nákupy zlata centrálními bankami.
Poptávka po fyzickém zlatě se vrátila na úrovně před rokem 2020. Letošní rok zatím patří mezi jedny z nejsilnějších období od roku 2010. |
Naproti tomu spekulativně-investiční poptávka propadla meziročně o 47 %, když z globálních ETF fondů odteklo 227 tun zlata a na derivátové burze Comex panuje nejvíce medvědí sentiment za posledních 3,5 let.
Avšak vedoucí oddělení tržního výzkumu WGC Juan Carlos Artigas uvedl, že poslední zpráva ukazuje, že trh se zlatem je poháněn více než jen investiční poptávkou do derivátových futures a fondů ETF.
"Zlato se nadále osvědčuje jako globální trh," uvedl Artigas. "Nemůžete použít pouze jedno označení k definování trhu se zlatem. Různorodý zdroj poptávky po zlatě je důvodem, proč by mělo mít zlato strategické místo v portfoliu investora."
Na trhu se zlatem nadále existuje rostoucí dichotomie, protože maloobchodní spotřebitelé nakoupili od července do září 351 tun fyzických slitků a mincí, což představuje nárůst o 36 % ve srovnání se třetím čtvrtletím roku 2021.
"Maloobchodní investoři nakupovali zlato jako uchovatele hodnoty uprostřed rostoucí globální inflace, zatímco investoři v ETF omezili své nákupy kvůli rostoucím globálním úrokovým sazbám," uvedli analytici ve zprávě, popisující zvětšující se mezeru mezi derivátovým a fyzickým trhem.
Artigas dále uvedl, že „silná fyzická poptávka je jedním z důvodů, proč je zlato letos jedním z nejvýkonnějších aktiv (přestože je jeho cena v USD v podstatě v záporu). Cenovou ztrátu zlata je třeba zasadit do širšího tržního kontextu. Drahý kov překonal akcie a dluhopisy a jeho cena v jiných měnách je v zisku. A vzhledem k tomu, že se americký dolar (měřeno US Dollar Indexem) nachází na nejvyšší úrovni za posledních 20 let, měla by se cena zlata v USD obchodovat o 30 % níže. Prosincový futures na zlato přitom ztrácí meziročně pouze 10 %,“ dodal Artigas.
Největší překážkou pro zlato byl letos agresivní postoj v měnové politice Federálního rezervního systému. I když se neočekává, že Americká centrální banka v dohledné době ukončí cyklus zvyšování sazeb, Artigas uvedl, že se možná blíží upuštění od přísné jestřábí politiky, neboť někteří členové komise FOMC nejsou pro další zvýšení sazeb.
Třetím pilířem silné poptávky po fyzickém kovu byly nákupy zlata z oficiálního sektoru. Centrální banky dále diverzifikují směrem od amerického dolaru a zvyšují svou expozici ve zlatě. Jen ve 3. čtvrtletí nakoupily téměř 400 tun zlata, což je o 300 % více než v loňském roce. Jednalo se tak o nejvyšší čtvrtletní nákupy centrálních bank od roku 2000, kdy začala WGC tato data zaznamenávat.
Zdroj: kitco, wgc